Mutfakta Tasarruf İçin Alışveriş Yöntemleri

birevim kredisiz ev

Mutfak alışverişi, her evin olmazsa olmazlarından biridir. Ancak bazı zamanlarda mutfak alışverişi planladığınızın üstüne çıkmakta ve bu durum, bütçede yaralar açmaya yetmektedir.

Günümüzde birçok kadın mutfak masraflarını yarı yarıya indirmek ve israf etmeden kullanım yapmak için, birçok mutfakta tasarruf için alışveriş yöntemlerini değiştirmekte ya da farklı alışveriş yöntemleri denemektedir.

Mutfakta tasarruf yapmak, bütçeye katkıda bulunmak için bazı ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Yapacağınız alışverişlerde ya da yemek yapacağınız zaman kullanacağınız yöntemler, sizi mutfakta daha tasarruflu olmaya yöneltecektir.

1.Stok Yapın

Eğer mutfağınızda bir kileriniz ya da depolama yapabileceğiniz bir alanınız varsa, stoklama yöntemi sayesinde, uzun vadede maliyetlerinizi yarıya düşürebilirsiniz. Stoklama yöntemi size birkaç şekilde yarar sağlar:

 • Alacağınız ürünün en düşük fiyatlı zamanında satın alarak stoklayabilirsiniz.
 • Stokladığınız ürünler sayesinde, tekrar alışveriş yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Yeterli stok malzemeniz olsa da tekrar stoklama yaparak, asla yüksek fiyatlı ürünler almazsınız.

2.Alışverişiniz Toplu Olarak Yapın

Genellikle tek tek ürün almak yerine bir ürünü toplu olarak aldığınızda, indirimli fiyatlardan yararlanarak tasarruf yapabilirsiniz. Birim fiyatı sayesinde toplu alacağınız temel ürünler, mutfak bütçenizi önemli ölçüde düşürecektir.

Ancak birim fiyatı hesaplarken muhakkak kontrol edin. Çünkü bazı ürünler içinde birim fiyatı hesaplaması geçerli olmamaktadır.

3.Yemek Planı Oluşturun

Tasarruflu yemek planı oluşturmak, mutfağınızda önemli bir tasarruf kaynağıdır. Yemeklerinizi mevcut stok durumunuza göre oluşturmak, yeni ürünlere ek para harcamamanız demektir.

Elinizde olanı kullanarak yemek planlaması yapmak, bütçenize ciddi bir değer kazandıracaktır.

4.Artmış Yemekleri Yeniden Değerlendirin

Yemek sonrası artmış olan yiyeceklerin çöpe dökülmesi yerine, tekrar değerlendirmek, mutfak bütçenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çöpe atılmayan yiyecekler sayesinde israf da yapılmamış olur.

Artan yemeklerden kendinize bir açık büfe yemek ziyafeti hazırlayarak, hiç israf etmeden mutfak bütçenizi dengeleyebilirsiniz.

5.Doğru Kredi Kartıyla Alışveriş Yapın

Birçok ev kadını, yiyecek tasarrufu yaparken, rakipsiz fiyatları tercih ederek, tasarruf yapmayı düşünmektedir. Bunun için ilk yollardan biri doğru kredi kartını kullanarak, kartın sunduğu promosyonlardan yararlanmaktır.

Günümüzde birçok kredi kartı, alışverişlerde promosyon kampanyaları ya da taksit avantajları sunarak, müşterilerine hizmet vermektedir. Alışverişlerinizde promosyonu bol kredi kartınızla yapacağınız alışverişler, mutfak masraflarınızın da yarıya inmesini sağlayacaktır.

6.Market Kuponlarını Kullanın

Ev hanımları, yemek planlamalarına ek olarak süpermarketlerin sunduğu market indirim kuponları kullanarak, mutfak alışverişlerinde tasarruf yapmaktadır. Marketlerin sunduğu bu kuponları toplayarak, alışverişlerinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

Amerikalı birçok kadın, süpermarketlerden topladığı yüzlerce alışveriş kuponu sayesinde, mutfak bütçelerinde binlerce dolar tasarruf etmektedir.

7.Alışverişe Aç Çıkmayın

Tasarruflu mutfak alışverişi için, çok mecbur kalmadıkça, açken mutfak alışverişi yapılmamalıdır. Açken yapılan alışverişlerde her zaman besleyicilik değeri olmayan, abur cubur gıdalar alınırken, aynı zamanda kalorisi yüksek besinlerin alınma olasılığı da yükselmektedir.

Mümkün olduğunca mutfak alışverişine tok karınla gidilmeli ve sadece ihtiyaç hissedilen gıdalar alınmalıdır. Bunun için ise bir alışveriş listesi hazırlanmalıdır. Alışveriş listesi hazırlanırken, sadece ihtiyaç olan ürünler listeye alınmalıdır.

İsterseniz haftalık isterseniz aylık alışveriş yapmış olun, ihtiyacınız dışında aldığınız her ürün, mutfak bütçenizde bir açığın oluşmasına neden olacaktır.

birevim
Paylaş

4 Comments

 1. Melis Yıldırım Reply

  Pandemi sürecinden sonra ailecek çok tüketmediğimiz ürünlerden az almaya başladık, öbür türlü 400-500 tlye çıkıyorsunuz marketten ve baktığınızda daha elzem şeyler listede olmamış oluyor.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Melis Hanım,
   Mutfakta tasarrufun en büyük adımı doğru market alış verişidir. Bunun için ilk adım olarak tok karnına alışverişe gidilmelidir.

 2. Aykut Arslan Reply

  Çok haklısınız bence de markete tok karnına gidilmeli, aksi halde canımız her gördüğümüz şeyi istiyor ve yemeyeceğimiz şeyler bile olsa alıyoruz.

 3. Ebru Güler Reply

  Açıkçası ben alışverişimi büyük marketlerden yapmıyorum. A101 gibi marketlerin kampanya ve indirimlerini takip ederek marketlere öyle gidiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + three =