Güne Erken Başlayarak Zamandan Tasarruf Edin

birevim kredisiz ev

En büyük ihtiyacımız zamandır fakat oldukça kısıtlıdır. Özellikle yoğun programları olan kişilerin zamandan her zaman tasarruf etmesi gerekmektedir. Yeni araba almak için zamana ihtiyacımız var, işe veya okula gitmek için zamana ihtiyacımız var. Hayatımız aslında zaman kavramı üzerine kurulu. Her şeyden olduğu gibi zamandan da tasarruf etmemiz gerekmektedir.

Zamandan tasarruf etmek için güne erken başlamanız gerekmektedir. Erken başlamak için erken uyumanız da gerekir. Uykunuzu alıp uyanırsanız hem gün içinde verimliliğiniz artar hem de zamanı daha etkili kullanırsınız. Bazı kişiler için 8 ile 10 saat arası uyku yeterliyken, bazı kişiler için 6 saat yeterli olmaktadır. Ortalama önerilen uyku saati 8 saattir. Size uygun saati, deneme yanılma yoluyla sizde bulabilirsiniz. Güne erken başlamak size daha büyük bir zaman aralığı verecektir. Stressiz ve mental açıdan olumlu bir gün geçirme olasılığınız çok yüksek olacaktır.

Gün içinde zamanı tasarruflu kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, güne erken başlamaktır. Bunun önemini az önce belirttik. Bunun yanında not almak, hayır demeyi öğrenmek, erteleme yapmamak gibi başlıklar da vardır.

Not Almak

Not almak gereksiz ayrıntılardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Gereksiz ayrıntılar kafanızda yer edinemeyeceği için diğer işlere daha kolay odaklanacaksınız. Küçük notlar ile gün içinde neler yapacağınızı sırasıyla yazarsanız hem karışıklık olmayacaktır hem de zamandan tasarruf etmiş olacaksınız. Bu yöntem sayesinde yapacağınız işleri unutmazsınız.

Hayır Demeyi Öğrenmek

Bunu dikkattinizi dağıtan, işinize engel olan ve vaktinizi çalan her insana söylemeniz gerekmektedir. İnsanlar bazen sorumluklarından kaçmak isteyebilir. Bazen kendi kendinize sözünüzü geçirmeniz gerekmektedir. İş ve eğlence zamanını iyi ayırt etmeli, hayır demeyi öğrenmelisiniz. Hayır demezseniz, verim ve zamanınızı çalmış olacaksınız.

Erteleme Yapmamak

Bugünün işini yarına bırakma atasözünü herkes bilmektedir. Tam konumuza uygun bir sözdür. Ertelenen her iş, zaman kaybetmek demektir. İşi zamanında yerine getirmek, her zaman en doğru seçenektir. Ertelediğiniz işlerin üzerine her zaman başka işler binecektir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Sevi̇lay Kılıç Reply

    Hep elektrikten, sudan tasarruf yapmaya öncelik veririz. Ancak en büyük tasarruf yapmamız gereken şey zamandır.

  2. Abdullah Korkmaz Reply

    Güne erken başlamak her zaman faydalı, hem zaman tasarrufu hemde güne fazla vakit ayırmak gerekiyro

  3. Onur Yüksel Reply

    Zaman en büyük rakibimiz ve bir o kadarda yaşlanınca keşke diyeceğimiz tasarruf etmemiz gereken bir şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 1 =