Niçin Tasarruf Yapmalıyız?

birevim kredisiz ev

Tasarruf yapmak herkes tarafından söylenen ancak birçok kişinin başarılı bir şekilde yapamadığı ekonomik bir durumdur. Kısaca tasarruf yapmayı tarif etmemiz gerekirse kazanılan paranın bir kısmını hiç dokunmadan bir kenara koymak ve beklemektir. Örneğin 10 bin TL aylık maaşınız var. Kira, ev giderleri, iş giderleri, kartlar ve krediler derken paranız sizin için yeterli olmuyor ve ileriye doğru adımlar atamıyorsunuz.

Ancak bu kazancın içinden bir kısmını tasarruf adı altında bir şekilde ayırmayı başarırsanız uzun vadede yatırım yapabilir, daha çok kazanç elde edebilir ve kötü günlerinizde ihtiyacınız olan bedele sahip olabilirsiniz. Öncelikle nasıl tasarruf yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bunun ardından tasarrufun hangi kalemde bekletmeniz gerektiğine karar vermenizde fayda var.

Tasarrufun Amacı Nedir?

Tasarruf yapmanın ne olduğunu anlamanız için aslında amacınızı da anlamanız gerekiyor. Kısaca tasarruf gelirin belirli bir kısmına dokunmadan sadece beklemek diyebiliriz. Ülkemizde insanlar hep tasarruf yapıyor hem de tasarruflarından aynı anda gelir elde etmeye devam etmek istiyor. Bunun için altın, döviz, borsa veya günümüzde çok popüler olan kripto para üzerinden gelir elde etmeyi tercih ediyorlar.

Burada ki asıl amaç ileride ev almak, araba almak, düğün masraflarını karşılamak, iş kurmak gibi bir aktivite yapmak istediğinizde hazırda paranızın olmasını istemektir. Eğer böyle bir planınız varsa o gün geldiğinde tamamen kredi odaklı olarak bu işi yapmak yerine bunun aksine doğru olanı yapmayı tercih etmeli ve tasarrufa şimdiden başlamalısınız.

Öncellikle tasarruf amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Bunu yapabilirseniz o gün geldiğinde elinizin altında her an kullanabileceğiniz bir miktar para mutlaka olacaktır. Bu size daha rahat hareket etme ve istediğinize en maliyetsiz şekilde ulaşma şansı sunacaktır.

Özellikle pandemi sonrasında tasarruf yapmak tahmin edilenden daha önemli bir duruma geldi diyebiliriz. Her şeye zam gelmesi insanların hayallerini ertelemesine ve istediklerine hiçbir zaman ulaşamamaları anlamına geliyor.

Tasarruf Yapmak Neden Önemlidir?

Tasarruf tam olarak ne olduğunu öğrendik ve ardından tasarruf yaparak neler kazanabileceğimizi yani amacımızı öğrendik. Bunların yanında öğrenmemiz gereken bir başka noktaysa tasarruf yapmanın neden önemli olduğunu anlamanız gerekiyor. Bunu sayede kişisel olarak düşünmememiz gerekiyor. Bunun yanında dünyada ki kaynakların kısıtlı olduğunu kabul etmeli ve hayatımızı ona göre yaşamalıyız.

Yani tasarruf sadece bireysel olarak maddi anlamda değil bunun yanında diğer kaynaklar içinde yapılmamalıdır. İsraf konusu kendimiz için olduğu kadar ülkemiz ve dünyamız içinde çok önemlidir. Örneğin petrol ülkemizde olmayan bir kaynaktır. Bunu boş yere harcamak yerine yani arabayla dolaşmak yerine bu kaynağın daha verim getirecek bir yere aktarılmasını sağlamak tasarrufun bir anlam ifade etmesini sağlamak olacaktır.

Tasarruf yapmak başlı başına size herhangi bir değer kazandırmayacaktır. Bu tasarruf sayesinde elde ettiğiniz miktarın doğru kaynaklarla kullanılmasını sağlamakta önemlidir. Bu konuda kendinize bazı hedefler koyulmasında fayda var. Petrol ile elektrik üreten bir yapının yerine doğal kaynaklarla enerji üretimine önem vermekte ülkemiz için önemli bir karar olarak kabul edilebilir.

Evde Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf birçok şekilde yapılabilir. Bunun başlangıç noktası ev olarak kabul edilir. Elektrik, su, gıda harcamaları, kıyafet gibi birçok noktanın değerlerine bakmak gerekiyor. Bu konuda bilgi sahibi olmanız yeterli olmuyor aynı zamanda sizin de tasarruf için istekli olmanız gerekiyor. Bunun ardından tasarrufu yapmak ve ilerlemek daha kolay olacaktır. Evde yapabileceğiniz bazı tasarruflar şu şekildedir.

