Evinizi Kışa Hazırlayacak 6 Tasarruf Önerisi

birevim kredisiz ev

Evinize iyi bakmazsanız hızlı şekilde eskir ve tasarruflu sistemleri öğrenmezseniz ilerde büyük masraflar karşınıza çıkabilir. Ev sizin oturma alanınızın yanı sıra yatırımınızdır. Yatırımınızı korumak için zaman ayırın. Bu aylar, evinizin bakımını düşünmenin yanı sıra soğuk havaya hazır hale getirmeye başlamak için gerçekten iyi bir zamandır. Evinizi kışa hazırlayacak 6 tasarruf önerisine aşağıda ulaşabilirsiniz.

  1. Evinizin ısıtma ve klima sistemini kontrol edin

Çoğu ısıtma ve klima sistemi tipik olarak 12 ila 15 yıl verimlidir. 10 yılda neredeyse verimsizleşen yâda 20 yıl içinde hala verimli kalan sistemler olabiliyor. Peki, bir sistemin uzun yıllar verimli kalması için ne yapmanız gerekiyor, aslında cevabı bildiğinize eminiz.  Bakım yapmanız gerekiyor.

Hava soğumadan önce klima filtrelerinizi değiştirmeye yâda ısıtma sistemlerinizin zamanı ayırın. İyi bir servis yüklenicisi tarafından sistemin denetlenmesini öneriyorum. Daha da iyisi, yıllık bakım anlaşması yapın. Yükleniciden sisteminizi kontrol ettirin.

  1. Drenajınızı kontrol edin

Temelinizin etrafındaki toprağın yerleştiğinden emin olun ve temelinizde su biriktirecek alanlar oluşturun. Alçak bir nokta bulursanız, onu biraz toprakla doldurun. Sonra etrafınıza gidin ve yağmur oluklarınızı kontrol edin. Suyun evden uzaklaştırıldığından emin olun. Gerekirse iniş borusu genişleticileri ekleyin. Bir boru etrafındaki doymuş toprak, kış aylarında donup çözüldüğünde gerçek sorunlar yaratabilir.

  1. Oluklarınızı temizleyin

Yapraklar ağaçlardan dökülmeye başladığında olukları temizleme zamanı gelmiştir. . Oluklarınız tıkandığında taşar ve taştığında evinize hem dışarıdan hem içerden zarar vermeye başlar. Temelden bodrum katına su sızmasına ve birçok masrafa yol açabilir.

  1. Duman ve karbon monoksit detektörlerinizi test edin

İstatistikler kış ayında çoğu ev yangınının gerçekleştiğini gösteriyor. Tüm duman detektörlerinizin çalıştığından ve dolu pilleri olduğundan emin olun. Evinizde karbon monoksit detektörleri yoksa almayı düşünün.

  1. Çatı katınızın hayvanlar olmadığından emin olun

Hava soğuduğunda ve tavanınız sincaplar, kuşlar, fareler için mükemmel bir kış evidir. Bu hayvanlar çok tatlıdır ancak çok fazla hasara ve potansiyel olarak bazı sağlık sorunlarına neden olabilirler.  Bahçenizdeki ağaçlar ile eviniz arasında kesinlikle mesafe bulunmalıdır. Hayvanların girmesine izin verecek delik olmadığından emin olun.

  1. Hızlı bir enerji denetimi yapın

Daha önce hiç sahip değilseniz, profesyonel bir enerji denetimi iyi bir yatırımdır. Pencerelerin etrafından sızan ve soğuk havanın evinize girmesini önlemek için köpük çıkış koruyucuları kullanın. Bununla birlikte, ısı kaybının büyük kısmı tipik olarak çatı katındaki açıklıklar yoluyla meydana gelir. Yeterli yalıtımınız olduğundan emin olun.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + ten =