Dönüm Nedir?

birevim kredisiz ev

Dönüm halk arasında kullanılan bir ölçü birimidir. Genelde tarlanın mesafesini ve toplam alanını ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Resmi olarak kayıtlarda kullanılmayan ölçülerden bir tanesidir. Bir alanın toplam yüzölçümünü ifade etmektedir. Günümüzde ifade ettiği alan 1000 metrekaredir. Yani dekar ile ifade edilen alan bir dönüm olarak kabul edilir.

Bu mesafe yöresel olarak farklı alanları ifade etmek için kullanılır. Bunu en iyi şekilde anlamak için örneklendirmek gerekiyor. Basitçe anlatmak gerekirse Konya’da bir dönem olarak tanımlanan alan 4000 metrekareye eş değerdir. Afyonkarahisar bölgesinde ise 2500 metrekare alan bir dönüm olarak kabul edilmektedir. Kütahya ve çevresindeyse bu alan 2000 metrekare olarak ifade edilir.

Ülkemizin farklı şehirlerinde farklı alanları ifade etmek amacıyla dönüm kullanıldığı için bu resmi olarak kullanılmaktadır. Dönüm belirsizliği içerisinde barındırmasından dolayı toplumda yaşanabilecek olan problemlerin önüne geçmek için resmi kayıtlar içerisinde kullanılmamaktadır. Bu konuda gerekli kanun 1945 yılında çıkarılmıştır ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Bir Dönüm Kaç Metrekare Eder?

Günümüzde bir dönüm resmiyete dönüştürüldüğünde 1000 metrekare alanı ifade etmektedir. 10 dönüm bir araziniz varsa bunun resmiyet kazanması için oradan kadastro geçmesi ve ölçüm yapılması gerekiyor. Bu şekilde sizin araziniz de resmi olarak tapuya kayıt edilmiş olmaktadır.

Ülkemizde halk arasında dönüm sıkça kullanılmaktadır. İnsanlar bu konuda kanunda geçerliliği olmasa dahi kullanmaya devam etmektedir. İnsanlar dekar, dönüm ve metrekare konusunda hala tam olarak bilgi sahibi olmadığı için hata yapabilmektedir.

Ancak çok basit bir şekilde bir dönüm bir dekarı ifade etmektedir. Bu bölgeden bölgeye halk arasında değişiklik gösteriyor olsa da hata yapılmaması için resmi kaynaklarda bu kabul edilmektedir. Sizlerin de bir tarlanız veya araziniz varsa bu konuda gerekli bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Resmi kayıtlara yani tapuya kayıtlı olan hiçbir belgede dönüm ibaresi kullanılmamaktadır. Bu sayede ortada oluşabilecek hesaplama hatalarının ve yanlış kararların da bu şekilde önüne geçilmektedir. Bu konuda resmi bilgi almak istiyorsanız tapu ve kadastro müdürlüklerinden destek almanız yeterli olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 9 =