BES’e Katılmak için 6 Önemli Sebep

birevim kredisiz ev

Bireysel emeklilik sistemi tasarruf etmek isteyen birçok insanın dikkatini çekmiştir. Devlet katkı payı da bu durumu teşvik eder. BES sistemine katıldığınızda önemli avantajlar elde edebilirsiniz. Emekli olduğunuzda ise çalışma hayatınızdaki standartlara yakın koşullara ulaşabilirsiniz.

Şimdi size BES sistemine katılmanız için 6 önemli sebepten bahsedeceğiz:

  1. Emekliliğinizde Daha Fazla Kazanın

Bireysel emeklilik avantajları ek gelir sağlamasıdır. Emekli olunduğunda SGK zorunlu sigorta sistemi sayesinde maaş alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi ek gelir sağlar ve bu açıdan bireyleri emekliliklerinde oldukça rahatlatabilir. BES hesabınızda biriktirmiş olduğunuz paranın ileride çok işinize yarayacağını söyleyebiliriz. Bu bir bakıma ikinci bir maaş anlamına geliyor. Uzun vadeli ve düzenli ödemeleriniz sayesinde kendinize iyi bir tasarruf aracı oluşturabilirsiniz.

  1. Devlet Katkıları Sayesinde Ekstra Kazanç

Bireysel emeklilik devlet katkısı %25 oranındadır. Emeklilik sisteminde kaldığınız yıl ne kadar katkı payı alacağınızı da belirler. BES hesabınızda düzenli birikim yaptığınızda devlet de ekstra katkı payını ayrı bir fona aktaracaktır. Her katkı payı için bu geliri elde edebilirsiniz. Sonuçta BES sisteminden maaş almaya hak kazananlar normal emeklilere göre daha kazançlı olacaklar.

  1. BES Birikimlerini Topluca Alma Fırsatı

Fonlarınızı iyi biçimde değerlendirdiniz, birikimlerinizi düzenli biçimde yaptınız ve sıra onları çekmeye geldi. BES birikimlerini isterseniz aylık maaş ya da toplu biçimde almanız mümkündür. Dilediğiniz takdirde ödemelere devam edip emekliliği erteletebilirsiniz. 10 yıl sonra emekli olduğunuzda düzenli yaptığınız birikimler yüksek tutarda olacaktır. Bunları toplu çekmek bir hayalinizi gerçekleştirmenizi sağlayabilir; size önemli bir gelir yaratabilir.

  1. BES ile 56 Yaşında Emekli Olun

BES avantajları arasında normal emekliliğe göre daha erken emekli olma fırsatınız var! Bunun için 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşında olmanız yeterlidir. Hayatınızı daha rahat ve keyifli bir hale getirmeniz mümkündür.

  1. BES ile Aylık Düzenli Ek Maaş

BES sisteminde emekli olmaya hak kazandığınızda maaşınızı aylıklar olarak da alabilirsiniz. Çoğu kez 7 yıl içinde ödediğiniz parayı kurumdan alabilirsiniz. Tasarruf ve birikimde zorlanıyorsanız uzun vadeli/düzenli yaptığınız bu birikimlerle iyi bir gelir sahibi olabilirsiniz. Uzman şirketler yatırımlarınızı en iyi biçimde değerlendirebilmeniz için sizi yönlendirirler. Birikiminiz enflasyon etkisinden de devlet katkısı aracılığıyla korunuyor.

  1. Emekli Maaşının Alım Değeri Düşebilir

Türkiye’de yapılan araştırmalar nüfusun yaşlandığını gösteriyor. Bu da gelecekte çalışan insan kadar emekli sayısı olabileceğine işaret eder. Ekonomiye göre böyle bir gelişmenin etkisi bugünküne göre maaşın alım değerinin düşmesidir. Emeklilik hayatında ekstra bir gelir kaynağı yaratmak işte bu yüzden daha da bir önem kazanıyor. Düzenli olarak bireysel emeklilik sistemine para aktarabilir; daha rahat, güvenli ve keyifli bir emeklilik yaşamına adım atabilirsiniz. Emeklilik yatırımlarınızı risk portföyünüze göre kendi tercih ettiğiniz fonlarda değerlendirebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =