Emeklilerin Faydalanabileceği 8 Ayrıcalık

birevim kredisiz ev

Ülkemiz genelinde tasarrufun çok önemli olduğu bu günlerde; bireysel emeklilik, devlet tarafından teşvik edilmeye başlanmış, ülkemizdeki emekli insanlar da bireysel anlamda tasarruf yapmak için birçok ayrıcalıktan yararlanmaya başlamıştır.

Özellikle Halkbank bu konuda tasarruf hareketi başlatarak, insanlara tasarruf alışkanlıklarını ön plana çıkaracak birçok alternatif sunmaya başlamıştır. Bunun için kumbaranı doldur hareketini başlatarak, insanların ev ekonomisini geliştirmelerine yol gösterme başlamıştır.

  • Kolay birikim nasıl yapılır?
  • Ev giderleri nasıl asgariye çekilir?
  • İşletme masraflarımı nasıl minimuma indiririm?
  • Bireysel emeklilik sistemi için neler yapmam gerekir? gibi birçok soru, Halkbank tarafından emeklilere sunulan alternatiflerin başında gelmektedir.

Birçok banka, emeklilere bu konuda bazı alternatifler ve promosyon kampanyalar düzenleyerek, emeklilerin daha alternatifli ve daha tasarruflu yaşamaları için ön ayak olmaktadır.

1.Akbank’tan Özel Mevduat Faizleri

Denizbank’ın emekli müşterilerine sunduğu birçok kredi bulunmaktadır. Bu kredilerin içinde ihtiyaç kredileri, taşıt ve konut kredileri bulunmaktadır. Denizbank’ın sunduğu indirimli faiz oranları ile alınan kredilerle, özel taksit ve vade avantajlarıyla kredi çekebilen emekliler, aynı zamanda yıllarca çalışarak biriktirdiklerine ise özel mevduat faizi ile artırma avantajını da yakalamaktadır.

2.Ziraat Bankası’nda Emeklilere Hesap İşletim Ücreti Yok

Emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alan emeklilere, geniş Şube ve ATM hizmeti alırken, emekliler maaş hesapları için hesap işletim ücreti vermemektedir. Aynı zamanda özel kredi faiz oranlarından faydalanabilen emekliler, maaş ödeme dönemlerinde aylık ya da üç ayda bir taksit ödeme olanaklarını da kullanabilmektedir.

3.Denizbank’tan Emeklilere Özel Kredi Kartı

Emeklilik maaşlarını Denizbank’tan alanlar, Denizbank ve PTT ATM’sinden ücretsiz para çekebilmekte ve şubelerde sıra beklemeden tüm işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Aynı zamanda sadece emekliler için üretilen kredi kartı ile, alışverişleri taksitlendirebilen emekliler, yaptıkları harcamalardan da bonus kazanmaktadır.

4.TEB’den Promosyona Bonus

Başka bankadan emekli maaşı alırken, hesaplarını TEB’e taşıyan ve 3 yıl emekli maaşını TEB’den almayı taahhüt eden emekliler;

  • Maaşı 1000 TL olanlar 300 TL
  • Maaşı 1000-2000 TL olanlar 375 TL
  • 2000 TL ve üzeri olanlar ise 450 TL promosyon almaktadır.

TEB aynı zamanda emeklilere özel ek promosyon olarak; kredi kartı alması ve kredi kartından 2 otomatik ödeme vermesi durumunda kredi kartlarına artı olarak 50 TL değerinde bonus vermektedir. Alınan kredi kartlarından da üyelik ücreti alınmamaktadır.

5.Yeni İşyeri Açma Olanağı

Emekli olduktan sonra maaşınızın haricinde biraz daha kazanıp birikim yapmak isteyenler, bir iş yeri açabilmektedir. 700 TL sosyal güvenlik kesintisi emekliden alınmazken, devlet hazinesinden %5 oranında iş yeri açmak için destek de alınabilmektedir.

6.Emekliler Emlak Vergisi Ödemiyor

Yaşadığınız ev sizinse ve 200m2’den küçükse, emeklilik döneminde bu evden emlak vergisi alınmamaktadır. Bu imkândan haberi olmayıp ödeme emekliler, bağlı oldukları belediyeye başvurarak ödenmiş vergi ödemeleri iade alınabilir.

7.Ücretsiz Ulaşım İmkanları

Emekli olanlar, sadece bankaların sunduğu promosyon ve kampanyalarından yararlanmamaktadır. Ayrıca ücretsiz ulaşım imkanları sayesinde istedikleri yere rahatlıkla gidebilmektedir.

65 yaş ve üzeri olan emekliler 10 TL ücret karşılığında yaş kartına başvurarak, devlet destekli tüm ulaşım olanaklarını ücretsiz kullanabilmektedir.

8.Devlet Tarafından Verilen İkramiyeler

Yılda iki kez olmak üzere Şeker ve Kurban bayramlarında emekliler, devletten 1000 TL ikramiye alarak, bu ikramiyeleri istedikleri işlerde kullanabilmektedir. İsterseniz sevdiklerinizle paylaşarak isterseniz yatırım gerçekleştirerek bu ikramiyeler kullanılabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − twelve =