Bilgi Birikiminiz için 10 Önemli Öğrenme Yöntemi

birevim kredisiz ev

Bilgi birikimi kendinizi geliştirmeniz için size hayat boyu yardımcı olacak! Günümüzün tempolu yaşamı ise ne yazık ki buna pek imkan tanımıyor. Zamanı verimli kullanabilmek ve düzenli olarak kendinizi ilerletebilmeniz için verimli bir şekilde öğrenmeye de önem vermek gerekir. Şimdi size 10 etkili öğrenme yöntemi sunacağız!

  1. Yeni Bilgi Öğrenmek için Konsantre Olun

Yeni bilgi öğrenmek için yöntemler sayesinde kısa sürede bir bilgiyi kalıcı olarak öğrenmeniz mümkün! Öncelikle yeni bilgi edinmenin çok kolay olmayabileceğini kabul edin; böylece ilk sorunda hemen kapasitem yok, yapamıyorum diye pes etmezsiniz. O an ne yapıyorsanız tüm odağınızı verdiğiniz takdirde kolayca öğrenebileceğinizi göreceksiniz.

  1. Düzenli Olarak Çalışın

Yeni bir bilgiyi edinirken düzenli çalışmak çok daha faydalı olacaktır. Konuları biriktirip son güne yüklemek sizi zorlar. Zamana yayarak sıklıkla aynı şeyleri yaptığınızda bilginin belleğinizde daha kalıcı olduğunu görebilirsiniz. Son gün çalışılanlar ise öğrenmekten çok ezberlediğiniz konular oluyor.

  1. Yeni Konu Üzerinde Israrcı Olun

Bilgi birikimi edinmenin 10 yolu arasında en öne çıkan hususlardan biri kesinlikle ısrarcı olmaktır! İşin zor olması, insanların kendi kapasitelerinden şüphe etmeleri gibi nedenler çoğu kişinin çabuk vazgeçmesine neden olabiliyor. Israrcı ve düzenli şekilde ilerlemekle ne kadar yol kat ettiğinizi görebilirsiniz!

  1. Geri Bildirim Alın!

Yeni bir konuyu öğrenme aşamasında yaptıklarınızı mutlaka deneyimli birileri değerlendirmelidir. Böylece eksik olan yanlarınızı, daha iyi olabilecek unsurları objektif biçimde görebilirsiniz. Bunlar üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

  1. Doğru Okuma Listesi Hazırlayın!

Yeni bir bilgi nasıl öğrenilir? ; yeni bilgi edinirken doğru kaynakları bulmalı ve bunları okumalısınız. Her kaynaktan bilgi edinmeyi boş verin; iyi bir araştırma yapın ve doğru okuma listesini hazırlayın!

  1. Konuyu Severek Çalışın

Yaptığınız işi, öğrenmeye çalıştığınız konuyu ne kadar çok severseniz bilgi birikimi edinmek de o kadar kolay hale gelir. Yani kısacası konunun sizde öncelikle bir merak uyandırması lazım! İlgi çekici yanları öne çıkartın; bunlara odaklanın.

  1. Düzenli Tekrarlar Yapın

Yeni bir bilgiyi daha kalıcı hale getirmek için şüphesiz ki en yararlı yollardan biri düzenli tekrarlar yapmak! Ara sıra değil düzenli biçimde bilgiyi tekrar ettiğinizde çok daha rahat öğrendiğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca bu yol eksikliklerinizi görmek için de faydalıdır.

  1. Öğrenilen Bilgileri Kullanın

Bilgiyi edindiniz ancak bunları belleğinizde saklamaya çalışmak yerine uygulamaya geçirmeniz size çok daha faydalı olacaktır. Teoride kalan şeylerin bir süre sonra unutulma ihtimali yüksektir. Basit denemelerle başlayabilirsiniz.

  1. Okuduklarınızdan Notlar Alın

Yeni şeyler öğrenmeye çalışırken kısa notlar almanız bu bilgileri hafızanızda daha kalıcı hale getirecektir. Kendi cümlelerinizle not almaya özen gösterin.

  1. Genel Değerlendirme Yapın

Etkili öğrenme yolları uygulandı; sıra genel bir değerlendirme yapmaya geldi. Neyin ne işe yaradığını kontrol edin, ölçümleme yapın.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =