Evinize Yalıtım Yaptırarak Tasarruf Edin

Sıcak yaz günlerin evimizi soğutmak için vantilaör ve klima kullanırız. Kış aylarında ise, doğalgazdan yararlanırız. Bazı evlerde bu kaynaklardan daha fazla yararlanmamız gerekmektedir. Nedeni ise, evde ısı yalıtımının bulunmamasıdır. İdeal ısı dengesi sağlamak ve tasarruf etmek için yapmanız gereken şey, evinize yalıtım yaptırmak olmalıdır.

birevim-tasarruf-reklam

Evde Tasarruf

Yalıtım aynı zamanda izolasyon anlamına da gelmektedir. İç ve dış mekanın sıcaklıklarının birbirini etkilememesi için yalıtım yapılır. Su yalıtımı, tesisat yalıtımı, yangın yalıtımı, ses yalıtımı ve en önemlisi olan ısı yalıtımı gibi yalıtım çeşitleri mevcuttur.

Isı yalıtımı hem bina dışına uygulanarak hem de evin odalarına uygulanarak yapılabilmektedir. Bu işlem binanın dış kısmına uygulanırsa, mantolama işlemi olarakta anılabilir. İç cephe ve dış cephe mantolama olarak ikiye ayrılmaktadır.

Isı Yalıtımının Yararları

Her şeyden önce ısı yalıtımı tasarruf etmek için çok önemlidir.

– Isı yalıtımı sayesinde yazın sıcak havanın, kışın soğuk havanın eve girmesi önlenir. Bu sebeple eviniz her zaman ideal sıcaklığa ulaşır.
– Duvarlar, yalıtım malzemeleri ile kaplanacağı için elektrik ve doğalgazdan büyük oranda tasarruf etmiş olursunuz. Bu sayede yazın klimaya ödeyeceğiniz elektrik masrafından, kışın doğalgaza ödeyeceğiniz paradan tasarruf etmiş olursunuz.
– İzolasyon sayesinde hem ideal sıcaklığı yakalamış olursunuz hem de doğalgazı az kullanarak doğayı korursunuz.
– Bina duvarlarında su teması çok fazla olmayacağı için rutubet, manta, küf ve siyah lekeler evinizde oluşmaz.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Sizde tasarruf etmek için ısı yalıtımı yaptırmaya karar verdiyseniz uygulamanız gereken birkaç adım vardır. Dış cephe mantolama işlem için firmalarla anlaşmanız gerekmektedir fakat evin içine yalıtım yapmak istiyorsanız, uygulamanız gereken adımlar aşağıda yer almaktadır.

– Duvarların temiz ve tozsuz olması gerekmektedir.
– Yalıtım levhasını yapıştırıcı ile duvarlara uygulamanız ve levhaların arasında oluşan açıkları köpük ile kapatmanız gerekecektir.
– Levha ile duvar arasında hava oluşmaması için levhalara iyice bastırmanız gerekmektedir.
– 24 saatten sonra levhalara dübel uygulamanız gerekmektedir.
– Dübel ile sağlamlaştırdıktan sonra tek yapmanız gereken şey, duvarı boyamak olacaktır.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir