Kentsel Dönüşümden Kimler Faydalanabilir?

birevim kredisiz ev

COVID-19, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için günlük hayatı değiştirdi ve şehirlerin her zamankinden daha az kaynakla daha fazlasını yapmasını gerektirdi. Yine de, bir halk sağlığı krizi, sosyal huzursuzluk, büyük bütçe açıkları ve artan iklim felaketleri karşısında bile, belediye başkanları şehirlerinin en acil sorunlarının üstesinden gelmek için yenilikler yapıyor ve cesur adımlar atıyorlar.

Tüm dünyada en yenilikçi kentsel dönüşüm projeleri için yarışmalar dahi yapılıyor.

Kentsel Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

  • Cesur ve yaratıcı fikirler, daha da önemlisi, şehrinizin bugün karşı karşıya olduğu en acil sorunların üstesinden gelen bir çözümdür.
  • Bir küresel dönüşüm projesinin faydalı adledilmesi için fikirlerin vatandaşların yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip olması gerekir.
  • Uygulama planları tam olarak geliştirilmemiş olsa da, şehirler taahhütlerini ve fikirlerini hayata geçirmek için uygun bir yol göstermelidir. Bu, vatandaşlardan ve kilit paydaşlardan destek almayı içerir.
  • Kazanan fikirler diğer şehirlere yayılma ve bu şehirlerde başarılı olma potansiyeline sahip olmalıdır. Ele alınan konular zamanında, ilgili olmalı ve diğer şehirlerin karşılaştığı sorunları ele almalıdır.

Özellikle deprem gibi doğal afetlerden vatandaşı korumak adına eski binaların yıkılarak yenilerinin en uygun koşullarda inşa edilmesi işlemine kentsel dönüşüm ismi veriliyor.

İster banka kredisi ister faizsiz finansman aracılığı ile kredisiz ev satın almak için adım atmış olun kentsel dönüşüm ile yapılan binalar deprem gibi doğal afetlere karşı sizleri koruyacaktır.

Kentsel Dönüşüm Süreci ve Ev Alma Yöntemleri

Planlı olarak ve belirli şartlar ile onaylanan süreçlerin ardından kentsel dönüşüm oluşur. Ev alma yöntemleri ile yenilenmesi gereken ev sahipleri kredi ya da kira yardımı ile taşınabiliyor.  Evinizin risk raporunu alarak 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunundan faydalanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Konusunda başvuru Noktası Neresidir?

Bu konuda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı TC Kimlik Numarası ve tapunuz ile başvuru yapacağınız noktaları belirlemiştir. E-devlet üzerinden başvurular yapılabilmektedir. Aşağıda link paylaşıyoruz.

https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621

Başvuru sonrası koşullara uygun ise kira yardımı yapılabiliyor.  Kentsel dönüşüm gerçekten her açıdan avantajlı bir sistemdir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − one =