Elektriği Kim Buldu? Elektrik Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

birevim kredisiz ev

Elektrik insanların tarihleri boyunca yaptıkları en önemli icatlar arasında yer almaktadır. Son yüzyıl içerisinde yaşanan bu hızlı gelişimin arkasında elektriğin yadsınamaz bir yeri vardır. Hayatın başta sona tamamen değişmesine neden olan bu icat ilk defa 17. Yüzyılda William Gilbert tarafından iki cismin aralarında ki sürtünme sonucunda oluşan güce verdiği isim olmuştur.

Elektriği Kim Buldu?

Elektriğin icadı olan bilinen ilk kişi eski ABD başkanlarından birisi olan Benjamin Franklin’dir. İlk olarak bir uçurtma ve elektrik anahtarı ile yıldırımlardan kaynaklanan elektrik akımını kontrol etmeyi başarması sebebiyle bu kabul edilir. Bu 1752 yılında yapılmıştır.

Kimyasallar ile elektrik üretiminin mucidiyse Alessandro Volta olmuştur. 1800 yılında yapılan bu keşifte negatif ve pozitif yüklü iki konnektörün bağlanması ile akım üretilmesi sağlanmıştır.

Elektrik Nasıl İcat Edildi?

Elektrik doğa içerisinde birçok durumda, birçok ortamda ve birçok şartta bulunmaktadır. İnsanların ilk defa deneylere konu etmesi ve elektriği kontrol etme fikri Benjamin Franklin tarafından yapılan deneyle ortaya atılmıştır. İlerleyen süreçte elektrik kullanımı, üretilmesi için farklı noktalar gibi birçok etken ortaya çıkarılmıştır. Bu da insanlığın çok hızlı bir şekilde gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olmuştur.

Elektrik Tarihte ilk Nerede Kullanıldı?

İlk elektrik deneyi 1752 yapıldıktan sonra ilk elektrik kullanımı 1878 yılında yapılmıştır. Bunun için İngiltere’de bulunan Cragside şehrinde William George Armstrong bir sanat galerisinde yer alan lambaya güç vermek için ilk elektrik santralini kurmuştur. Bundan 4  yıl sonra Thomas Edin tarafından New York’ta kurulan elektrik santrali 5 bin lambaya güç vermeyi başarmıştır.

Tarihte ki ilk hidroelektrik santrali ABD’da bulunan Niagara Şelaleleri yakınına kurulmuştur. İlk alçak gerilim 1885 yılında İsviçre’nin Bözingen şehrinde, ilk yüksek gerilimse 1889 yılında İtalya’nın Cenova şehrinde hayata geçirilmiştir.

Elektrik Tarihçesi Nasıldır?

Kullanımına başladıktan sonra insanlık tarihinin en hızlı modernleşme ve ilerleme adımlarının atıldığı elektrik ilk olarak milattan önce 600’lü yıllarda bir filozof olan Thales tarafından ortaya atılmıştır. Elektro manyetik olan ilk defa milattan sonra 3. Yüzyıl içerisinde Çin’de kullanılarak ortaya çıkmıştır.

Özellikle son üç yüzlük süreçte elektrik alanında yapılan çalışmalar ile birlikte elektrik insanların vazgeçemeyeceği kullanım araçlarından birisi haline gelmiştir. Pil, akü, akümülatör ve elektrik akımının kontrolü için üretilen birçok ekipman ile elektrik sayesinde çalışan birçok üründe üretilmeye başarılmıştır.

Elektrik ile Aydınlatılan İlk Şehir Hangisidir?

Tarihte bir şehrin elektrik ile aydınlatıldığı tarih 1857 yılıdır. Fransa’da bulunan Lyon şehrinin Imperiale Caddesi ark lambaları kullanılarak aydınlatma yapılmıştır. Bunun ardından ikinci çalışma Paris’te bulunan Opera Caddesi olmuştur. Bunun için 1878 yılı beklenmiştir.

İlk Kez Elektrik Ticari Amaçla Ne Zaman Üretilmiştir?

Günümüzde elektrik kontrolü çok önemlidir. Tarihte elektriğin ilk defa ticareti amaçla üretilmesi 1882 yılıdır. Bu tarihte Thomas Edison, J.P. Morgan’dan almış olduğu finans ile bunu yapmıştır. Üretilen elektrik doğru akım ile kullanılacağı noktaya aktarılıyordu.

Doğru Akım ve Alternatif Akım

Doğru akım ilk defa Thomas Edison tarafından icat edilmiş ve insanların kullanımına sunulmuştur. Bunun ardından değeri daha az bilinen Nikola Tesla, AC yani alternatif akım’ı keşfetmiştir. Elektrik aktarılması ve dağıtılması için daha önemli olan bu akım kaynağı ticari elektrik tüketiminde daha çok kullanılmaya başlamıştır. Elektriğin üretilmesi için önce hidroelektrik santralleri daha sonra nükleer elektrik santralleri kurulmaya başlanmıştır.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + one =