Evde Geri Dönüşüm Yapmanın Yolları

Dünyanın dört bir yanından insanlar, doğal ve sürdürülebilir bir hayat için geri dönüşüme dikkat çekiyor. Bunun için düzenlenen konferanslarda insanları bilgilendirmek ve geri dönüşümün önemini anlatmak için çevreci alışkanlıklar kazandırmayı amaçlayan dernekler, vakıflar var güçleri ile çalışıyorlar. Biz de kendi evimizde geri dönüşüme önem vererek, hem çevreye, hem de kendi bütçemize sonsuz bir iyilik yapmış olabiliriz. Bunun için dikkat etmemiz gereken ve pratiğe dökebileceğimiz birçok unsur bulunuyor. Burada birkaç tanesini sizinle paylaşalım.

birevim kredisiz ev

Sadeleşerek Özgürleşin

Şu anda evinizde, mutfağınızda, çantanızda, dolabınızda gerçekten kullandığınız neler var? Yalnızca ihtiyaçlarınız mı yoksa bir tane daha olsun ne çıkar, aslında ihtiyacım yok ama rengi de çok güzelmiş diye aldıklarınız mı var? Yoksa yalnızca moda olduğu için aldıklarınız mı? Bu soruların cevaplarını kendinize dürüst olarak verebiliyorsanız, işin önemli bir kısmını halletmişsinizdir. Fazla olan eşyalarımızla vedalaşarak, bu eşyalara gerçekten ihtiyacı olanlarla paylaşabiliriz. Fazla kıyafet, mobilya, mutfak eşyası, oyuncak, kitap her ne varsa bir listesini yapın, paketleyin ve ihtiyacı olanlara ulaştırın. Geri dönüşümün en önemli unsuru sadeleşmek ve azaltmaktır.

Atıklarınızı Sınıflandırın

Cam, kâğıt, konserve, plastik eşyalarınızı, kıyafetlerinizi, yanmış yağlarınızı ayrı ayrı sınıflandırın. Evinizde çok pratik bir şekilde ayrıştırabileceğiniz bu eşyaları, mahallenizde bulunan ve belediye tarafından konulan atık kutularını koyun. Eğer mahallenizde böyle bir hizmet yoksa belediyenize ulaşarak talepte bulunun.

Yaratıcılığınızı Kullanılın

İhtiyacınız olan her şeyi satın almak zorunda değilsiniz. Bir kalem kutusu, kumbara, temizlik bezi, kitaplık ve daha birçok eşyayı satın alarak değil, elinizde bulunan imkânlarla hayata geçirin. Böylesi çok daha değerli olacaktır. Bir kalemlik için bir sürü para vermenize gerek yok. Boş bir şampuan şişesini bir iki ufak malzeme ile kalemliğe döndürebilirsiniz. Üstelik bunları yaparken çocuğunuz da yanınızda olursa, ikiniz için de yararlı bir etkinlik olur.

Atmayın Yeniden Kullanın

Mutfakta en çok kullanılan şey sudur. Sebze ve meyveleri yıkadığımız suyu atmayıp bitkileri sulamada kullanabiliriz. Yağmur suyunu da biriktirip bitki sulamada değerlendirebiliriz. Eskiyen ve artık giyilemeyecek durumda olan kıyafetlerimizi atmayıp temizlik bezi olarak kullanabiliriz. Sebze ve meyve alışverişimizi akıllıca ve ihtiyaç gerektiği kadar yapalım. Özellikle semt pazarlarını tercih edebilirsiniz. Buzdolabınızda çürümeye bırakılan sebze ve meyveler hem israf olup çöpe gitmesin hem de bütçenizi zorlamasın. Geri dönüşüme katkıda bulunmak için elimizde çok fazla imkân bulunuyor. Yeter ki bunu isteyelim, çevreye, doğaya katkı sağlamak için öncelikle evimizden başlayalım.

birevim
Paylaş

16 Comments

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Halil Bey;
   Evde geri dönüşüm yapmanın ev eğlenceli yollarından biride çocuklarla ürünü başka bir ürüne dönüştürmektir. Böylece çocukların gelişimine katkıda bulunmuş oluyoruz ve dolayısıyla oyuncak masrafından kurtulmuş oluyıruz.

 1. Tuğba Köse Reply

  Kızım bu konularda çok meraklı, her şeyden bir şeyler oluşturmayı çok seviyor. Geçen gün pet şişelerden oyuncaklar yapmış 🙂

 2. Sevim Acar Reply

  Süt kabından yapılan ilginç geldi gözüme, aslında bu tarz birçok süsleme yapılabilir geri dönüşüm ürünleriyle

 3. Aslı Güler Reply

  Geri dönüşüm konusunda bizde evde çocuklarla bir şeyler deniyoruz ama sayfanızdakileri denemedik hiç, güzel önerilermiş 🙂

 4. Gaye Korkmaz Reply

  Bizde çocuklarla bir çok malzemeden geri dönüşüm yapıyoruz, ufak tefek bir uğraş bile çok güzel şeyler katıyor hayata 🙂

 5. Ahsen Kılıç Reply

  Evde geri dönüşüm yapmanın yolları konusunda güzel anlatımlar yapmışsınız, bende halen babannemin taktiği olan pet kaplardan dönüşümle saksı, süs aksesuarları yapıyorum 🙂

 6. Ayhan Korkmaz Reply

  Evde geri dönüşüm yapmak aslında tasarruf adına çok güzel oluyor, önerileriniz de çok güzel 🙂

 7. Sibel Kara Reply

  Evde geri dönüşüm adına güzel örnekler, gerçekten günümüzde çok ciddi tasarruf yapmamız gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one × 5 =