Apartman Karar Defteri Nedir?

birevim kredisiz ev

Apartman karar defteri bir apartman içerisinde tüm aileleri ilgilendiren kararlar alındığında işlenmesi gereken noktadır. Bu durum Kat Mülkiyeti Kanunu içerisinde özel olarak belirtilmiştir. Buraya bir bilginin veya durumun kayıt edilmesinden önce apartman toplantısı yapılmalı, apartman içerisinde yaşayan herkesin bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Apartman karar defteri olarak herhangi bir defterin kullanılması söz konusu değildir. Bu defterin kullanılabilmesi için öncelikle noter tarafından onaylatılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde defter bir resmi kayıt belgesi olarak kullanılmaya başlayabilmektedir.

Bu defter içerisinde apartman ile ilgili olarak bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Bunun içerisinde alınan kararların yanında, yapılacak işler, yapılan işler detaylı bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Resmi bir belge olarak kabul edilebilmesi için mutlaka noter tarafından tasdik edilmesi gerektiğini de eklememiz gerekiyor.

Tasdik edilen defterin içerisinde toplantılarda alınan tüm kararlar, detaylı bir şekilde işlenmelidir. Apartman karar defterine toplantılar arasında ki boşluklarda tasdik alması tavsiye edilmektedir. Bu işlemin yapılması defterin resmi bir belge olarak kabul edilmesi doğru olacaktır.

Apartman Karar Defteri Tutulmazsa Ne Olur?

Apartman karar defteri resmi olarak tutulması zorunludur. Bu konuda kanun içerisinde gerekli bilgiler verilmektedir. Apartman içerisinde yönetici olarak belirlenen kişi bunu tutmakla yükümlüdür. Eğer bu karar defteri tutulmazsa kanunun içerisinde yer alan 33. Maddeye göre idari para cezası uygulanmaktadır.

Kanun içerisinde yer alan detaylarda toplantıya katılmayan ve toplantıyla ilgili herhangi bir bilgisi olmayan mülk sahibi talep etmesi halinde yapılacak işlemle ilgili olarak iptal davası açabilmektedir. Ortaya çıkabilecek, çok sayıda insanın aynı anda yaşadığı bu tip alanlarda karar defterinin tutulması o sebeple önemlidir.

Mahkemeye gittikten sonra hakim ilk olarak ilgilileri tek tek dinlemektedir. Dinlenen konuda önceden verilmiş bir hüküm varsa bununla ilgili karar hemen verilmektedir. Eğer ki herhangi bir hüküm yoksa gerekli tespit yapıldıktan sonra gerekli kararın verilmesi sağlanmaktadır. Apartman karar defterinin kullanılmasında ki amaç insanların ortak kullanım alanlarını ilgilendiren, maddi veya manevi zarar görmelerine neden olacak konularda anlaşmazlıkların ortadan kalkması için sunulmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + thirteen =