Birikim Yapabilmek İçin 10 Altın Öneri

birevim kredisiz ev

Birikim yapmak; birçok insanın hayali olan ancak gerçekleştirilmesi oldukça zor bir eylemdir. Her insan birikim yapmak istese de birtakım sebeplerden dolayı bunu gerçekleştiremez. Harcamalarını planlı bir şekilde yönetmeyen ve ihtiyacı olmayan şeylere çok fazla para harcayan kişilerin birikim yapması imkansıza yakındır. Bu noktada, gerçek anlamda birikim yapmak istiyorsanız birtakım kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Birikim yapmak adına işinize yarayabilecek olan tavsiyelere şöyle bir göz atmaya ne dersiniz?

Birikim Yapma Yolları

  1. Kısa zamanda etkili bir şekilde birikim yapmak isteyenlerin her şeyden önce giderlerini hesaplaması gerekmektedir. Gelir gider dengesini iyi ayarlayamayan kişilerin birikim yapması mümkün değildir. Ancak, insanların birikim yapmasa dahi gelir gider farklarını hesaplaması elzemdir. Bu konuya dikkat etmeyenler, ay sonlarına geldikleri zamanlarda sorunlar yaşarlar. Paralarının nereye gittiğini dahi anlayamazlar. Bu noktada, birikim yapmak isteyenlerin ilk olarak gelir gider dengesi listesi hazırlaması gerekir. Bu sayede, harcamalarına ve daha doğrusu hayatlarına yön vermiş olurlar.
  2. İnsanların birikim yapamama sebeplerinden birisi; kesinlikle kredi kartı kullanımıdır. Kredi kartı; planlı kullanıldığı takdirde çok fazla faydası bulunan ekonomik bir araçtır. Ancak, gereksiz ihtiyaçları için kredi kartı kullanan kişilerin harcamaları doğal olarak artacaktır. Bu noktada, her aya yepyeni borçlarla başlamak istemeyenlerin kredi kartının da aslında bir gider kalemi olduğu konusunda bilinçlenmesi gerekmektedir. Ne yaparsa yapsın, kredi kartı kullanmaktan vazgeçemeyenlerin ise kredi kartları olmadan alışverişe çıkması tavsiye edilmektedir.
  3. Birikim yapmak isteyenlerin kısa vadeli hedefler belirlemesi doğru bir karar olacaktır. Bu sayede, doğru bir şekilde motive olabilirsiniz. Örneğin, her gün, belirli bir miktar parayı köşeye koyarak birikim yapmayı deneyebilirsiniz. Bu birikimlerin sonucunda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Sınavlara hazırlanan bir öğrenci iseniz haftalıklarınızdan arttırarak kendinize yepyeni bir test kitabı satın alabilirsiniz.
  4. Ev harcamalarınızı kontrol altında tutarak birikim yapabilirsiniz. Tasarruflu ampuller kullanmanız doğru bir karar olacaktır. Bunun yanı sıra, evinizde su kaçağı varsa kesinlikle tamir ettirmelisiniz. A sınıfı beyaz eşyalar satın alarak daha avantajlı olabilirsiniz.
  5. Birikim yapmak istiyorsanız dışarıda yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.
  6. Birikim yapabilmek adına eğlence harcamalarınızı bir miktar düşürebilirsiniz.
  7. İkinci el ürünleri araştırdığınız takdirde kısa zamanda birikim yapabileceğinizi fark edersiniz. Bilhassa elektronik eşyalarda ve giysilerde ikinci el ürünleri denemelisiniz.
  8. Elektronik eşyaların bozulduğu hallerde yenisini almak yerine tamir ettirmeyi denemelisiniz.
  9. Kumbara edinmek ve bu sayede para biriktirmek; kısa sürede birikim yapmak isteyenler için oldukça mantıklı bir yöntemdir. Her gün belirli bir miktar parayı kumbaranıza atarsanız ay sonunda elinizde fena olmayan birikimin olduğunu göreceksiniz.
  10. Son olarak, ulaşım masraflarınızı düşürmeyi denemelisiniz. Yakın mesafelere arabanız ile gitmek yerine toplu taşıma kullanmalısınız. Toplu taşımalarda aktarma yaparak çok daha avantajlı bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − thirteen =