Boş Zamanlarınızı Değerli Hale Getirecek Beş Hobi Önerisi

birevim kredisiz ev

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde insanların kendilerine ayıracak vakti kalmamaktadır. İş, okul ve gittikçe zorlaşan hayat şartlarından dolayı insanlar boş vakit bulmakta zorlanırlar. Boş vakit bulsalar bile plansızlık ve imkansızlık gibi sebeplerden ötürü bu vakitleri iyi değerlendiremezler. Bir başka deyişle, insanların büyük kısmının herhangi bir hobisinin olmadığını söyleyebiliriz.

Günümüzde hobi edinmek için büyük bütçeler ayrılması gerektiğini düşünenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ancak, neredeyse hiç para harcamadan güzel hobiler edinebilirsiniz. Bu sayede, boş zamanlarınızı çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Hobileriniz sayesinde kendinizi çok daha iyi tanıyabilirsiniz. Gelin hep birlikte boş zamanlarınızı değerli kılacak beş farklı hobiden bahsedelim!

Ekonomik Hobi Önerileri

 1. Gelişen teknolojiden dolayı bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar; hayatımızın her kısmında yer almaktadır. Geçmişte günlük tutmak olarak yapılan eylemi günümüz teknolojik dünyasına aktarabiliriz. Yazı yazmaktan hoşlanan, kendine ait anlatacak şeyleri olan kişiler için bloglar çok önemli bir fırsattır. Ancak, bunun için her şeyden önce bir blog teması belirlemek gerekir. Her insan, belirleyeceği blog temasında özgürdür. İsteyenler bloglarında yemek tarifleri paylaşırken, isteyenler ise gezip gördükleri yerler hakkında bilgi veren yazılar yazabilirler. Blog için içerik üretmenin herhangi bir maliyetinin olmadığını ifade etmek gerekir.
 2. Yabancı dil öğrenmek; ekonomik hobi önerileri arasında bulunmaktadır. İngilizce; dünyada 1.5 milyar insandan fazla kişinin konuştuğu bir dildir. İngilizce biliyor olsanız bile ikinci bir dil daha öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Yabancı dil öğrenerek hem kişisel gelişim sürecinize katkıda bulunmuş olursunuz hem de hobi edinmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Ücretsiz yabancı dil öğrenmek için yabancı dizi veya filmleri altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Youtube üzerinden yabancı dilde yayın yapan kanalları takip edebilirsiniz. İnternetteki sözlük veya platformlardan faydalanabilirsiniz.
 3. Çeşitli organizasyonlarda gönüllü olarak çalışmayı tercih ettiğiniz takdirde kendinize bir hobi edinmiş olursunuz. Doğa, hayvanlar, kimsesiz çocuklar, muhtaç durumdaki kadınlar için ücretsiz olarak çalışmayı kabul ettiğiniz takdirde yeni bir hobi edinmiş olursunuz. Sivil toplum kuruluşlarına, derneklere veya vakıflara üye olarak hobinizi sistematik ve kurumsal bir çatı altında sürdürebilirsiniz.
 4. En faydalı ve popüler hobilerden birisi hiç şüphesiz fotoğraf çekmektir. 15.yy’da Leonardo Da Vinci tarafından adımları atılan fotoğrafçılık; yıllar içerisinde kendisini oldukça fazla geliştiren bir aktivite olmuştur. Kendinize bir fotoğraf makinesi edinerek doğa, insan, hayvan ve şehir manzaralarına dair fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu sayede, ilerleyen dönemlerde kendi fotoğraf serginizi açma şansına bile sahip olabilirsiniz.
 5. Yoga ve pilates gibi aktiviteler sayesinde bedeninizi sevindirebilirsiniz. Bu tür aktiviteler; hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelmektedir. İnternette bulabileceğiniz eğitmenlerin yoga ve pilates videoları sayesinde evinizde bu tür aktiviteler yapabilirsiniz. Bedeninize sağlık ve zindelik katmak adına hiçbir harcama yapmadan yoga ve pilates yapmayı deneyebilirsiniz.
birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Metin Özkan Reply

  Spor ve teknoloji takibi benim en çok sevdiğim hobi olarak gördüğüm şeyler. Mesleğim her ne kadar farklı olsa da geleceği teknoloji şekillendiriyor.

 2. Filiz Demir Reply

  Önerileriniz çok güzel, pandemi sürecinde hepimiz birer hobi edinmişizdir ve bu hobileri devam ettirmemiz hayat kalitemizi yükseltecektir 🙂

 3. Pınar Yalçın Reply

  Hobi önerileriniz çok güzel, bende boş zamanlarımda kitap okuyup teknoloji takibi sağlıyorum

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Pınar Hanım,
   Hobiler insanın mental anlamda rahatlatmak için yapılabilecek en iyi etkinliktir. Herkesin en az bir, iki hobisi olmalıdır.

 4. Arif Yalçın Reply

  Boş zamanlar için güzel öneriler, bende bir hobi belirteyim ben origami sanatıyla uğraşmayı çok seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 4 =