Kot Farkı Nedir?

birevim kredisiz ev

İmar sırasında karşınıza çıkan noktalardan bir tanesi de kot farkıdır. Bu durum vaziyet planı içerisinde parsel içerisinde yer alan köşe noktalarından, binanın yapılacağı köşelerin belirlediği krokiye denilmektedir.

Kısaca tanımlamak gerekirse kot farkı iki nokta arasında ki en yüksek nokta olarak tanımlanabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için binanın oturacağı alanın yüksekliği yol cephesinden 3,50 m üzerindeyse kot farkı daha yüksek olacaktır. Bu durumunda binayı doğru şekilde kademelendirmek çok önemli olacaktır. Bunun hesaplanması için bordür taşları sıfır noktası kabul edilerek hesaplama işlemi yapılmaktadır.

Her kademinin mutlaka bordür durumunun en düşük seviyesinden itibaren 1,75 metre olması gerekiyor. Bu konuda dikkatli olunması ve hesaplamaların doğru şekilde yapılması gerekiyor. Bir binaya kot verilmesi için dikkat edilmesi gereke noktanın belirlenmesi, belirli hesaplamalar sayesinde yapılmaktadır.

Binalara Kot Nasıl Verilir?

Binalara kot verme işlemi bölgede bulunan ilgili Belediye Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu işlemin yapılmadan önce yola ilişkin kırmızı çizginin mutlaka çekilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılma süresi 30  gün olarak belirlenmiştir. Kor farkı için başvuru yapıldıktan sonra belediye bu süre içerisinde işlemi yapmakla yükümlüdür.

Kot alma işlemi yola olan mesafeyi 6 metre aşan, ayrık nizam şekilde yapılacak yapılardan önce cephesi zemin ortalaması alınarak yapılmaktadır. Yola göre yüksek olan parsellerde zemin kotu, o parselin bordür seviyesini geçmeyecektir. Bu 3 metre olarak belirlenmiştir.

Kot verilen bitişik nizam yapılarda en çok yirmi metre olarak belirlenmektedir. Bunun devam etme mesafesi bu şekilde belirlenmiştir. Bunun üzerinde bulunan mesafelerde kademe işlemi yapılması gerekiyor. Bu işlemin de mesafesi her türlü koşulda üç metreden fazla olmamaktadır.

Yol kenarında bulunan ve üzerinde bir set bulunacak olan ön bahçeli yapılarda, kot verme işlemi set üzerinden yapılabilmektedir. Bu durumunda tersi yaşandığında binaya kot yoldan verilmekte ve durum tesviye edilmektedir. Bir arsaya birden fazla bina yapılması söz konusuysa belediyeler tarafından belirli şartlar dikkat edilerek kot verilmektedir. Kot verme işlemi her türlü binanın yapılabilmesi için önemlidir. O nedenle işlem yapılmadan temel kazmaya başlamamak gerekmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 9 =