Manyetik Alan Nedir?

birevim kredisiz ev

Manyetik alan mıknatısların birbiriniz çeken aynı kutupları ve birbirinizi iten kutupları arasında kalan matematiksel bölge olacak ifade edilmektedir. Matematik içerisinde bu şekilde ifade edilmek ve kullanılmaktadır. Bunu anlamak için öncelikle nasıl oluştuğunu anlamak gerekiyor.

Manyetik Alan Nasıl Oluşur?

Manyetik alan yüklerin birbirlerine tam olarak etki ettiği kuvvet alanını oluşturmak için kullanılır. En basit şekilde anlatmak gerekirse pusulaların kuzey ve güney yönlerini ifade etmek için kullanılan çizgilerde oluşturulan akımı ifade etmektedir. Manyetik alan ilk olarak Fransızca bir kelime olan “maqnetique”den gelmektedir. Bu kelimenin de Eski Yunanca’dan türediği bilinmektedir.

Manyetik alanlar denizci pusulaları, manyetik iğneler, jeneratör, elektrik motorları ve elektrikli vinçler gibi birçok alan kullanılmaktadır.

Manyetik Alan Nasıl Elektrik Üretir?

Manyetik alan sayesinde elektrik üretimi yapılabilir. Jeneratör sistemleri için çok rahat bir şekilde bu yapılabilir. Elektrik üretimi için en güzel örnek, yukarı çıkarılan bir mıknatısız potansiyel bir güce dönüşmesi için aşağı bırakılması ile enerji açığa çıkacaktır. Bu da kinetik enerji sayesinde elektrik üretimini sağlayacaktır.

Manyetik Alan Formülü Nedir?

Matematiksel hesaplamalar için hazırlanan özel bir manyetik alan formülü vardır. Bu durumun anlatılması için manyetizma sözcüğü kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda özel bir fizik dalına isim olarak verilmektedir. Mıknatısları inceleyen, manyetik maddeleri tanımlama bu sayede yapılır.

 • H = F/M
 • Manyetik Alan Şiddeti = Mıknatısın Kutbuna Etki Eden Kuvvet / Mıknatısın Kutup Şiddeti

Manyetik Alan Özellikleri Nedir?

Manyetik ala, bir mıknatısın Kuzey’den Güney’e çizilen çizgilerini gösteren alanlardır. Bu alanın ortaya çıkardığı birçok özellik vardır. Bunlar şu şekildedir.

 • Manyetik alanın anlatımı için manyetik alan çizgileri kullanılır.
 • Manyetik alanın yönü Kuzey-Güney’i gösteren N ve S ile ifade edilir.
 • Manyetik alan çizgileri kutuplar arasında ki kısır döngüden ortaya çıkmaktadır.
 • Oluşan manyetik alan diğer nesneler üzerinde etki etmektedir.
 • Manyetik alana ait kuvvet çizgileri hiçbir zaman birbirini kesmez.
 • Manyetik alanlar için mıknatıs şart değildir, elektriksel yükler ile de bu alan üretileibilir.
 • Doğa içerisinde manyetik olan tek bir kutup hiçbir zaman bulunmaz. Bu alanlar her zaman çifttir.
 • Elektrik akımları, bir tel üzerinde gittiği sürece elektronlar sayesinde manyetik alan üretir.
 • Manyetik alan yük hareketi ile ortaya çıkmaktadır. Büyük bir yük hareketi çok büyük bir manyetik alan demek oluyor.

Manyetik Alan Sağ El Kuralı Nedir?

Manyetik alan sağ el kurulu ilk olarak Fizikçi John A. Fleming tarafından 19. YY’da bulunmaktadır. Bu sayede elektromanyetizma etkileşimi ve 3 boyutlu vektörleri göstermek için kullanılmıştır. Akımın düz bir kablodan geçtiği esnada, eş zamanlı dairesel manyetik alanlar kabloyu sarmaktadır. Akımın gittiği yönü biliniyorsa manyetik alanın yönü de bulunabilir. Bunun için sağ elin baş parmağı, akım yönünü seçmek için kullanılır, diğer dört parmak kıvrılır. Bu durum manyetik alanın yönünü gösterir.

Manyetik Alan Birimi Nedir?

Manyetik alan ifade etmek için B harfi kullanılır. Uluslararası SI birimi, Nikola Tesla’nın soyadından gelen Tesla kelimesinden gelmektedir.

Manyetik alanın gösterilmesi için kullanılan Tesla birimi günlük yaşam için çok büyük gelir. Ancak bunun yerine günlük kullanımda Guess (G) kullanılır. Bunun için 1 T : 10 üzeri 4 G kullanılır.

Manyetik alan hayatın birçok alanında bulunmaktadır. Bunun için en güzel örnek pusulalardır. Yönü tayin etmek için kullanılan bu aletler manyetik alan sayesinde çalışmaktadır. Bu alan ile doğru ölçümler ve çalışmalar yapılabilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 11 =