Niçin Tasarruf Yapmalıyız?

Tasarruf yapmak günümüz ekonomik şartları için çok önemlidir. Bu kişiler hem para biriktirmek hem de daha düzgün yaşamak için tasarruf yapmak zorundadır. Gelirleri ne kadar olursa olsun her bireyin gelecek düşüncesi kaygısı ile tasarruf yapıp kenara bir miktar para koyması gereklidir. Kenara koyan bu biter para zor günler için kötü günler için önemli bir faktör olacaktır. Hayatımız boyunca birey olarak hepimiz farklı ihtiyaçlar içerisinde oluyoruz. İnsan ihtiyaçlarının bilindiği gibi sınırı yoktur.

birevim kredisiz ev

Bilindiği gibi ülkemizde ve dünyada ekonomik açıdan bir çok kişi çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Yaşın lan bu ekonomik sıkıntıları biraz daha olsun azı indirmek adına kişiler tasarruf yapmalıdır. Yaşamın devam etmesinde insanlarında hayvanların da, ihtiyaçları söz konusudur bu ihtiyaçlar da tüketimde dikkatli davran olduğunda bir daha idari tüketimlerde tasarruf olarak bize döner.

Üzerinde yaşadığımız dünyada bütün doğal kaynakların tüketimi açısından tasarruflu olarak kullanılması gerekmektedir. İnsanların ihtiyaçları olan bu maddeleri bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılmaması was maddelerin tüketilmesine neden olmaktadır. Bireysel olarakta biz kişiler kendi hayatımızda yaptığımız harcamaları, kullandığımız enerjileri ve alışverişlerinizde tasarruflu olmalıyız. Diğer türlü yaşayacağınız zorluklar hayatımızı devam ettirmemizi sıkıntıya sokacaktır. Daha rahat bir yaşam daha güvenli bir yaşam için tasarruflu olmak gereklidir.

Evde Tasarruf

Dünyamızda varolan su, hava, toprak petrol ve doğal gaz hepimizin temel ihtiyaçlarını barındırır. Bu ihtiyaçları düzgün ve bilinçli kullandığımızda hem birey hem de toplum olarak rahat bir hayata sahip oluruz. Tasarruflu olmak sadece evimizde iş yerimizde değil genel olarak dünyada yapılması gereken bir iştir.

Ev ve aile ekonomisinde ise aile bireylerinin hepsinin bilinçli olması ve birtakım önlemler alarak tasarruf yapması gereklidir. Örneğin elektriklerin açık bırakılmaması, suyun boş yere akmaması, çamaşır makinesini ve bulaşık makinesinin gerekli ekonomik ayarlarda kullanılması gibidir. Aynı zamanda bir evde ekonomik olmak için her şeyden evvel evin bütçesinin hazırlanması gerekmektedir. Gelir ve gideri belirleyen aile bireyleri zaman içerisinde küçük miktarda olsa kenara para koyarak birikim yapabilirler.

Evde bir takım ufak değişiklikler yaparak hem enerji tasarrufu hem de birikimi yapılabilir. Evde yanan ampüllerin floresan ampul ile değiştirilmesi %80 oranında enerji kazancıdır. Aynı zamanda ampul ve avize gibi toz birikintileri olan yerlerin düzenli olarak temizlenmesi elektrik enerjisi açısından yarı yarıya bir kazançtır. Kişilerin ellerini yıkarken, işlerini fırçalarken ya da traş olurken muslukları kapalı tutmaları çok önemlidir. Boşa akan musluk sebebiyle dünyada her yıl 50.000 ton su boşa kayıp edilmektedir.

Kullanılan küçük ev aletlerinin sıklığı bir evde elektrik enerjisinin fazla kullanılmasına neden olur. Küçük ev aletleri hızlı bir şekilde yapılacak işlemi tamamlamak için çok fazla elektrik enerjisi kullanır. Bu nedenle küçük ev aletlerinin kullanımının azaltılması elektrik enerjisi açısından büyük bir kardır. Çok fazla ihtiyaç olmadıkça bu tarz aletlerin kullanılmaması gereklidir. Bir başka ibaret olan saç kutla makinesi ise 10 dakika çalışmasında üç saatlik elektrik yakmaktadır. Kullanım esnasında bu ve bunun gibi faktörleri göz önüne almak kendiliğinden tasarruf getirecektir. Bu sayılan önlemlerin sadece ailenin bir bireyi için değil tüm bireyleri için geçerli olduğu bilinmelidir.

birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Başak Yıldız Reply

  Tasarruf yapmanın aile için en önemli gerekçesi ekonominin zorlu olduğu şu süreçte aile giderinde biraz da olsa hafifletme sağlamaktır. Diğer en önemli gerekçe ise geleceğimizi riske atmamaktır

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Başak Hanım,m
   Tasarruf yapmak bize maddi olarak olumlu geri dönüş sağlamakla beraber tasarruf sahip olduklarımızın kıymetini anlamamızı sağlar.

 2. Yasin Şahin Reply

  Tasarrufu aslında hayatın her anlamında yapmalıyız, suyun dünyamız için ne kadar önemli olduğunu o kadar anlatan kamu spotu var biraz da üstümüze düşeni yapmalıyız 🙂

 3. Sezen Kara Reply

  Tasarruf geleceğimizi korumak adına günümüzde daha da önemli bir yere sahip olan bir şey. Şu an yapacağınız tasarrufun size bir zararı olmaz ancak geleceğinizde çocuklarımıza büyük faydası olur.

 4. Kemal Köse Reply

  Geleceğimiz için tasarruf yapmalıyız. Geleceğimizi sadece maddi olarak görmemeliyiz, su tasarrufu yapmazsak gelecekse su kıtlığı yaşayabilecek bir dünyada yaşıyoruz.

 5. Yasemin Korkmaz Reply

  Tasarruf geleceğimiz için gerçekten çok önemli, en önemlisi de su, su bizim geleceğimiz.

 6. Mehmet Kılıç Reply

  Tasarruf günümüzde önemli bir durum, geleceğimizi kurtarmak adına her şeyde tasarruf yapmalıyız

 7. Aykut Ünal Reply

  Tasarruf geleceğimiz ve geçimimiz için gerçekten önemli. Tasarruf yaparak geçen ay 350 TL biriktirmişim ki kısmi çalışıyoruz ofiste

 8. Özge Korkmaz Reply

  Tasarruf yapmamız için aslında saymakla bitmeyecek kadar neden var, tasarruf geleceğimizi kurtaracak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

4 × two =