Ev Eşyalarında Tasarruf Etmenin Yöntemleri

birevim kredisiz ev

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz evimiz, işten dönüşlerde biran önce kapısını açıp girmek istediğimiz evimizde gerçekten ne kadar eşyaya gerek var diye düşündünüz mü? Şu anda evinizde yalnızca ihtiyacınız için kullandığınız kaç mobilyanız, kıyafetiniz, mutfak eşyanız var? Sadeleşmek son yılların moda akımlarından olsa da aslında, yerinde ve mantıklı bir hayat felsefesidir.

Sizin için ihtiyaç fazlası olan başkası için gerekli, sizin için olması gereken başkasının gözden çıkardığı ya da farkında bile olmadığı bir eşya olabilir. Bunun için etrafımıza, bulunduğumuz çevreye ve evimize daha dikkatli, daha algıları açık bir şekilde bakabiliriz. Moda akımlarına uyup aldığımız masa, yatak odası, koltuk belli bir süre sonra sadece ‘istedim, aldım ama şimdi sıkıldım’ diyebileceğimiz boşa giden bir masraf olarak kalabilir.

Bunun için herhangi bir şey almadan önce kendimize ‘gerçekten ihtiyacım var mı’ sorusunu samimi bir şekilde sormamız gerekir. Tasarruf ve gerçek ihtiyaçlar bizim gelir-gider dengemizi düzene oturtmamıza ve tasarruf ederek, gerçek ve birincil ihtiyaçlarımıza daha hızlı ulaşmamızı sağlar. Bunun için evimizden başlayarak alabileceğimiz birtakım önlemleri sizin için derledik.

 • Evimizde bulunan elektronik aletleri olması gerektiği gibi kullanmayı öğrenmeliyiz. Örneğin, televizyonu kumandadan değil televizyonun kendi düğmesinden kapatmalıyız. Ütü çok fazla enerji harcar, bu nedenle ütü yaparken son kıyafetimizi ütüyü kapatarak yapabiliriz. Ütünün kalan ısısı kıyafetimiz için yeterli gelir. Elektronik cihazlarımızı, dizüstü bilgisayarı, telefon, çaycı gibi aletleri fişte takılı bırakmamız gerekir. Fişe takılı kalan cihazlar enerji tüketmeye devam ederler.
 • Saç kurutma makinesi en çok enerji harcayan aletlerden biridir. Bu yüzden saçınızı iyice kurutmadan makineyi çalıştırmayın
 • Elektrik süpürgesinin torbasını her çalıştırmanızdan sonra boşaltın ve filtre temizliğini yapın.
 • Bulaşık makinenize tam kapasite çalıştırın. Çok az bulaşık ya da çok fazla bulaşık makinenizin enerji tüketimini arttırır.
 • Çamaşır makinenizi çok yüksek ısılarda çalıştırmamaya özen gösterin. Makineniz kaç kilo çamaşır kapasitesi alıyorsa, bu rakamın çok altına inmeyin ya da çok fazla çamaşır doldurmayın. Her iki türlüsü de makine için sağlıklı değildir.
 • Akıllı telefonlarınızdaki aplikasyonları açık şekilde bırakmayın. Bu aplikasyonlar, kapatılmadığı durumlarda çalışmaya ve enerji tüketmeye devam ederler.
 • Yüz ve diş temizliği yaparken suyunuzu boşa akıtmamaya dikkat edin.
 • Odalarınızdan ayrılan elektrik düğmelerinin kapalı olmasına dikkat edin. Gereksiz yer lambalarınızı yakmayın.
 • Mobilya ve her türlü eşya ihtiyaçlarınızda, gerekli olmayan hiçbir şey almamaya özen gösterin. Fazla olan eşyanızı ve kıyafetleriniz ihtiyaç sahiplerine ulaştırın.
birevim
Paylaş

11 Comments

 1. İlayda Yavuz Reply

  Bizde eşimle evlenirken eşyalarda pahalılıktan ve fazlalıktan kaçınmıştık, hem evde geniş ferah ortamlarımız oldu hemde maddi açıdan rahat ettik

 2. Ezgi Köse Reply

  Ev eşyalarından tasarruf edebilmek artık daha çok önemli çünkü git gide çok yüksek fiyatlara satılmaya başlıyorlar

 3. Sevi̇lay Tat Reply

  Ev eşyalarında tasarruf yapmak günümüzde çok önemli, çok pahalı eşyalar yerine daha uygun fiyatlı eşyalar tercih etmek gerekir diye düşünüyorum

 4. Nazlı Keskin Reply

  Ev eşyalarında çok pahalı markalar yerine daha çok orta fiyatlı ürünleri takip tercih ediyorum bende

 5. Cemal Özdemir Reply

  Ev eşyalarında tasarruf etmek aslında biraz bizim elimizde, ki bütçemize göre hareket etmek çok iyi olacaktır

 6. Rabia Kara Reply

  Ev eşyalarında tasarruf sağlamak hem biraz zor hemde kaliteli olsun istediğimiz için tasarrufu pek önemsemiyoruz

 7. Arzu Erdoğan Reply

  Ev eşyalarında tasarruf etmemiz gereken bir dönemdeyiz, eskiden ev eşyası komple 15.000 TL’ye bitebilirken şimdi bir takım 15.000 TL olmuş

 8. Nurcan Koç Reply

  Ev eşyalarında tasarruf etmek artık çok daha önemli, fiyat performans ürünlerine yönelmeliyiz

 9. Fatih Özcan Reply

  Ev eşyalarında tasarruf gerçekten şahane bir şey, alışkanlık haline gelirse bir daha değişmiyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − two =