Kira Çarpanı Nedir?

birevim kredisiz ev

Bire ev veya gayrimenkul alınıyorsa, öncelikle getireceği kira gelirine göre kendisini ne kadar amorti edeceğine bakılması gerekiyor. Bunu hesaplamak için kira çarpanına bakılması gerekiyor. Bu sayede alınan mülkün ne kadar süre içerisinde kendini amorti edeceği de hesaplanmış olacaktır.

Kira çarpanını belirlemek için ilk olarak almak için ödenen parayı kira gelirine bölmeniz gerekiyor. Bu sayede aylık kira çarpanını bulabilirsiniz. Yani kaç ayda geri ödeneceğini anlamanız mümkün olacaktır. Bu sayıyı 12’ye böldüğünüzde yatırımınızın kaç yıl içerisinde size geri ödeneceğini anlamanız mümkün olacaktır. Günümüzde insanlar yatırım yapmadan önce bunu hesaplamayı tercih ediyorlar.

Kira Çarpanı Nasıl Hesaplanır?

Kira çarpanını belirlemek için yapılması gereken basit bir hesap vardır. Bunu basit bir örnek ile sizlere göstermemiz gerekirse öncelikle alacağınız evin veya farklı gayrimenkulün fiyatına bakmalısınız. 300 bin TL değerinde alınan bir evin 1500 TL kira geliri olsun. Kira çarpanını bulmak için 300.000/1500= 200 olacaktır. Yani yapılan 300 bin TL’lik yatırım 200 ay içerisinde kendisini amorti edecektir.

Kaç yılda amorti edeceğini öğrenmek istiyorsanız kira süresini 12’ye bölmeniz gerekiyor. 200/12= 16 yıl 6 ay çıkacaktır. Yani yapılan yatırım hiçbir etki altında kalmadan kira geliri artmadan kendisini bu sürede amorti edecektir. Ancak bu sürede kira artışı olacak, ayrıca evin değeri de artacaktır.

İdeal Kira Çarpanı Ne Olmalıdır?

Yukarıda anlattığımız kısım basit kira çarpanıdır. Ancak ideal kira çarpanını öğrenmek için yapılması gereken işlem biraz daha farklıdır.

Bunu hesaplamak için dolar bazlı tahviller baz alınmaktadır. Bu tahvilin getirisi yıllık yüzde 5’se kira çarpanı 100’ün 5’e bölünmesiyle elde edilen sayı olan 20’dir. Yani bire evin kendini amorti etme süresi bu hesaplamanın ışığında 20 yıl olacaktır.

Kira çarpanı ülkemizde düzenli olarak yükselme eğrisine sahiptir. Özellikle konut kredisine uygun olan konutlarda kiralarla birlikte artış daha yüksek olmaktadır. Ancak bir ev krediye uygun değilse o evin kira çarpanı tahmin edilenden daha düşüktür. O nedenle doğru tahmin edilmesi kritik önem arz etmektedir. Kira çarpanı gayrimenkul yatırım yapmak isteyen herkesin ülkemizde sıklıkla kullandığı bir hesaplama yöntemidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 17 =