Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Basit davranış ayarlamalarından kapsamlı ev geliştirmelerine kadar evinizin enerji kullanımını azaltmanın birçok farklı yolu vardır. Enerji tasarrufu için iki önemli nedenleri şunlardır;

  • Fatura tasarrufu,
  • Çevreyi korumak,

İşte en basitinden en yoğun yöntemlere kadar listelenen, enerji tasarrufu ve evinizde elektrik tasarrufu yapmanın en yaygın yolları;

Evinizdeki enerji tüketimini azaltmak için mutlaka dışarı çıkıp enerji konusunda verimli ürünler satın almanız gerekmez. Enerji tasarrufu, ihtiyacınız olmadığında ışıkları veya cihazları kapatmak kadar basit olabilir. Ayrıca, çamaşırlarınızı kurutucuya koymak yerine asarak kurutmak veya bulaşıkları elle yıkamak gibi ev işlerini elle yaparak enerji yoğun şekilde tüketen cihazları daha az kullanabilirsiniz.

Faydalı tasarruf için en yüksek potansiyele sahip davranış ayarlamaları, kışın termostatınızdaki ısıyı azaltmak ve klimanızı yaz aylarında daha az kullanmaktır. Isıtma ve soğutma maliyetleri ortalama bir evin elektrik faturasının neredeyse yarısını oluşturur, bu nedenle ısıtma ve soğutma yoğunluğundaki ve sıklığındaki bu azalmalar en büyük tasarrufu sağlar.

Elektriğinizin çoğunun evinizde nereye gittiğini anlamak için kullanabileceğiniz araçlar vardır. Hangi cihazların günlük olarak en fazla elektrik kullandığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Ampullerinizi Değiştirin

Geleneksel akkor ampuller aşırı miktarda elektrik tüketir ve enerji tasarruflu alternatiflerinden daha sık değiştirilmelidir. Halojen akkor ampuller, kompakt flüoresan lambalar (CFL’ler) ve ışık yayan diyot ampuller (LED’ler), geleneksel ampullerden% 25-80 daha az elektrik ve üç ila 25 kat daha uzun süre dayanır.

Enerji tasarruflu ampuller rafta daha pahalı olsa da, verimli enerji kullanımları ve daha uzun hizmet ömürleri, uzun vadede daha az maliyete sahip oldukları anlamına gelir. Çevresel ve finansal faydaları açısından da daha faydalıdır.

Programlanabilir veya akıllı bir termostat takın

Akıllı termostata, uykuda veya dışarıda olduğunuz zamanlarda ısıtma ve soğutmayı otomatik olarak kapatmak veya azaltmak için programlanabilir veya ayarlanabilir. Programlanabilir bir termostat taktığınızda, HVAC sisteminizi yükseltmeden veya ısıtma ve soğutma kaynaklı atık enerji kullanımını ortadan kaldırırsınız.

Ortalama olarak, programlanabilir bir termostat her yıl size oldukça büyük tasarruf sağlayabilir. Programlanabilir termostatlar, haftalık programınıza uyacak şekilde ayarlanabilen farklı modellerde olabilir. Programlanabilir termostatların ek özellikleri, ısıtma ve soğutma sisteminizin verimliliğini artıran hava filtrelerinin veya HVAC sistem sorunlarının ne zaman değiştirileceğine ilişkin göstergeleri içerebilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + four =