 • Evinizde kullandığınız floresan ampullerin yerine tasarruf ampulleri kullanmak %80 enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı oluyor.
 • El, diş, çamaşır, bulaşık yıkarken, traş olurken muslukların açılı bir şekilde kalması çok büyük tasarrufsuzluktur. Bunu kapatmayı alışkanlık haline getirmek büyük bir tasarruf kalemidir.
 • Cep telefonları veya laptoplar için kullanılan şarj aletlerinin fişte takılı kalması da önemli bir kayıptır. Bunun da önemli şekilde önüne geçilmesi gerekir.
 • Günlük olarak tüketilen ekmek adeti en büyük sorunlardan bir tanesidir. Aç gözlülük yaparak 2 yerine 3 almak bir gün sonra bunun bayatlamasına neden olabilir.
 • Gıda tüketimi içinde tasarruf önemlidir. Market alışverişine giderken elinizde mutlaka bir liste olmalıdır. Bunun dışında alışveriş yapmamak tasarruf yapmanız açısından büyük bir artı olacaktır.

Bunlar sadece ev için olabilecek tasarruf yöntemleri değildir. Bunların hepsini genişletmek sizin daha rahat bir şekilde tasarruf yapmanız sizin açısından büyük bir artı olacaktır. Artılarınızı ne kadar çok arttırırsanız tasarruf miktarınız da o kadar yüksek olacaktır.

Tasarruf Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tasarruf yapmak aslında kolayca başlanabilen bir durumdur. Ancak bunun devamlı olması ve bir anlam ifade edebilmesi için öncelikle kendinize alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Bir gün yapıp birkaç gün sonra aynı tasarrufu yapmamak çok fazla destek sağlamayacaktır. Örneğin her gün düzenli olarak fişe takılı kalan şarj aletlerini kontrol etmek bunun için basit bir örnektir.

İşinize yürüyerek gidebiliyorken arabanızla gitmeyi tercih etmekte tasarruf kalemleri arasında sayılmayacaktır. Bunların üst üste birikerek gitmesi sonunda sonun da kendinize koyduğunuz tasarruf hedefine ulaşmak daha kolay olacaktır.

Tasarrufunuzu değer kazanacak bir ekonomik birimde tutmanızda tavsiye edilir. Ülkemizde bunun en başında altın gelmektedir. Bu sadece değerinin artmasına yardımcı olmayacaktır. Aynı zamanda o tasarrufun harcanabilir olmasının da önüne geçmesi açısından yardımcı olacaktır.

Yani tasarruflarınızı kendinizi için bir portföy oluşturarak ona eklemeniz büyük bir artı eklenmesine yardımcı olacaktır. Tasarruf kapsamlı yapıldığında ve ailenizden size destek geldiğinde hem gelirin doğru şekilde harcanmasına yardımcı olurken ayrıca amacınıza ulaşmakta daha kolay olacaktır.

Tasarruf sadece bireysel olarak değil dünya olarak yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü dünyada ki tüm ürünler kısıtlı bir kaynağa sahiptir. Hepsinin bir vadesi ve kullanım süresi vardır. Aynı insan ömrü gibi diyebiliriz. Bunu doğru şekilde kullanmak ve bundan fayda sağlamak size büyük bir artı kazandıracaktır.

birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Başak Yıldız Reply

  Tasarruf yapmanın aile için en önemli gerekçesi ekonominin zorlu olduğu şu süreçte aile giderinde biraz da olsa hafifletme sağlamaktır. Diğer en önemli gerekçe ise geleceğimizi riske atmamaktır

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Başak Hanım,m
   Tasarruf yapmak bize maddi olarak olumlu geri dönüş sağlamakla beraber tasarruf sahip olduklarımızın kıymetini anlamamızı sağlar.

 2. Yasin Şahin Reply

  Tasarrufu aslında hayatın her anlamında yapmalıyız, suyun dünyamız için ne kadar önemli olduğunu o kadar anlatan kamu spotu var biraz da üstümüze düşeni yapmalıyız 🙂

 3. Sezen Kara Reply

  Tasarruf geleceğimizi korumak adına günümüzde daha da önemli bir yere sahip olan bir şey. Şu an yapacağınız tasarrufun size bir zararı olmaz ancak geleceğinizde çocuklarımıza büyük faydası olur.

 4. Kemal Köse Reply

  Geleceğimiz için tasarruf yapmalıyız. Geleceğimizi sadece maddi olarak görmemeliyiz, su tasarrufu yapmazsak gelecekse su kıtlığı yaşayabilecek bir dünyada yaşıyoruz.

 5. Yasemin Korkmaz Reply

  Tasarruf geleceğimiz için gerçekten çok önemli, en önemlisi de su, su bizim geleceğimiz.

 6. Mehmet Kılıç Reply

  Tasarruf günümüzde önemli bir durum, geleceğimizi kurtarmak adına her şeyde tasarruf yapmalıyız

 7. Aykut Ünal Reply

  Tasarruf geleceğimiz ve geçimimiz için gerçekten önemli. Tasarruf yaparak geçen ay 350 TL biriktirmişim ki kısmi çalışıyoruz ofiste

 8. Özge Korkmaz Reply

  Tasarruf yapmamız için aslında saymakla bitmeyecek kadar neden var, tasarruf geleceğimizi kurtaracak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 10 =