Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri Nedir?

Hayatın kaynağı üzerinde yaşamış olduğu doğadır. En az kendimizi zararlı şeylerden koruduğumuz kadar doğayı da zararlı maddelerden korumanız gerekiyor. Günümüzde kullanılan bir çok malzeme doğaya zarar verilmesiyle bilinmektedir. Peki atıkların doğada yok olma süreleri nedir?

birevim kredisiz ev

Plastik bu konuda en çok dikkat çeken materyal olarak bilinmektedir. Bununla birlikte daha çok bir madde doğada çok uzun bir süre içerisinde kaybolmasıyla bilinmektedir. Bu konuda yapılan çok sayıda bilgilendirici uyarı olsa da birçok insan bu konuda gene de doğaya zarar tercihi yapıyor.

Atıkların Doğa İçerisinde Yok Alma Süreleri Önemli midir?

Atıklar eğer doğalsa daha kısa bir süre içerisinde ortadan kaybolma ihtimali olmaktadır. Ancak evlerimizde kullanılan birçok malzeme plastik ağırlıklı olmasından dolayı bunların kaybolma süresi çok uzun süre almaktadır. Bu da doğamızın kirlenmesi, beraberinde küresel ısınmanın artması ve sonunda doğanın insanlara istediği hizmeti verememesini beraberinde getiriyor.

En basit örnek piknik alanlarında kullanılan ve bırakılan poşetler olarak gösterebiliriz. Cam topraktan yapılsa dahi uzun süre dayanması için plastikle kaplanıyor. Doğaya atılan camlar, güneşin yansımasıyla kendiliğinden yangınların oluşmasına neden oluyor. Atın ister doğal olsun isterse de yapay bir madde olsun doğaya her türlü zarar verme ihtimali vardır. Bazısı birkaç yılda kaybolurken bazıları binlerce yıl boyunca doğa içerisinde varlıklarını sürdürebilir.

Hangi Atıklar doğaya Karışmasının Herhangi bir Zararı Olmaz?

Günlük hayatın içerisinde basit bir yaşantıda dahi birçok atık ortaya çıkar. Bu atıklar arasında yüzlerce yıl kaybolmayanlar olduğu gibi kaybolurken doğaya yardımcı olanlarda vardır. Bunun en basit örneği meyve ve sebze kabuklarıdır. Doğa tarafından bize sunulan meyve ve sebze kabukları doğa içerisinde hem hızlıca kaybolurken hem de yapıcı bir etkiye sahip olmaktadır.

Doğal atıklar olarak bilinen bu ürünler arasında buğday, arpa gibi ekim ürünleri de gelmektedir. Hayvansal atıklar bunlara göre biraz daha uzun zaman içerisinde kaybolsa dahi doğaya sağladığı etkisiyle dikkat çekmektedir. Hayvansal atıklar bir ay gibi kısa bir sürede kaybolurken aynı zamanda yeni yılda toprağın daha verimli olmasına yardımcı olur.

Atıkların Doğada Kaybolma Süreleri

Atıkların doğada kaybolma süreleri değişiklik göstermektedir. Bu konuda elinizin altına olan ve sürekli olarak atık olarak değerlendirdiğiniz ürünlerin kaybolma sürelerini öğrenmeli ve onları atarken bunları bilerek hareket etmelisiniz. Geri dönüşüm sektörü günümüzde giderek artış gösteriyor. Bu sektör sayesinde bu ürünlerin doğada kaybolmasına izin vermek yerine geri dönüştürerek kullanılması sağlanıyor.

 • Strafor – 2 milyon yıl
 • Cam şişe – 4000 yıl
 • Plastik ve su boruları – 1000 Yıl
 • Bebek Bezi – 550 Yıl
 • Pil – 300 Yıl
 • Alüminyum – 100 Yıl
 • Sakız – 5 ile 25 yıl
 • Yün Çorap – 4 yıl
 • Sigara İzmariti – 2 yıl
 • Bez Parçası – 6 Ay
 • Gazete – 3 Ay
 • Mendil – 2 -4 Hafta12
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

16 − nine =