Mantolama Ne Kadar Enerji Tasarrufu Sağlar?

birevim kredisiz ev

Evinizdeki yalıtım, ısı akışına direnç sağladığından ve ısıtma ve soğutma maliyetleriniz düşer. Evinizi uygun şekilde yalıtmak sadece ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda konforu da artırır. Elbette en önemlisi mali olarak büyük bir tasarruf sağlar.

Yalıtım Nasıl Yapılır?

Yalıtımın nasıl çalıştığını anlamak için, üç temel mekanizmayı içeren ısı akışını anlamaya yardımcı olalım;- iletim, konveksiyon ve ışınım. İletim, sıcak bir fincan kahveye yerleştirilen bir kaşığın sapından elinize ısı iletmesi gibi ısının malzemelerden geçme şeklidir. Konveksiyon, ısının sıvılar ve gazlar arasında dolaşmasıdır ve neden daha hafif, daha sıcak hava yükselir ve evinizde daha soğuk, daha yoğun hava düşer.  Işınım ısı düz bir çizgide hareket eder ve yolunda enerjisini emen katı her şeyi ısıtır.

En yaygın yalıtım malzemeleri iletken ısı akışını ve – daha az ölçüde – konvektif ısı akışını yavaşlatarak çalışır. Radyant bariyerler ve yansıtıcı yalıtım sistemleri radyant ısı kazancını azaltarak çalışır. Etkili olması için, yansıtıcı yüzey bir hava boşluğuna bakmalıdır.

Mekanizma ne olursa olsun, ısı artık sıcaklık farkı kalmayana kadar sıcaktan soğutucuya akar. Evinizde, kışın, ısının doğrudan ısıtılan tüm yaşam alanlarından bitişik ısıtılmamış çatı katlarına, garajlara, bodrumlara ve hatta dış mekânlara aktığı anlamına gelir. Isı akışı, sıcaklık farkının olduğu her yerde iç tavanlar, duvarlar ve zeminlerde dolaylı olarak da hareket edebilir. Kış mevsimi boyunca, ısı dışarıdan evin içinde gezinir.

Konforu korumak için, kışın kaybedilen ısı, ısıtma sisteminizle değiştirilmeli ve yaz aylarında kazanılan ısı, soğutma sisteminiz tarafından giderilmelidir. Evinizi uygun şekilde yalıtmak, ısı akışına etkili bir direnç sağlayarak bu ısı akışını azaltacaktır.

Mantolama ve Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufunu en iyi şekilde sağlayan sistemlerden biri mantolamadır.  Elbette binanın tipi, ölçülerine göre tasarruf değişkenlik gösterir.  Tek katlı mantolama yapılmış müstakil bir evin enerji tasarrufu yaklaşık yüzde 50-60’tır.   Elbette bu çok normal çünkü mantolama yapılmamış bir evde ısınını dışarıya kaçması oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Merkezi sistemli bir bina için enerji tasarrufu yüzde 20-50 arasında değişir, inanın faturalara yansıması daha anlamlıdır.  Sadece duvarlara uygulayacağınız bir mantolama dahi yüzde 10-15 arasında enerji tasarrufu sağlayacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =