Ev Giderlerini Azaltmak için 7 Etkili Yöntem

birevim kredisiz ev

Tasarruf etme alışkanlıkları sayesinde bütçenizi çok daha etkili biçimde yönlendirmeniz mümkün! Bunun için bakmanız gereken öncelikli alanlardan biri tabiki ev giderleri! Evde daha ekonomik yaşamanız için 7 etkili yöntem sunuyoruz.

  1. Gereksiz Eşyaları Yeniden Kullanılır Hale Getirin ya da Satın

Evde bir düzenlemeye gittiğinizde çok sayıda kullanmadığınız işlevsiz eşyanızın olduğunu fark edebilirsiniz. Online ikinci el sitelerde bu tarz eşyalarınızı satışa sunabilir ve evinizde boş yere tutmaktansa para kazanabilirsiniz. Satış yerine bu eşyaları yeniden değerlendirmeniz de mümkün olabilir! Örneğin kullanılmayan bazı giysilerden yatak örtüsü yapılması gibi…

  1. İndirimli ve Toptan Alışveriş Yapın!

Evde tasarruf etme yollarından biri de alışverişinizi en uygun biçimde yapmaktır! Özellikle indirimden aynı ürünleri çok daha ucuza almanız bütçenize oldukça iyi etki yapar! İndirimli alışveriş fırsatlarını takip etmenin yanı sıra toptan alışveriş yöntemini benimsemenizi de tavsiye ediyoruz. Tuvalet kağıdı, un, bakliyat gibi evin temel ihtiyaçlarını toptan satın almak çok daha ekonomik bir tercihtir.

  1. A Enerji Sınıfı Ev Aletleri

Evde tasarruf etme yöntemleri arasında A sınıfına ait elektrikli aletleri kullanmak da bulunur. Bu sınıftaki ev aletleri düşük enerji tüketirler; hem çevre hem fatura için olumlu etki yaparlar! A, A+, A++, A+++ gibi enerji sınıfları mevcuttur. Örneğin B sınıfı buzdolabı 1 ayda 36 kw daha fazla enerji harcar.

  1. Alınan Eşyaların Uzun Garanti Süresinin Bulunması

Evde daha çok tasarruf etme yolları için tüketiciler aldıkları eşyaların garanti sürelerine de dikkat edebilirler. Garanti süresini gerekirse kendiniz küçük bir meblağ ödeyerek de uzatabilirsiniz. Böylece daha uzun süre kullanabilme imkanınız olacaktır.

  1. Alışveriş Listesi Hazırlamak

Evde en büyük harcamalardan biri alışveriş esnasında ortaya çıkar. Bunu önlemek için önceden liste hazırlamanın çok etkili olacağını görebilirsiniz. Hazırlanılan listeye tabi kalmak ekstra masrafların önüne geçecektir. Bir süre sonra bunun yarattığı etkiyi bariz şekilde gözleyebilirsiniz.

  1. Suyu İdareli Kullanın

Son zamanlarda sizin de fark ettiğiniz gibi özellikle su ile ilgili tehlikeye dikkat çekiliyor. Suyu idareli kullanmak hem çevre kaynakları bakımından hem de faturanız açısından oldukça önemli! Suyu idareli kullanma yolları arasında diş fırçalarken, saçınızı şampuanlarken suyu açık bırakmamak, bulaşık makinesine eşyaları yerleştirirken hepsini sudan geçirmek yerine peçete ile sıyırmak gibi hususlar bulunuyor.

  1. Isı Yalıtımını Kontrol Ettirin

Şüphesiz ki en çok para ödenen alanlardan biri de doğalgaz harcamaları! Gelen zamlar nedeniyle artık çok daha fazlası cebimizden çıkıyor! Dairede ısı kaybını önlemek amacıyla gereken kontrollerin yapılması doğalgazı daha az kullanmanızı sağlar. Pencerelerin, kapıların aralarındaki boşluklar kontrol edilmelidir. Çatı yalıtımı iyi olmalıdır. Daha verimli bir kombi kullanımı içinse 19 derece tavsiye edilir; %6 oranında tasarruf etmek mümkündür.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − two =