5 Adımda Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

birevim kredisiz ev

Bir ev satın almak  en önemli kararlardan biridir ve çoğumuzun hayatında büyük olasılıkla ana yatırımdır.  Yine de aynı hatalar çok sık yapılır. Bir ev satın almak, büyük bir ekonomik çaba sarf etmek anlamına gelir ve bazen hayatın önemli bir parçası için taahhüt edilir.

Yıllarca süren krizin ardından emlak piyasası nefes alıyor. Nitekim son yıllarda satışlarda bir toparlanma olmuş ve bankalar yeniden uygun oranlarla kredi vermeye başladı.  Şimdi ev almak için en doğru zamanlardan biri olabilir.

İşte bir ev almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bazı notları aşağıda sizinle paylaştık.

  1. En önemli adım matematik

Ülkemizde çeşitli uluslararası araştırmalara göre finansal kültürümüz pek yok.  Bir ev satın almak birçoğumuz için en büyük yatırımdır, ancak bununla başa çıkmak için yeterli mali hazırlığımız genellikle bulunmuyor.

Şimdi doğru zaman hemen gelir gider tablosu hazırlayın ve elinizde kalan tutara göre peşinatsız ev satın alabileceğiniz faizsiz finansman firmaları ile irtibata geçin.

  1. Doğru Maliyet Nasıl Çıkarılır?

Mülk satın almaya niyet ettiyseniz evin satın alma fiyatı üstüne tadilat ve vergiler gibi ek masrafları ekleyerek maliyet çıkarın. Bu konuda bir finans ya da emlak uzmanından da destek alabilirsiniz.

Gelirinizin %30’unu artırdığınızda ev almaya niyet edin. Eğer %10 gelir artırması yapıyorsanız 6 ay bu tutarı biriktirin ve köşede krizler, pandemi gibi durumlara karşı paranız olsun.

  1. Hayalindeki evden vazgeçme pazarlık yap

Tamda hayallerindeki evi buldun diyelim.  Ama sizin yatırım bedelinizden daha yüksek fiyata mı satılıyor.  Dur hemen vazgeçme! Pazarlık payı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanan bir yöntem, kim bilir belki ortak bir noktada buluşabilirsiniz.

  1. Yaşam standartlarına uygun evi bul

Yaşam standartlarını gözden geçir, eğer bekarsan belki içinde havuz ve spor kompleksi olan bir ev tercih edeceksin.  Belki çocukların var ve okullara yakın aile apartmanı ya da bir çift katlı bir ev tercih edeceksin.  Tercih sana kalmış, hayat planlamanı yap ve yaşayacağın evi ya da yatırım amaçlı ise durumuna göre değerlendir.

  1. Kredi Notunu En İyi Seviyeye Getir

Ev almaya karar verdiyseniz kredi notunuz sizi destekleyecek partneriniz için önemlidir. Öncelikle kredi notunuzu öğrenin.  Eğer kredi notunuz düşükse 6 ay boyunca ödemelerinizi en iyi şekilde yaparak adım adım kredi notunuzu yükseltin. Bu sırda az da olsa birikim yapın. Sonrasında kolaylıkla ev alma şansınız olacaktır.

Günümüzde devlet bankalarının faiz düşürmesi ev satın almayı oldukça avantajlı hale getirirken ülkemiz 30 yılı aşkın süredir hizmet veren Faizsiz Finansman şirketlerini avantajları ise azımsanamaz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =