Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Benzin fiyatlarının giderek arttığı ülkemizde, araç sahipleri araçlarını korkarak kullanıyorlar. Toplu taşımanın her ne kadar daha avantajlı olduğunu düşünsek de, kalabalık şehirlerde özel araçlarımızı kullanmadan duramıyoruz. Bütçemizi bir hayli zorlayan benzin fiyatları artmaya devam ederken, biz de bu artışın bizi mümkün olduğunca az etkilemesi için bazı tasarruf önlemleri alabiliriz. Alacağımız önlemlerle kazancımızın önemli bir kısmını harcadığımız benzin giderlerinden bir kısmını geri alabiliriz. Bunun için izlememiz gereken yolları fikir olması açısından sizin için derledik.

 • Soğuk havalarda alacağınız benzin daha yoğun olacağı için verimli olur. Bu nedenle kış mevsiminde alacağınız benzen daha avantajlı olurken, yaz mevsiminde ise sabah ve gece saatleri tercih edilmelidir. Yaz mevsiminde havanın en soğuk olduğu saatler sabah ve gece saatleridir.
 • Benzin alırken kalitesiz bir benzin tercih ederseniz, kısa vadede kar elde ettiğinizi düşünürsünüz. Fakat kalitesiz benzin hem motora zarar verir hem de verimsiz bir benzin olduğu için arabanıza bir yararı olmaz.
 • Aracınızı uzun süre rölantide çalıştırırsanız daha fazla benzin tüketmesine neden olur. Kış mevsiminde motorun ısınması için aracınızı 1-2 dakika rölantide çalıştırıp daha sonra harekete geçerseniz, yakıt tüketiminde tasarruf sağlarsınız.
 • Klimanın çok fazla çalıştırılması benzin tüketimini arttırır. Klimayı açtığımızda 100 km’de benzin tüketimi 1-2 litre civarında artar.
 • Aracınızı olması gerekenden daha düşük ya da yüksek viteste çalıştırmak yakıt tüketimini arttırır. Yaklaşık %45 oranında yakıt israfına sebep olan düşük vitesle araba kullanma alışkanlığından vazgeçmek gerekir.
 • Lastiklerin hava basınçlarında oluşan düşüklük yakıt tüketimini %10 oranında arttırır. Bu nedenle lastik bakımlarınızı düzenli yapmalısınız. Bu bakımları genellikle havanın soğuk olduğu dönemlerde yapmanızı öneririz.
 • Aracınızın her türlü bakımını vaktinde ve düzenli olarak yaptırmak yakıt tüketimi açısından çok faydalıdır. Arabanızın lastikleri dışında, buji kabloları, bujileri ve filtreleri temiz olmalıdır. Böylece deponuza koyduğunuz benzinden maksimum fayda sağlarsınız.
 • Arabanızla seyir halindeyken çok fazla dur kalk yapmayın. Aracınızı çok düşük ve çok yüksek devirlerde kullanma alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan da vazgeçmenizi öneririz.
birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Ezgi Yıldız Reply

  Bence olay gaz pedalına basmakla ilgili, çok abartı kullanımda çok fazla yakıt tüketirsiniz, dikkatli kullanırsanız ona göre ideal yakıt tüketimi yaparsınız

 2. Kübra Bulut Reply

  Benzinli araçlarda ki yakıt tasarrufu daha çok pedala basmanızla alakalı oluyor, tabi şehir trafiği durumu da önemli

 3. Şaban Arslan Reply

  Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu biraz zor oluyor, yani aracın motorunu boğmadan dengeli kullanmak çok zor oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =