Asgari Ücretliler için Para Biriktirmenin 6 Yolu

birevim kredisiz ev

Asgari ücret ile geçimini sağlayan birisi için neredeyse imkansızdır. Ancak aşırı cimrilik yapmadan da para biriktirmenin yolları vardır. Para biriktirmek yalnızca ortalamanın üzerinde bir gelire sahip olanların işi değildir. Asgari ücretliler için para biriktirmenin 6 yolu dikkate alınırsa, birikim yapmak mümkün hale gelir.

Asgari Ücretle De Birikim Yapılabilir

İnsanların asgari ücretle geçinmesi dahi zorken para biriktirmenin imkansız bir durum olduğu düşünülebilir. Ancak bu önyargı kesinlikle doğru değildir. Asgari ücretle de pekala birikim yapılabilir. İstendiği durumda hiçbir şeye yetmeyen gelir ile para biriktirmek mümkün. Hiç kimse karnımızı doyuramazken ne birikimi demesin şayet para biriktirme konusunda istekli olan herkes birikim yapabilir. Asgari ücretlinin para biriktirme yollarının başında bakış açısını değiştirmesi gelir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Para Biriktirmek İmkansız Değildir

Kazandığı üç kuruş ile evini çekip çevirmek, faturalarını ödemek ve de üzerine para biriktirmek asgari ücretle geçinebilen birisi için mümkün değildir. Peki asgari ücretle para nasıl biriktirilir?

 1. Para biriktirmek için öncelikle bakış açısını değiştirmek gerekir.
 2. Kişi kendine kurallar koymalı.
 3. Her harcama esnasında birkaç kez daha düşünmeli.
 4. Asgari ücrete bağımlı kalmadan alternatif kazanç yöntemleri bulunmalı.
 5. Kişi kendine sürekli neden para biriktiremediğini sorgulamalı.
 6. Mütevazı yaşamayı öğrenmeli.

Düşük paralar ile para biriktirmek zannedilen kadar imkansız bir şey değildir. Harcamalarda ve para biriktirme konusunda kişi kendine kurallar koymalı. Örneğin küçük bir meblağı sanki o kazanmamış gibi bir kenara ayırarak onu yok farz edebilmeli.

Önce Ön Yargıdan Kurtulmak Gerekir

Yapılan alışverişin, ihtiyaçları karşılamak için olduğunu bilmeli ve gereksiz hiçbir şey almamalı. Yapılacak harcamanın ne kadar gerekli olduğu defalarca kez düşünülmeli ve bu yaşam tarzı haline getirilmeli. Asgari ücret ile para biriktirmek zor tamam kabul, ancak kişi ek bir gelir bulabilir. Öncelikle ne tür işler yapabileceğini hesaplamalı ve bunları yaparak bütçesini iyileştirmelidir. Asgari ücret alanlar için para biriktirmenin yolları sanıldığı kadar zor değil. Kişi kendine sık sık neden para biriktiremiyorum sorusunu yöneltmeli. Ve cevap olarak asgari ücretin arkasına sığınmamalı.

Her Zaman Bilinçli Bir Tüketici Olmalı

Para biriktirememenin bir yeteneksizlik olduğunu anlayarak bu konu üzerinde kendini geliştirmeli. Soruya alternatif cevaplar bulmalı ve neden birikim yapamadığını düşünmek yerine çıkış yolları aramalı. Gerçekten para biriktirmek ve bir kenarda birikim yapmak istiyorsanız öncelikle mütevazı yaşamayı da öğrenmelisiniz. Kendini zaten mütevazı yaşıyorum diye ikna edenler, hayatını yeniden gözden geçirmeli. İnsan yaşamının ne kadar sade olduğuna ya da ne kadar şatafatlı yaşadığına kişi kendisi karar vermeli. Yapılan tüm harcamalarda önceliğiniz her zaman bilinçli bir tüketici olma yönünde olmalı. Gerekli gereksiz alışverişlerden kaçınılmalı ve sadece ihtiyacınız olanları almalısınız.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Mahmut Aktaş Reply

  Güzel öneriler vermişsiniz, bu pandemi de açıkçası bir nebze fırsat oldu bazı çalışanlar için

 2. Nil Aslan Reply

  Asgari ücretliler için gerçekten güzel seçenekler önermişsiniz, gerçekten birikim yapabilsek çok iyi olacak geleceğimiz için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 9 =