Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

birevim kredisiz ev

Yeni bir ev mi arıyorsunuz? Bir eve bakarken akılda tutulması gereken tek şey liste fiyatı ve iç özellikler değildir. Günümüzde alıcılar, bir mülkü gezerken gizli kameralara, yüksek bakım maliyetlerine ve kötü komşulara dikkat etmeyi de unutmamalıdır. Emlakçı size evi gösterirken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda daha fazla tavsiye için aşağıdaki ipuçlarımızı okuyun.

Güvenilir ve profesyonel Emlakçı bulun

Günümüzde emlakçıdan ev alırken uzmanın tecrübesinin önem arz ettiğini unutmayın. İyi bir Emlakçı dikkatli, bilgili, güvenilir, işine vakıf olmalıdır.

Sizin gözünüzü süslemek için yapacağı hareketlere değil, sorularınıza verdiği profesyonel cevaplara kulak kabartın.  İyi bir emlakçının önerilerde bulunabilmesi ve sizin için doğru evi bulabilmesi için ihtiyaçlarınızı iyi değerlendirebilecek analitik düşünceye sahip olmalıdır.

Emlakçı ev almak istediğiniz bölgeye vakıf olmalı

Bir evi gezmeden önce yakındaki benzer satışları emlakçınız siz araştırmadan bilmelidir.  Bu “bileşikler” veya karşılaştırılabilir satışlar, benzer özelliklere sahip yakın zamanda satılan mülkleri ifade eder. Kompozisyonun kare görüntülerine, özelliklerine ve konumuna dikkat ettiğinizden emin olun. Bu size bir evin adil fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığı konusunda iyi bir fikir verecektir. Ev, şirketlere kıyasla aşırı fiyatlı görünüyorsa, kendinize “neden?” Diye sorun. Yakın zamanda güncellendi mi? Konut yakındaki diğer mülklerden daha güzel mi? Öte yandan, ev yakındaki şirketlerden önemli ölçüde daha düşük fiyatlandırılırsa, bu bir sabitleyici-üst duruma işaret edebilir.

Emlakçının satıcılarla ilişkisi

Emlakçınız (veya alıcının acentesi) aynı zamanda satılık evin acentesi mi? Öyleyse, süreç boyunca size rehberlik etmesi için başka bir temsilci tutmayı düşünün. İkili ajan yerken olabilir bir ev fiyatının daha fazla esneklik sağlamak, uzun vadede alıcı zarar bitebileceğini. Temsilci hem satıcıyı hem de alıcıyı temsil ettiğinde, aracı teknik olarak yalnızca işlemi temsil eden bir işlem komisyoncusu haline gelir. Ancak, listeleme için mümkün olan en fazla parayı elde etmek Emlakçının (ve satıcının) en yüksek çıkarına olduğundan, gerçekten alıcının çıkarına en iyi şekilde sahip olma ihtimali düşüktür. Bu nedenle, çıkarları çatışmayan bir emlakçı bulmanızı öneririz.

Ev sahibi olmanın gizli maliyetleri

Paraya mal olan tek şey ipotek ödemeleri değildir. Ev ararken, alıcılar ev sahipliği ile birlikte gelen diğer büyük harcamaların farkında olmalıdır. Örneğin, ev önceki evden daha büyükse, alıcılar muhtemelen yeni mobilyalar ve yüksek elektrik faturaları için daha fazla para harcamak zorunda kalacaktır. Diğer ek maliyetler arasında ev sahibi sigortası, emlak vergileri, kapanış maliyetleri ve olası yenileme maliyetleri yer alır. Alıcılar ayrıca genel bakım ihtiyaçlarının maliyetini de hesaba katmalıdır. Örneğin, evin bir yüzme havuzu veya ayrıntılı peyzajı varsa, alıcıların bu özelliklerin bakımı için ödeme yapması gerekecektir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =