Birikim Yapmak için Nasıl Motive Olursunuz?

birevim kredisiz ev

Bir kenara para atmak ya da birikim yapmak herkesin harcı değildir. Kolay kolay herkes para biriktiremez. Bu düşünce içerisinde olan hiç kimsenin para biriktirme gibi bir şansı yoktur. Çünkü bu düşünce başlı başına bir hatadır. Para biriktirmenin sıkıcı, yorucu ve imkansız olduğunu düşünenler her girişimlerinde başarısız olurlar. Bu yüzden de kendilerini suçlamak yerine problemin, gelirlerinin yetmemesi olduğunda karar verirler.

Zor Ama İmkansız Değil

Evet para biriktirmek zor ancak imkansız değil. Harcamalarınızdan kısar, ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız ve bu konuda da disiplinli davranırsanız birikim yapma konusunda başarılı olursunuz. Para biriktirmek için birçok taktik vardır. Eğer bu taktikler uygulanırsa kişi başarılı olur ve hedefine kısa zamanda ulaşır.

 • Şimdiye kadar ulaşılan maddi hedefleri düşünmek gerek.
 • Negatif düşüncelerden uzaklaşarak para biriktirme olayında pozitif davranmalı.
 • Birikim yapma süresince ara ara kendini ödüllendirmeli.
 • Para biriktirmeye devam ederken sürekli geriye dönüp ne kadar yol kat ettiğini incelemeli.
 • Hayallerine ve isteklerine ulaşmak için verdiği mücadelenin farkında olmalı.

Hedef Belirlenmeli

Para biriktirirken atılması gereken ilk adım şimdiye kadarki ulaşılan maddi hedeflerin düşünülmesidir. Şuana kadar hiçbir birikim yapmadan kazandıklarınıza bakarak birikim yapmanız halinde ne kadar kazanacağınızı bilmelisiniz. Bu şekilde kolaylıkla motive olabilirsiniz. Peki birikim yapmak için nasıl motive olursunuz? Bunun için öncelikle negatif düşünmeyi bir kenara bırakmamız lazım. Ne kazanıyorum ki ne biriktireceğim şeklindeki ve benzer cümlelerden kaçınmalısınız. Kötü fikirler yerine pozitif düşünerek yola devam etmelisiniz. Örneğin her gün 1 lira koysam ayda 30 lira biriktirmiş olurum gibi pozitif düşünceler içerisinde olmalısınız. Ve asla damlaya damlaya göl olur sözünü unutmamalısınız.

Tasarruflu Davranılmalı

Kişi, birikim yapmak için motive olma konusunda ara sıra kendini ödüllendirmeli. Her konuda tasarruflu davranılmalı elbette ama arada bir de olsa planların dışına çıkarak kendiniz için bir şeyler de yapabilmelisiniz. Birikim konusunda motivasyonu arttırmak için kat edilen yolun da farkında olmalısınız. O sürece kadar biriktirdiğinizi kontrol etmeli ve boş yere uğraşmadığınızı açık ve net olarak görmelisiniz. Ödün verdiğiniz, mücadele ettiğiniz ve harcamamak için bir kenara koyduğunuz paranın size ne kadar çok şey kazandırdığını görmeniz gerek.

Güçlü Bir Hayaliniz Olmalı

Bunu yapmamanız halinde para biriktirme işinin hiçbir şey kazandırmadığını, harcanan emeğin ve mücadelenin boş olduğunu düşünerek kararınızdan vazgeçebilirsiniz. Birikim yapmak için motive olmanın yolları arasında beşinci yol kesinlikle hayallerinize ulaşmanız için verdiğiniz uğraşın farkında olmanız. Çünkü motivasyonun yolu, hayal kurmaktır. Para biriktirmek için güçlü bir hayaliniz olmalı. Bu bir seyahat olabilir iş kurmak da olabilir ya da çocuğunuza sağlam bir gelecek de kurmak olabilir ama mutlaka bir hayaliniz olmalı. Ve bu hayali sürekli kendinize hatırlatarak boşu boşuna birikim yapmadığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Yılmaz Avcı Reply

  Birikim yapmak için açıkçası istediğim ürünü ne kadar çok istediğimi düşünüyorum ona göre otomatik olarak motive oluyorum 🙂

 2. Nazlı Ünal Reply

  Her insanın kendini motive etme şekli farklıdır, ancak temel olarak kendini motive etmek birikim yapmaya vesile olabilir evet 🙂

 3. Burak Güler Reply

  Birikim yapmak için ben açıkçası ulaşmak istediğim hayalleri düşünerek motive ediyorum kendimi, sizlere de öneririm 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =