Arabanın Hava Filtresini Temizleyerek Tasarruf Edin

birevim kredisiz ev

Bütün arabalarda hava filtresi kullanılır. Hava filtreleri kendi içerisinde kalite bazında birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir. Hava filtresi nedir ve bakımı nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Performans hava filtreleri pamuk ya da sünger bazlı olurken normal filtreler kağıttandır. Performans filtreleri normal filtrelere göre daha uzun ömürlü ve hava geçirgenliği çok daha iyidir. Performans filtreler yakıtın daha temiz hava ile karışımını sağlar. Temiz filtre sayesinde motor daha iyi hava alır ve performansı çok daha iyi olur. Buda hem motor gücünü artırır hem de yakıt açısından tasarruf yapmanızı sağlar.

Normal kağıt filtreler ise, çok daha çabuk dolar ve hava geçirgenliği azdır. Bu yüzden belirli aralıklarla değiştirilmesi ya da temizlenmesi gerekir. Çünkü gözenekleri çok çabuk dolmakta ve motorun performansını ve yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Sizde aracınızdaki hava filtresi aksamını belirli periyotlarla temizleyerek ekonomik yönden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Hava Filtresi Bakımı Önemi

Aracınızda yer alan hava filtrelerinin bakımı ya da değiştirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü filtrenin değiştirilmesi motor performansını, sesini ve yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden mümkün mertebe ya servislerde ya da bu işi iyi bilen güvenilir firmalarda aracınızın hava filtre bakımlarını yaptırmanız çok önemlidir. Çünkü performans noktasında temiz filtreler en az %3-%5 ekstra motor gücü sağlayacaktır. Fakat buradan şu sonuçta çıkarılmamalıdır. Sizin yaptıracağını filtre bakım sonrasında aracın 0-100 km hızlanmasında bir artış beklemeyin. Ama kesinlikle size yakıt tasarrufu noktasında büyük oranda katkı sağlıyor.

Filtrenizin temizliğini birçok yerde bulabileceğiniz filtre kitlerinden satın alarak yapabilirsiniz. Açık filtreler çok çabuk kirlenmekte, kutu filtreler sizin için çok daha iyi olacaktır. Ancak her iki hava filtresi bakımı da aynı şekilde yapılmaktadır. Tıkanmış hava filtreleri aracın maksimum güce çıkmasını engellemekle birlikte fazla yakıt tüketmesine de sebep olacaktır. Motorda çok basit bir parça gibi gözüken hava filtresi kirlendiğinde motora kirli hava girer ve bu da motordaki oksijen seviyesinin düşmesine sebep olur. Yeteli oksijen alamayan silindirlerdeki yanma performansı düşer. Bu yüzden basit bir temizlikle her açıdan tasarruf sağlayabilirsiniz.

birevim
Paylaş

12 Comments

 1. Selda Şen Reply

  Hava filtreleri gerçekten çok fazla kirleniyor araçlarda, bakım zamanlarında kontrol ettirmekte fayda var

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Derya Hanım,
   Bu gibi işlemlerin rutin bakımlarda yetkili servislerce yapılması doğru olandır.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Kadir Bey,
   Olabildiğince ya servislerde ya da bu işi iyi bilen güvenilir firmalarda aracınızın hava filtre bakımlarını yaptırmanız çok önemlidir.

 2. Aslı Yüksel Reply

  Aracımı senede bir bakıma götürdükçe tüm temizliğinide yaptırıyorum bu parçaların

 3. Ayça Aksoy Reply

  Hava filtresi temizlemeyi olabildiğinde serviste yaptırın aksi durumda filtrelere zarar verebilirsiniz belki

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yunus Bey,
   Araçlardaki hava filtresinin bakımı periyodik 10.000 km bakımlarında mutlaka yapılmalıdır.

 4. Yeşim Koç Reply

  Arabanın hava filtresini temizlemek gerçekten önemli, temizliğin yapılmadığı zaman çok ciddi performans sorunu oluşturuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − four =