Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak 6 Pratik Öneri

birevim kredisiz ev

Evden çalışmak ve kendi patronunuz olma fikri genellikle başarabileceğiniz yeni şeyler konusunda sizi heyecanlandırır. Kendi zamanınızı yönetmek, bir başkası için önemli olan şeyler yerine sizin için önemli olan şeyleri yerine getirmek, kim istemez ki!  Ancak insanlar genellikle ofiste olduğu gibi aynı işi yapmak için evde aynı disiplini sağlayamazlar.

Aşağıda evden çalışırken yeterli üretkenliği sağlayabilmeniz için bazı fikirler sunacağız.

Uzaktan Çalışma İpuçları: Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk önerimiz, çalışma alanınızdır. Biraz esneklik sunan ancak sürekli bir şekerleme için kanepeye bakmanıza engelleyecek bir çalışma alanı ve programı oluşturmaktır. .

Ne yazık ki, bu kanepenin çalışma alanınız olmadığı anlamına gelir. Kanepe sağlıklı bir kariyerin gelişeceği bir yer değildir.

Kendiniz için yer açın

İlk önce, işinize ayrılmış bir alana sahip olmalısınız. Ofislerin bu kadar etkili olmasının bir nedeni de bu alanları verimlilikle ilişkilendirmemizdir.

Masanıza oturduğunuzda, düşünceleriniz durmaz. Beyniniz işin tamamlanması gerektiğini bildiğinden odağı kaybetmeye veya başka bir şey yapmayı haklı çıkarmaya daha az eğilimlidir.  Evden çalışmaya başladığınızda bu noktaya dikkat ederek iradenizi ortaya koymanız gerekiyor.

Eviniz dikkat dağıtıcı türlü sayısız zihinsel tuzakla doludur. Resimler, kanepeler, cihazlar, kitaplar ve hemen hemen her şey aklınızı farklı bir yola sokabilir.  Temiz ve dikkat dağıtıcı olmayan bir çalışma alanı oluşturduğunuzdan emin olun.  Başka bir deyişle çalışacağınız alanı baştan oluşturun.

Başarılı Olmak İstiyorsanız Giyinin

Evden çalışırken iş için giyinmek önemli görünmese de, psikolojik olarak birçok işçinin üretken olmasında etken olduğu görülmektedir. Çalışırken eşofman ve pijama meniz motivasyonu düşüren etkenler arasında sayılabilir. Kendiniz için giyinmek zihinsel olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir, böylece listenizdeki önemli görevleri kontrol etmeye odaklanmanızı kolaylaştırır. Uygun şekilde giyinme, çalışanların müşterilerle veya iş arkadaşlarıyla yapılan hazırlıksız bir video görüşmesinde daha rahat hissetmelerini de yardımcı olur.

İş dışı etkileşimleri ve ekip oluşturmayı unutmayın

Yöneticiler için açık olmayan durum, uzak çalışanlar arasında iş dışı etkileşimleri kolaylaştırmanın yoludur. Çalışanların, tıpkı ofiste yaptıkları gibi, haberler, hobiler ve diğer konular hakkında konuşmaları için zaman ve alan yaratmak, stres atmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Bunu yapmanın bir yolu, insanların sosyal iletişimi için video konferanslardan birkaç dakika önce ve sonra konferans iletişim aracını açmaktır.   Diğeri ise, çalışanlar arasında köprüler kurmak için haftalık sanal bir happy hour (içki içmek gerekmez) veya sanal ekip oluşturma egzersizi yapmaktır.

Duygusal ve istikrarlı destek sağlayın

Günlük check-in yapmaktan duygusal destek sağlamaya kadar, çalışanları uzaktan çalışırken üretken kılmaya teşvik etmenin birçok yolu vardır.

Evden çalışmak yalnızlığa ve olumsuz duygulara katkıda bulunabileceğinden işverenler çalışanlara duygusal destek sağlamak için ellerinden geleni yapmalıdır. Liderler, sanal ofislerinin tonunu sakin ve neşeli bir mevcudiyetle ayarlamalı, bu da insanların hala işleri halledebilecekleri bir işyeri yaratmaya yardımcı olur.

Tamamen uzak bir iş ortamında yöneticiler, alışılmadık durumlar göz önüne alındığında check-in’ler ve diğer sorular için normalden daha fazla erişilebilir olmalıdır. Sanal çalışma saatleri ayarlayın ve çalışanlara yardımcı olmak için gün boyunca anlık mesajlaşma uygulamalarında hazır olun.

Temiz Hava Alın

Uzmanlar, pandemi sebebi ile hasta olabilecek insanlarla teması sınırlandırmayı önerdiğinden ve birçok şirket çalışanlarını evde kalmaya teşvik ettiğinden, muhtemelen evinizde çok fazla zaman geçireceksiniz. Mümkün olduğunca doğal gün ışığı ve temiz hava almak için pencerelerinizi açın ve boş bir bölgede yaşıyorsanız kısa yürüyüşler yapın.  Ve elbette eve döner dönmez ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Çocuklarınız varsa, aksamalara hazırlanın.

Evde çocuklarınız varsa iş yapmak gerçekten zorlaşır. Elbette bebekler ve küçük bir tık daha zor diyebiliriz. Yine de, önceden plan yapıyorsanız ve biraz esnekliğiniz varsa imkânsız değil! Destek alın.  En sessiz vakitleri çalışma saatleri olarak ayarlayın.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =