Daha Sakin ve Sabırlı Olmak İçin İpuçları

birevim kredisiz ev

Hepimiz sabırlı olduğumuzu ve sakin olduğumuzu iddia ederiz ancak arkadaşımızı aradığınız ve açmadığında dahi anlık sinir krizleri yaşayabiliyoruz. Bu hayatımızın daha çekilmez bir hale gelmesine ve sürekli olarak sinir harbi içerisinde olmamıza neden oluyor.

Bunda teknolojinin büyük bir etkisi olduğuna vurgu yapılıyor. Hayatımızı kolaylaştırdığı söylenen teknoloji aynı zamanda bizi daha hızlı yaşamaya ve sabırsız olmaya sevk ediyor. Bunun üstesinden gelemezseniz hayatınızın hiçbir anından memnun olmanız ve zevk almanız söz konusu olmayacaktır.

Meditasyon ve Farkındalık Egzersizleri Yapın

Sakin ve rahat bir insan olarak hayatınıza devam etmek istiyorsanız meditasyon ve farkındalık konusunda çalışmalar yapmalısınız. Günde sadece 10 dakika dahi kendinizi dinlemeniz veya sessizce oturmanız dahi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bir süre sonra nefesimizin daha rahat alıp verdiğimizi ve kendimizi gereksiz yere kasmadığımızı fark edebiliri. Zor bir süreç gidi dursa da aslında hayatın ne kadar kısa olduğunu anlamamız, ne kadar çok gereksiz şeye karşı sabırsız davrandığımızı öğrenmek açısından önemli bir etken olacaktır.

Pozitif Telkinler Konusunda Kendinizi Geliştirin

Genelde hayatın her alanında sanki bir yarış içinde olduğumuzu fark ederek hareket ederiz. Okulda, iş hayatında, evde yani neredeyse her yerde bu yarış devam etmektedir. Eğer istediğimizi başaramadığımızı düşünürken kendimize karşı etrafımızda ki birçok insandan daha acımasız davranabilmekteyiz.

Bu konuda kendinizi acımasız bir şekilde eleştirmek yerine bu konuda daha hafif ve olumlu telkinler yapmanız gerekiyor. Bu sayede kendinizi daha olumsuz bir hale getirmek ve bunun devamında ilerlemek çok da mümkün olmayacaktır. Basitçe kendinizi zorlayıcı eleştirilerden uzak durmanız gerekiyor.

Kendinize ve Yaptıklarınıza Karşı Sabırlı Olun

Bir işe girdiğimizde o işin hemen olmasını isteyebilirsiniz. Ancak her şey bir sürecin sonucunda yaşanacak veya başarılacaktır. Ancak bu kısa hayatımızda kendimizi o kadar çok şey için zorluyoruz ki illa bazı şeyleri başarmak mümkün olmuyor.

Bu noktada önemli olan kendimize ve yaptıklarımıza karşı sabırlı olmak geliyor. Bu durumu başaramadığımız durumda yoğun bir stres her an kendimizi rahatsız edecek bir durumu da beraberinde getirmektedir. Bu konuda ilerlemek çok zor olsa da bunu başarmak için denemeye devam etmeniz gerekiyor.

Hayatın Kısa Olduğunu Sürekli Hatırlatın

Yoğun stresten kurtulmak için kendinize gün boyunca veya belirli anlarda hayatın kısa olduğunu hatırlatmayı ihmal etmemelisiniz. Gereksiz konulara takılmak yerine bu detay size büyük bir avantaj sunacaktır. İş de başarısız olduğunuz bir gün geçirdiğiniz, arkadaşlarınızla sorun yaşadığınızda veya etrafınızda ki insanlardan gerekli geri dönüşü alamadığınızda bu duruma özenmeniz size yardım sağlayacaktır.

Zorlayıcı bir durum gibi dursa da sabırlı olmayı öğrendiğimizde ve hayatın çok kısa olduğunu kendimize hatırlattığımız da hayattan daha fazla zevk alacağınızı sizlerde göreceksiniz.

 

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Şevval Özcan Reply

    Günümüzde insanlar çok stresli oluyor maalesef, aslında kendine hakim olma ve sakin yaşamak lazım hayatı sinirlenmenin insan beyninde ciddi hasarlar oluşturduğunu duymuştum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + sixteen =