Mutfakta Enerji Tasarrufu İçin İpuçları

birevim kredisiz ev

Yemek pişirmeyi seviyoruz ancak düşük faturaları da seviyoruz. İşte size mutfakta enerji tasarrufu için ipuçları;

Ocağı birkaç dakika erken kapatın

Fırını birkaç dakika erken kapatın. Çünkü ısı hemen soğumayacaktır ve ocak yâda fırındaki yemeği pişirmeye devam edecektir.

Bulaşık Makinesi Tetris

Kim bulaşık makinesinde tabak ve kâseler ile Tetris oynamayı sever? Hiç kimse. Bulaşık makinesini yalnızca kullanımı azaltmak için dolu olduğunda çalıştırmanız önemlidir, ancak kapıyı kapatamayacağınız noktaya kadar değil! Aşırı istifleme bulaşıkların temizlenmesini önleyebilir ve tekrar yıkamanız gerektiğinden daha fazla enerji ve su kullanır.

Enerji bilinçli ampuller

Ampulleri değiştirmeye gelince, neden eski okula gidelim? Enerji tasarruflu ampuller kullanın, geleceğin yolu!

Kapıları kapatın

Kapılar, bir fırındaki ısıyı ve bir buzdolabında veya dondurucuda soğuğu tutmak için kullanılır. Yine de birçok insan talimatları ihmal ederek sinsi bir kaçış yolu yaratıyor.

Ancak mühürlerinizin etkili olup olmadığını nasıl anlarsınız? Kapı contaları ile kapı arasına bir parça kâğıt yerleştirmeniz yeterlidir. Kâğıt kolayca içeri girip çıkıyorsa kapı kapanmıyor olabilir. Önce kapıyı ayarlamayı deneyin, aksi takdirde contaları değiştirmeniz gerekir.

Pişirmeden önce buz çözme

Önceden yemeği planlayın ve dondurulmuş yiyeceklerinizi dondurucudan çıkarıp buzdolabına koyun. Sonra mikrodalga veya fırınınız tarafından kullanılan enerjiyi azaltın.

Bulaşıkları eski moda bir şekilde kurutun

Bulaşık makinenizin kurutmasını kullanmayı unutun, bulaşık makinesinin kapısını açın ve tabaklarınızı havanın kurutmasına izin verin.

Ölçülü olun

Tencerenizi veya su ısıtıcıyı gerçekten doldurmanız mı gerekiyor? Yiyecekleri kaynatırken veya o fincan çayı hazırlarken minimum miktarda su kullanın. Ne kadar çok su kullanırsanız, suyu kaynama noktasına getirmek için o kadar fazla enerji gerekir. Sadece bir bardak suya ihtiyacınız varsa, bir bardak kullanarak ölçün ve buharlaşma veya dökülme nedeniyle biraz ekstra ekleyin. Bu Kadar J

Porsiyon kontrolü yapın

Hayır, kesinlikle diyet yapman gerektiğini söylemiyoruz… Pişirme süresini kısaltmak için kaynarken sebzelerinizi küçük parçalara ayırın. Daha hızlı pişeceğinden size büyük fayda sağlayacaktır.

Evde enerji tasarrufu yapmanın, günlük hayatınızda herhangi bir sorun yaşamadan dâhil edebileceğiniz birçok yolu vardır. Sadece çevreye karşı nazik olmakla kalmaz, aynı zamanda enerji faturalarınızdan tasarruf edersiniz, bu bir kazan-kazan!

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =