Banyoda Enerji Tasarrufu İçin 6 Öneri

birevim kredisiz ev

Ortalama bir kişi günde 80 ila 100 galon su kullanır. Elbette Afrika gibi kıtalarda değerler farklıdır.

Yağış ve hava koşullarındaki değişiklikler, sürdürülebilirliğe olan ilginin artmasıyla birlikte, birçok kişinin enerji ve su tasarrufu stratejilerini benimsemesine yol açtı. Banyoda su tasarrufu yapmanın bilinmesi, enerji tasarruflu banyo ampulleri takmak ve enerji kullanımından tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.  Diğer akıllı banyo ipuçlarını takip etmek kullanım maliyetlerinizi düşürebilir.

Ilık veya soğuk su kullanın. Su ısıtması, bir evin enerji tüketiminin % 18’ini oluşturur. Ellerinizi ılık veya soğuk suda, özellikle sıcak havalarda yıkamak yâda yaz aylarında sıcak su ile duş almak yerine ılık yâda soğuk su kullanmak sizi ekonomik açıdan rahatlatacaktır.

  1. Tüm elektrikli cihazları kullanımda değilken fişten çekin. Alışkanlıklardaki basit bir değişiklik, enerji tasarruflu banyolara ulaşmanıza yardımcı oluyor. Elektronik banyo cihazları takılıysa, birçoğu kullanılmadıklarında bile enerji tüketebilir. Saç kurutma makinelerini ve düzleştiricileri, elektrikli diş fırçalarını ve elektrikli tıraş makinelerini kullanmayı bitirdiğinizde çıkarın.
  2. Enerji tasarruflu banyo ampulleri takın. Enerji tasarruflu banyo aydınlatması, geleneksel akkor lambaların enerji talepleri olmadan ihtiyacınız olan parlaklığı sağlar. LED’ler gibi enerji tasarruflu banyo ampullerine geçmek, özellikle LED ışıkları onlarca yıl sürebileceğinden, banyo enerji kullanımını azaltmanın kolay bir yoludur. Enerji tasarruflu banyo aydınlatması, akkor ampullerden daha az ısı üretir ve bu da odayı daha rahat hale getirir.
  3. Hareket Sensorlar veya zamanlayıcılar kullanın. Banyo ışıklarını kapatmayı unutmak, özellikle çocuklu evlerde sık görülen bir durumdur. Hareket sensörlerini veya zamanlayıcı anahtarlarını banyo ışıklarına bağlamak, odayı hiç kimse kullanmadığında enerji yakmamanızı sağlar.
  4. Saçınızı doğal hava ile kurutun. Bazı enerji tasarruflu banyo ipuçları oldukça basittir. Saçınızı doğal havada kurutmayı seçerek, saç kurutma makinenize güç sağlamak için kullanılan enerjiden tasarruf edersiniz. Bu küçük bir değişiklik, ancak uzun vadede enerji tasarrufu sağlayabilir.

Profesyonel ipucu! Yukarıda belirtildiği gibi, ısıtma suyu bir evin toplam enerji kullanımının % 18’ini tüketir. Bu nedenle, mümkün olan en enerji tasarruflu su ısıtıcısını kullanmak mantıklıdır. Bir su ısıtıcısının seçilmesi, elektrikli ve gazlı su ısıtıcılarının avantajlarını değerlendirmeyi (gaz genellikle daha ucuz bir yardımcıdır, ancak elektrikli ısıtıcılar genellikle daha verimlidir) ve sizin için doğru olan modeli seçmeyi içerir. Tanksız bir su ısıtıcısı tarafından daha iyi servis edilip edilmeyeceğinizi de düşünebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + two =