Cep Telefonlarında Kredi Kartına Taksit Var Mı?

birevim kredisiz ev

Samsung Galaxy, iPhone12, Xiaomi Redmi ve daha birçok cep telefonunu satın almak istemeniz son derece doğal! Çünkü, bu tür telefonlar, tabiri caizse birer teknoloji harikası! Ancak, hem Türk lirasının değer kaybı hem de pandemi sürecinin yaratmış olduğu ekonomik darboğaz yüzünden insanların alım gücü bir hayli düştü. Bir başka deyişle, yukarıda bahsettiğimiz cep telefonu modellerini peşin para vererek satın almak pek kolay değil! Bu noktada, cep telefonu satın almak isteyen dar ve orta gelirli vatandaşların aklında cep telefonlarında kredi kartına taksit var mı sorusu yer alıyor. Bu yazıya en doğru cevabı bulmak adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Hadi başlayalım!

Kredi Kartına Taksitle Cep Telefonu Satın Almak Mümkün Mü?

Kredi kartı kullanıp taksit yaptırarak cep telefonu satın almaya 2014 yılında yasak getirilmişti. Bir başka deyişle, tüketicilerin taksitle cep telefonu almasının önüne geçilmişti. 1 Şubat 2014 tarihinde BDDK tarafından yapılan düzenlemeyle beraber tüketicilerin cep telefonu satın alımlarında kredi kartı kullanımına izin verilmediği açıklanmıştı. Ancak, cep telefonu satın almak isteyenler farklı çözümler geliştirdiler. Kamu veya özel fark etmeksizin birçok bankanın yalnızca cep telefonu için özel ihtiyaç kredisi vermesine rastlandı. Ayrıca, operatör firmaların da cep telefonu için özel kampanyalar başlattığı biliniyordu. Bunun yanı sıra, büyük teknoloji mağazalarından değil de küçük esnaftan cep telefonu satın almak isteyenlerin esnafla anlaşarak taksit yapması da geçerli bir yöntem olmuştu. Son olarak, tıpkı ev satın alma işlemlerinde olduğu gibi senetle cep telefonu satın alınmasına da rastlanıyordu. Bu yöntemlerin her geçen gün daha da popüler hale gelmesi; BDDK’yı farklı kararlar almaya itti. Bir süre sonra bu yöntemler de BDDK tarafından yasaklandı.

Cep telefonu satışlarının düşmesi ve tüketicilerin tepkisi üzerine BDDK 2018 yılında farklı bir düzenlemeye gitti. Buna göre;

  • Fiyatı 3 bin 500 TL’ye kadar olan cep telefonları için 12 ay taksit yapılması kararlaştırıldı.
  • Fiyatı 3 bin 500 TL’den daha yüksek olan cep telefonları için ise en çok 6 ay taksit yapılmasına izin verildi.

Kredi Kartına Kaç Taksit Yapılıyor 2021?

2018 yılında BDDK tarafından yapılan düzenlenmenin ardından geçtiğimiz aylarda kredi kartına taksitle cep telefonu satın alınması noktasında farklı bir düzenleme daha yapıldı. Buna göre;

  • Fiyatı 3 bin 500 TL ve üzeri olan cep telefonları için geçmişte 6 ay taksit yapılırken taksit sayısı en çok 3 ay olacak şekilde belirlendi.
  • Fiyatı 3 bin 500 TL’den daha az olan telefonlar için ise halen daha en çok 12 ay taksit yapılmasına izin veriliyor.

Bunun yanı sıra, bankadan alacağınız kredi sayesinde de taksitle cep telefonu satın alabilirsiniz. Ayrıca, Mediamarkt, Hepsiburada gibi sitelere özel indirim ve kampanyalardan da yararlanabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 6 =