Ev Kadınlarına Yönelik 10 Tasarruf Önerisi

birevim kredisiz ev

Kadınlar ev ekonomisini idare etmede önemli bir rol üstleniyorlar. Evde dikkat edilecek bazı tasarruf yöntemleri sayesinde kolayca tasarruf etmeniz ise mümkün! Ufak tefek bazı hususlara dikkat ederek bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz.

  1. Alışveriş için Mağaza Araştırması Yapmak

Ev hanımları için tasarruf önerileri sayesinde daha ekonomik yaşayabilir, paranızı idareli kullanabilirsiniz. Bir ürün farklı mağazalarda indirime girmiş olabilir. Böyle bir durumda tüm alışverişi aynı mağazadan yapmaktansa öncelikle kısa bir araştırma yapmanız çok yerinde bir karar olacaktır. Ev kadınları için önemli ve etkili bir tasarruf alışkanlığıdır.

  1. Küçük Ev Aletlerine Dikkat Edin!

Küçük ev aletlerinin tasarruftaki rolü çoğu kez göz ardı edilir. Bir örnek vermemiz gerekirse; bir saç kurutma makinesinin 10 dakika açık kalmasının 60 WW bir lambanın 3 saat boyunca açık olmasına eş değer olduğunu belirtelim. Küçük ev aletleri hiç de masum değildir ve diğer aletlere göre daha fazla enerji harcarlar.

  1. Elektrikli Aletlerin Şarjda Kalmaması

Ev kadınlarına yönelik tasarruf yolları sayesinde önemsenmeyen birçok hususa dikkat edebilirsiniz. Elektrikli aletlerin şarjda bırakılmaları da bunlar arasındadır! Telefonların şarjda bırakılmaması önemli oranda elektrik tasarrufu sağlar. Televizyon, bilgisayar gibi aletlerin de prizde takılı bırakılmamaları gerekir.

  1. Makineleri Tam Dolmadan Çalıştırmayın

Çamaşır ya da bulaşık makinelerini mümkün olduğunca dolduklarında çalıştırın. Tekrar tekrar az miktarda bulaşık-çamaşır ile yıkama yap su ve elektrik israfına neden olur. Özellikle de çamaşırları çok kirli değillerse kısa programda yıkamaya özen gösterin.

  1. Genel Bütçe Hesabını Çıkartın

Ev kadınları nasıl tasarruf eder? ; ev kadınlarının tasarrufa yönelmeye karar vermeleri bütçeleri üzerinde çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Evin ve tüm aile bireylerinin gelir-giderleri ayrıntılı biçimde çıkartıldığında daha da etkili hareket edebilirsiniz.

  1. Yeni Ev Eşyası Almak Yerine Tamir Ettirin!

Ev eşyaları bozulduğunda hemen yenisini almak yerine öncelikle tamir ettirmeyi tercih edebilirsiniz. Tamir edilen ve tekrar kullanılan eşyalar sizi ekstra masraftan kurtaracaktır.

  1. Lambaları Tozlu Tutmayın

Pek bilinmeyen tasarruf yöntemlerinden biri de lambaların tozlu tutulmaması gerekliliğidir. Lambaların tozlu kalması daha fazla enerji yakmalarına neden olur çünkü ışığı yutarlar.

  1. Ek Garanti Ücretleri Ödeyin

Ek garanti ile yeni aldığınız ürünlerin garanti süresini uzatabilirsiniz. Bu sayede hem oluşabilecek bazı masraflardan kurtulursunuz hem de eşyalarınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz. Başta garantisiz ve daha ucuz ürünlere yönelmeniz sandığınız gibi ekonomik değildir; sonradan çıkacak masraflarla zararlı duruma düşebilirsiniz.

  1. Buzdolabını Isı Kaynaklarından Uzak Tutun

Evde tasarrufun yolları için verebileceğimiz bir başka öneri ise buzdolabınızı ısı kaynaklarının yakınına yerleştirmemenizdir. Akdi takdirde daha fazla enerji harcar.

  1. Aldığınız Ev Aletlerinin Enerji Tasarruflu Olmasına Önem Verin

Satın aldığınız eşyalar enerji tasarrufu yapan aletler olduğunda 10-15 yıl içinde size ürünün maliyetini geri sağlıyorlar. Bu açıdan ürünleri karşılaştırarak almanızda yarar var.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 10 =