Yakıt Tasarrufu

Farklı Yakıt Türlerine Göre Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

birevim kredisiz ev

Ülkemizde bir araç sahibi olmak birçok kişi için lüks bir tüketim olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi sadece araç fiyatlarının çok yüksek olması değil aynı zamanda yakıt içinde bütçenizden büyük bir kısmı ayırmanız gerekiyor. Aldığınız bir aracı kullanmak istemiyorsanız o zaman bu sizin için bir sorun olmayacaktır. Ama kullanmayı düşünüyorsanız önceliğiniz mutlaka az yakıt tüketen veya yakıtı ucuz olan bir araç satın almak olacaktır.

Genel olarak benzinli ve dizel araçlar için yakıt tasarrufu konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunun yanında hem benzinli hem de dizel araçlar için önemli olan konularda mevcuttur. İlk olarak genel tasarruf noktalarına bakalım daha sonra o konulara değinelim.

Yakıt Tasarrufu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yakıt tasarrufunu kısaca tanımlamak gerekiyorsa daha bir depo yakıtla daha uzun kilometreler yapmamıza yardımcı olan bir yöntem diyebiliriz. Bunun için araç kullanımının ve yakıt kontrolünün büyük bir önemi vardır.

  • Hızlı araç kullanmayı tercih etmeyin. Ortalama 80-90 kilometre arası ideal tüketim için yeterli hız limitleridir. 120 ve üzerine çıkıldığında ortalama yakıt tüketimi 2 katına çıkmaktadır.
  • Yüksek vitesle araç kullanmak her zaman daha az yakıt tüketmenize neden olacaktır. Tabi bunun için 5 ile giderken hızınızın 50 olmaması gerekiyor. İdeal seviyeyi bulmalısınız.
  • Ani fren yakımı tekrar tekrar gaza yüklenip kalkmanıza neden olacağı için bundan kaçınmalısınız. Özellikle şehir içi kullanımında yakıt tasarrufu için bu önemli bir noktadır.
  • Klima ülkemizde soğuk ve sıcak havalarda kullanılan bir sistemdir. Bu yakıt tüketimine %3 oranında bir etki yapmaktadır. Tabi hem klima açıp hem de yüksek bir hız yaparsanız bu oran artış gösterebilir.
  • Rölantide aracınızı çalıştırmayın. Bir saat boyunca rölanti de çalışan bir araç 1,5 litre yakıt tüketmektedir. İşiniz varsa aracınızı stop edip, daha sonra çalıştırmayı denemelisiniz.
  • Yakıt tüketiminde ki en önemli konu aracın bakımsız olmasıdır. Bu nedenle aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız, yakıt tasarrufu konusunda size destek verecektir.

Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Benzinli bir araç almak istiyorsanız buna uygun olan tasarruf konularına da hakim olmanız gerekiyor. Benzin sıcak havalarda buharlaşmakta ve daha hızlı tükenmektedir. O nedenle soğuk havalarda benzinle daha uzun mesafe yapabilirsiniz.

Depoyu tam olarak doldurmak yerine bir miktar az almak benzin hortumunda kalacak olan tutarı ödememeniz anlamına gelmektedir. Ne kadar ağırlık olursa o kadar fazla yakıt tüketilir. Bu nedenle araçta ki gereksiz yükleri atmayı ihmal etmemelisiniz.

Araç yağının temiz olması önemlidir. O nedenle yağ kontrolünü düzenli yapmanız gerekiyor. Kalktığınızda aracınızı yavaş sürerek ısındırmanız daha az yakıt tüketmenize neden olacaktır. Hız sabitleyici kullanmak yakıt tüketimini azaltmaya yarayacaktır.

Otogaz (LPG) Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Dizel Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Ülkemizde dizel pompa fiyatları uygun olmasından dolayı insanlar bu araçları daha çok tercih ediyor. Ama bunun yanında kullanımda dikkat edilecek detaylar daha çok tasarruf yapılmasına olanak sağlıyor.

Lastik havalarının düşük olmaması sürtünmeyi arttırmakta ve yakıt tüketimi artmaktadır. Lastik havalarını sürekli kontrol etmelisiniz. Araca eklenen bisiklet veya farklı aparatlar rüzgar direncini arttırmakta ve yakıt tüketimini fazlalaştırmaktadır. Bu konuya mutlaka dikkat etmelisiniz.

Dizel araçta en önemli yakıt tüketimi sıcak bir motora sahip olmaktadır. Motor ısındığı anda araç ile hareket ederseniz otomatik olarak daha az yakıt tüketirsiniz. Kalkarken ayağınızı gazdan hızlıca çekmemeye dikkat etmelisiniz. Bu yakıt tüketimini arttıran bir detaydır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 2 =