Döviz Almak mı, Yoksa Altın Almak mı Karlıdır?

birevim kredisiz ev

Yatırım yapmak boşta beklettiğimiz parayı bir kaynağa bağlayarak onun üzerinden çok fazla gelir elde etme düşüncesidir. Ekonomi içerisinde çok sayıda yatırım aracı bulunmaktadır. Ancak her zaman öne çıkan iki yatırım aracı altın ve döviz olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde de ikisine de ciddi anlamda hem bireysel hem de şirketler anlamında yatırım yapılmaktadır. Hatta ülkemizin Merkez Bankası da piyasayı kontrol etmek amacıyla bunlara yatırım yapmaktadır.

Tabi bu iki materyal arasında hiç bahsedilmeyen bir rekabet söz konusudur. Hangisi daha karlıdır. Yatırım yapan bir insan dövizi mi yoksa altını mı tercih etmelidir. Bu konuda net bir tarafı tutmak çok doğru bir yorum olmayacaktır. Kimileri için döviz iyi bir yatırım aracıyken, kimileri altını tercih etmenizi tavsiye edecektir. Tabi bunlar arasında portföy oluşturmanızı isteyenler de olacaktır. Yani iki yatırım aracından da bulundurmanız ve dengeli bir yatırım yapmanız istenecektir.

Döviz Yatırımı Karlı Mıdır?

Döviz, kısaca ülkemizde bulunan tüm para birimlerini kapsamaktadır. En çok akla gelen yatırım aracı yabancı para birimi olarak dolar akla gelmektedir. Dolar ile altın arasında ters ilişki olduğunu bilinmektedir. Bunda Amerika Merkez Bankasının etkisi büyüktür. Ama yükseliş trendine bakıldığında yatırım yapılabilecek bir kaynak olarak kabul edilir.

Altın ile ters ilişkiye sahip olmasından dolayı tavsiye genelde altına yatırım yapanların, dövizi tercih etmemeleri yönünde oluyor. Ama çok da geçerli bir durum değildir. Özellikle de ülkemiz gibi serbest piyasa kurallarının uygulandığı ülkemizde geçerli olmamaktadır.

Dolar spekülasyonlardan ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle çok dalgalanma görülmektedir. İşsizlik oranları, devletler arasında yaşanan siyasi sorunlar, iç karışıklıklar ve daha birçok sebep kurun değişmesine neden olabiliyor. Bunun için dolar yatırımı yapanların ekonomiyi olduğu kadar gündemi de yakından takip ederek yatırımlarını yönlendirmesi gerekiyor.

Altına Yatırım Yapılır mı?

Altın kim ne derse desin en önemli yatırım araçlarından birisidir. Dünya için geçerli olan bir durumdur. Buna sebep olacak birçok aktör ve nokta vardır. Özellikle uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için en iyi araç olarak kabul edilmektedir. Spekülasyonlar nedeniyle altın kurunda ciddi dalgalanmalar yaşanmamaktadır. Uzun vadeli bir araç olmasından dolayı hızlı düşüş ve çıkışların yaşanması pek görülmemektedir.

Temel olarak altın ve döviz arasında kesilemez bir ilişki vardır. Bunların birisini tercih edecek olsanız da ikisine de aynı anda yatırım yapacak olsanız dahi ikisi arasında ki ilişkiyi her zaman yakından takip etmeniz gerekiyor. Bankalar da bulunan döviz ve altın hesapları sayesinde alım satım yapmak daha kolaydır.

Yani yatırımlarınızı çok hızlı bir şekilde yönetmek ve kazancınızı, yatırımınızı korumak daha kolay olacaktır. Ama sadece altını tercih ederseniz en az bir yıl burada durmasını sağlamak doğru yöntem olacaktır.

birevim
Paylaş

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 1 =