Ev Almak için Birikim Yapma Yolları

birevim kredisiz ev

Her ay kira ödemekten yorulan herkesin hayali, ev sahibi olmaktır. Kimisi için kolay olan bu hayal kimisi için ise imkansız olarak görünür. Ama Türkiye’de ev almak için birikim yapma yolları bir hayli fazladır. Şayet ev alacak kadar bir nakit ya da peşinata ihtiyacınız var ise uzun vadeli bir banka kredisi seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Ama bu ilerleyen süreçte hayatınızda birçok şeyi değiştirmenize neden olabilir.

İlk Adım Tasarruf Hesabı Açın

Ev sahibi olabilmek için öncelikle para biriktirmenin yollarını aramanız lazım. Bunun için;

 • Tasarruf hesabı açmalısınız.
 • Her ay belirlediğiniz bir oran kadar kenara para ayırmayı alışkanlık hale getirin.
 • Hayatınızdaki gereksiz sayılabilecek tüm lüksleri azaltın.
 • Bütçenizi planlayın.
 • Maaşınızın dışındaki ekstra gelirlerinizi tasarruf hesabınıza yatırın.
 • Bazı üyeliklerinizin dondurma işlemlerini gerçekleştirin.
 • Aylığın dışında ek iş yapmayı deneyin.
 • Kira oranını düşürecek farklı yollar bulun.
 • En kısa sürede var olan bütün borçları kapatmanın formülünü bulun.

Ev almak için birikim yapma için ilk adım tasarruf hesabı açmaktır. Bankaya dahi gitmeden açılabilen tasarruf hesabı önemli ama tek başına da yeterli değil. Tasarruf hesabı açtıktan sonra arkasından para biriktirme ve birikimin önemli bir tutara oluşabilmesi için diğer adımları da atmak gerekir.

Lükslerinizi Azaltın

Şayet bir maaşınız var ise ve bu maaş hesabınıza yatıyor ise bunun içerisinden belli bir kısmı direk tasarruf hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Bunu her ay düzenli bir şekilde otomatik olarak sağlayabilir ve bu sayede her ay belli bir oranda para biriktirmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Sistemin alışkanlıklarından biri de azalan maaşı daha fazla verim ile kullanmanız olacaktır. Ev almak için para biriktirme girişimine sizin için gereksiz sayılabilecek lükslerinizi azaltarak başlayabilirsiniz. Mesela dışarıdan yemek söylemek yerine evde kendiniz yapabilirsiniz. Her hafta kuaföre gitmek yerine gerek olduğunda gidebilirsiniz.

Bütçe Planlaması Yapın

Kısmen ya da belli oranda hayatınızdan çıkarabileceğiniz bazı alışkanlıklarınız ödemelerinizi ciddi oranda azaltacak ve kısa sürede para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Çok somut ve bir klişe olsa da ev almak için kenara para koyma yollarından biri de bütçe planlamasıdır. Gelir ve giderleri çok iyi analiz etmeli ve yapacağınız harcamayı buna göre planlamalısınız. Harcamalarını kredi kartı ile yapıyorsanız kesinlikle kart hareketlerinizi takip etmelisiniz. Bu size, harcamalarınızı sınıflandırma fırsatı sunacaktır.

Ek İş Yapın

Bu harcamaları arasında gereksiz olanları belirleyerek para biriktirmeye hemen başlayabilirsiniz. Dergi aboneliği, spor salonu aboneliği gibi bazı üyeliklerinizi dondurmalısınız. Mevcut maaşınızla sabit kalmayıp ek iş yapmalısınız. Var olan borçlarınızın kısa zamanda kapatılması için uğraşmalısınız ve oturduğunuz evin kira giderini azaltmanın bir çözümünü bulmalısınız. Örneğin daha küçük bir eve ya da bir yakınınızın yanına taşınabilirsiniz. Bu ciddi bir tasarruf demektir.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Hasan Aksoy Reply

  Ev almak için birikim yapmak aslında bir nebze kendi elimizde, hayalimize kavuşmak için bazı şeylerden kısmak gerekiyor

 2. Nurbanu Şahin Reply

  Ev almak için birikim yapmak istiyorsanız güzel planlı bir yol çizmelisiniz kendinize

 3. Ayça Kurt Reply

  Ev almak için birikim yapmak günümüzde artık şart, eskiden bir şekilde bir şeyler oluyormuş ama artık peşinatsız birikimsiz ev sahibi olmak zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + one =