Aydınlatmada Tasarruf Etmenin Yolları

birevim kredisiz ev

Dünyada aydınlatmaya harcanan enerji miktarı çok fazladır. Pek çok sektörde, evlerde, okullarda, iş yerlerinde, fabrikalarda kullandığımız ve hayatımızı en çok kolaylaştıran enerji türü aydınlatma enerjisini verimli kullanmak çok önemlidir. Çünkü enerji sınırsız bir güç değildir. Bir gün biteceğini göz önüne alarak yaşamalı, tasarruf yöntemlerini öğrenmeliyiz. Bunun için bilinçli ve duyarlı olmak yapabileceğimiz ilk şey. Aydınlatmadan tasarruf edebilmek için yaşam alanlarımızda neler yapabileceğimiz hakkında hazırladığımız yazımız bu konuda size yardımcı olabilir. Küçük ama bir o kadar da etkisi olan püf noktalarına dikkat edersek enerjiyi boşa harcamayız. Dünyaya, geleceğimize yapacağımız en büyük yatırım olan enerji tasarrufu, aynı zamanda bütçemizden de büyük miktarların çıkmasının önüne geçer. Bunun için izleyebileceğimiz yollara hep birlikte bakalım:

 • Evlerimizdeki mobilyalarımızı gün ışığını engellemeyecek şeklide dekore edebiliriz. Böylece, doğal ışıktan daha fazla yararlanma imkânına sahip oluruz. Lambaların, aydınlatmaların düğmesine basmak yerine, gün ışığı hem çok daha faydalı hem de daha ekonomik bir yoldur. Gerçekten ihtiyaç duyulmadan aydınlatmalarımızı kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Çevremizde, evimizde, gereksiz kullanılan lambaları mutlaka kapatmalıyız.
 • Enerji tasarrufu yapan ampuller kullanmak son derece karlı ve doğa dostu bir davranıştır. Hem bütçeniz yorulmaz hem de enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Yaşam alanlarınızdaki akkor ampulleri, enerji tasarruflu ampullerle değiştirebilirsiniz.
 • Apartman gibi yüksek binalarda kullanılan merdiven aydınlatmalarını harekete duyarlı aydınlatma kullanırsanız, enerjinin boşa harcanmasının önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda tuvalet ve lavabolarda da harekete duyarlı aydınlatma kullanmak, ışığı yalnızca gerekli zamanlarda kullanmanızı sağlar.
 • Işık her zaman köşe bölgelerden daha fazla aydınlık sağlar. Bu yüzden köşelere yerleştireceğimiz aydınlatmalar duvara yansıyarak daha fazla aydınlık verir.
 • Evlerimizde ve iş yerlerimizde lambalarımızı temiz tutmamız da önemli bir tasarruf yöntemidir. Tozun ve kirin yapıştığı lamba, avize ve aydınlatmalar, ışığı gerektiği gibi yansıtamazlar. Bu nedenle, zaman zaman biriken tozları almak, aydınlatmalarımızdan daha sağlıklı ışığın gelmesini sağlar.
 • Yaşadığımız mekânda duvarlarımızı mümkün olduğunca açık renklere boyamalıyız. Açık renkler her zaman ışığı daha iyi yansıtırlar.

Yukarıda sıraladığımız tasarruf yöntemlerine siz de yenilerini ekleyebilir, tükenebilen bir kaynak olan ısı kaynaklarımızı korumak adına adım atabilirsiniz. Okullarda ve evlerde çocuklarımıza küçük yaşlarda vereceğimiz eğitimler bu konuda daha hızlı ilerlememize olanak sağlar.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Başak Yıldız Reply

  Aydınlatma konusunda tasarruf çok önemli, tasarruflu lambalar kullanmaya özen göstermeliyiz

 2. Gülşah Erdoğan Reply

  Aydınlatma konusunda çok hassas biriyim hem çok güzel gözüksün hemde tasarruflu olsun istiyorum

 3. Yakup Turan Reply

  Tasarruflu ampuller gerçekten tasarruf sağlıyorlar mı diye düşünüyorum ampulleri değiştirdim evde elektrik faturasında bir değişiklik olmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 5 =