Mikro Dalganın Ömrü Nasıl Uzatılır?

birevim kredisiz ev

Mikrodalganın mutfakta ortaya çıkmasıyla pişirme süreci daha basit ve daha hızlı hale gelir. Kısa bir süre içinde yiyecekleri ısıtabilir, yiyeceklerin buzunu çözebilir ve çeşitli yemekler pişirebilirsiniz. Ne yazık ki, herhangi bir ekipman er ya da geç bozulur ve mikrodalga fırın da bir istisna değildir. Ve ancak bir arızadan sonra, bir mikrodalga fırının ömrünün ne kadar uzun olduğunu ve nasıl uzatılacağını merak etmeye başlarız.

Mikrodalga fırında ne kadar çalışabilir

Cihazın ömrünü uzatmak için belirli çalışma kurallarına uymanız gerekir. Mikrodalga veya bağımsız bir mikrodalgaya sahip olmanıza, hangi şirkete sahip olduğunuza ve hangi işlevleri yerine getirdiğine bakılmaksızın, bakım kuralları aynıdır. Cihazın bakımıyla ilgili tüm prosedürler zamanında ve düzenli olarak gerçekleştirilecekse, çok fazla zaman ve çaba gerektirmeyecek, ancak yalnızca mikrodalga fırının ömrünü uzatacaktır. Üreticiler, mikrodalga fırının sorunsuz bir şekilde 6 yıla kadar çalışabileceğini iddia ediyor. Ancak bu sınır değildir, yalnızca cihaza periyodik olarak biraz zaman ayırmanız gerekir.

Cihazın hizmet ömrü, öncelikle mikrodalga alırken dikkat etmeniz gereken kalitesine bağlıdır. İç hazneyi kaplamaktan bahsederseniz, cihaz seramikten daha uzun süre dayanır ve yıkanması da kolaydır.

Doğru kurulum

Mikrodalganın konumu ayrıca ne kadar dayanacağını da belirleyecektir, çünkü “komşulardan” bazıları fırının çalışmasını olumsuz etkiler.

Mikrodalga fırının yakınlığı, bu tür teknoloji ve cihazlarla istenmeyen bir durumdur:

 • Buzdolabı.
 • Bulaşık Makinesi.
 • Isıtma sisteminin cihazları.

Çalışma sırasında buzdolabı, yıkama ve bulaşık makinesi gibi ekipmanlar titreşir, mikrodalga fırının kırılmasına neden olabilir. Mikrodalga fırını mutfak setinin duvarlarına monte etmeyin, bu havalandırma deliklerini tıkayarak ısıtma cihazının arızalanmasına neden olabilir. Nesnelerin duvarları arasındaki mesafe 10 cm’den az olmamalıdır.

Mikrodalgayı ısıtma cihazlarının veya diğer ısıtma ekipmanlarının yanına koyarsanız, norm olmayan aşırı ısınma cihazına neden olur. Mikrodalga fırın kurarken, düz ve sabit bir yatay yüzeye ve ayrıca cihazın havalandırılması için açıklıklara hava girişine dikkat edin.

Mikrodalga bakımı

Mikrodalga fırının ömrünü uzatmak için eşit derecede önemli olan konu bakımdır.  Mikrodalgayı temizlerken tereddüt etmeyin, aksi takdirde yağ birikintileriyle baş etmek zor olacaktır. Temizlerken hoş olmayan kokudan kurtulmanız için bir kâseye su ve içine limon suyu damlatın. Ve 5 dakika maximum derecede çalıştırın. Buharın etkisi altında kir yumuşar ve kolayca silebilirsiniz. .

birevim
Paylaş

4 Comments

 1. Metin Ateş Reply

  Güzel öneriler var sitenizi bir süredir takip ediyorum bu tarz paylaşımlarınız çok dikkatimi çekiyor 🙂

 2. Adem Güneş Reply

  Mikrodalga yı neredeyse 6 aydır kullanmıyorum kutusunda duruyor bozulma gibi bir durumu olur mu?

 3. Aysel Gül Reply

  Yemek ısıtanlar için güzel bir şey ancak ben mikrodalga kullanmamaya çalışıyorum genelde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 7 =