Geri Dönüşüm İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

birevim kredisiz ev

Geri dönüşüm günümüzde çok konuşulan ve bilinçlenmek amacıyla çok sayıda kamu çalışması yapılan bir sektördür. Ancak hala bu işlemi tam olarak bilinçli olarak yapan insan sayısı yeterli değildir. Bu işlemler sayesinde ülkemizin ekonomisini, doğamızı ve sağlığımızı tehlikeye atan atıklardan kurtulmak mümkündür.

Günümüzde hala geri dönüşümü yapılamayan çok sayıda materyal bulunmaktadır. Islak mendil, izmarit, porselen, strafot, plastik bazı ürünlerin geri dönüşümü yapılamaz. Kağıt, tekstil ürünleri, piller, akü, bitkisel atıklar, yağlar, ahşap malzemeler en çok geri dönüşümde kullanılan materyaller olarak bilinmektedir.

Geri Dönüşüm Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

Geri dönüşüm günlük hayatta kullanılan ve çöp olarak atılan birçok ürünün tekrar ekonomiye kazandırılmasına yardımcı olan bir işlemdir. Bir ağaç kesip elde edilen kağıt ürünlerin geri dönüşüm sayesinde başka ağaçların kesilmesinin önüne geçilmesine yardımcı olması bunun en güzel örneğidir. Aynı kalitede üretimi yapılan malzemeler sayesinde bir veya birden fazla kere tekrar kullanıma sunulabiliyor.

Geri dönüşüm işleminin birçok amacı vardır. Ülkemizin milli kaynaklarının korunarak daha uzun süre kullanılmasına yardımcı olmasıdır. Çöplük alanlarının azaltılması sağlanır, küresel ısınmanın önüne geçilir ve büyük çöp alanlarının depolanma maliyetinden kurtulması sağlanmış olur. Ekonomik anlamda çok ciddi miktar bir paranın heba olmasının bu şekilde önüne geçilmektedir.

Geri Dönüşüm İşleminin Aşamaları Nelerdir?

Geri dönüşüm işlemi belirli aşamalar üzerinde geçilerek yapılmaktadır. Her atık farklı bir şekilde toplanması ilk adımdır. Örneğin kağıtlar için mavi renk kutular tercih edilmektedir. Dünyanın her yerinde kabul edilen bir uygulamadır.

Bu materyaller toplandıktan sonra sınıflanıp tüketimi yapılacağı noktaya götürülmelidir. Bunun için özel taşıyıcı araçlar malzemeye göre kullanılabilir. Devamında atıkların geri dönüşüm işlemine başlanmalıdır. Her atığın kendisine göre özel olarak düzenlenmiş bir geri dönüşüm süreci bulunmaktadır.

Bu süreç tamamlandıktan sonra elde edilen geri dönüşüm ham maddesi tekrar kullanılmak için gerekli işlemlerden geçirilerek üretilmektedir. Yapılan bu üretim talep edilen noktalara gönderilerek tekrar kullanımına yardımcı olunmalıdır. Bu konuda yapılan tavsiyelere uyulması önemlidir.

Geri Dönüştürülmüş Ürünler Nasıl Temin Edilir?

Geri dönüşüm işlemine yardımcı olmak için yaşadığınız şehirdeki belediyelerden bu konuda yardım talep edilmelidir. Belediyeler bu konuda talep edilmesi halinde farklı renklerde olan kutuları istenilen noktaya koymaya aynı zamanda belirli süreler içerisinde buraları kontrol etmektedir.

İstenirse geri dönüşüm işlemi yapan işletmelerden de bu konuda talep edilebilir. Ülkemizde geri dönüşüm konusunda ki en büyük kampanya mavi kapakların toplanması ile yapılmıştır. Pil aynı şekilde bu konuda en çok ilgi çeken geri dönüşüm ürünleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda geri dönüşümü yapılan ürünler normal üretime göre daha uygun bir fiyata piyasaya sunulmaktadır. Bu ürünleri de alarak iş yerlerinizde ve gündelik hayatın içerisinde rahatça kullanabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − four =