Okul Alışverişinde Tasarruf Etmenin Yolları

birevim kredisiz ev

Okulların açılması ile birlikte, çocuklarda bir heyecan, anne babalarda ise gelir gider, bütçe ayarlama günleri başlıyor. Okul çağına gelen çocuğunuz ya da çocuklarınız varsa Eylül ayı itibari ile planlı bir bütçe organizasyonu yapmaya başlasanız iyi olur. Okul kıyafetlerinden, kırtasiye masraflarına, okulun ihtiyaç listesine kadar hepsi pek de uygun fiyatlarda olmayan harcamalar yapmak gerekir.

Gerekir diyoruz çünkü saydıklarımız arasında lüzumsuz olan tek bir madde bile yok. Durum böyle olunca okul alışverişi yaparken, alacaklarımızı sınırlandırmak yerine akıllıca çözümler üretip tasarruf yapma yoluna gidebiliriz. Okul alışverişi yaparken nasıl tasarruf yapabileceğimiz hakkında hazırladığımız önerileri sizler için derledik.

Okul Tasarrufu İçin Liste Yapın

Her türlü alışverişinizde hazırlayacağınız ihtiyaç listesi çok işinize yarayacak. Okul alışverişi yaparken de ihtiyaçlarınızı en ince ayrıntısına kadar yazın, kaç adet kaleme, kaç sayfa deftere kadar tüm ayrıntıları ile bir ihtiyaç listesi oluşturun. Defterlerin sayfa sayısındaki ufak bir artış bile ödeyeceğiniz fiyatı arttırabilir. Listenize ekstra harcamalar için küçük bir pay ayırın.

Okul Tasarrufu İçin Evdeki Malzemeleri Kontrol Edin

İhtiyaç listenizi oluşturduktan sonra hemen alışverişe çıkmayın. Çocuklarınızın önceki senelerden kalan okul eşyalarını bir araya getirin. Kullanılabilecek olan eşyaları belirleyin. Boya kalemleri, silgi, az kullanılmış defterler, kalemlik, okul çantası ve daha birçok malzemenin durumuna bakıp, kullanılır durumda olanları ayırabilirsiniz. Ayırdığınız malzemeler, alışveriş listenizde varsa, bu malzemeleri liste dışında tutabilirsiniz. Böylece alışverişiniz için ayırdığınız bütçeniz de daha aza inmiş olur.

Okul Tasarrufu İçin Değiş Tokuş Yöntemini Kullanın

Değiş tokuş yöntemini kullanarak okul alışverişlerinizde büyük oranlarda kara geçebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan çocuklarının kullanmadıkları okul kıyafetlerini, malzemelerini ve kitaplarını isteyebilirsiniz. Aranızda yapacağınız değiş tokuşla siz de elinizde olan ve kullanmadığınız malzemeleri arkadaşlarınızın çocuklarına verebilirsiniz. Küçülen veya senesi geçen okul kitaplarınızı bu nedenle atmamanız sizin yararınıza olur.

Okul Tasarrufu İçin Sosyal Medyayı Kullanın

Günümüzde hemen hemen bütün firmaların sosyal medya hesapları bulunuyor. Eylül ayında okulların açılması ile birlikte, kırtasiye ve okul malzemeleri konusunda kampanyalar ve indirimler yapan markaları sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Birçok marka ve işletme, okulların açılış tarihlerinde büyük kampanyalar düzenliyor. Son yıllarda bu kampanyalara büyük marketler de katıldı. Böylece, veliler için karşılaştırma yapabilecek seçenekler çoğaldı. Bütün firmaları, marketleri ve markaları bu dönemde takip edip, bütçenize en uygun olanı seçebilir, tasarruf edebilirsiniz.

Okul Tasarrufu İçin Ders Kitapları

Ders kitapları konusunda, Milli Eğitim Bakanlığı, büyük bir hizmet verip, tüm çocuklara kitaplarını ücretsiz veriyor. Yalnız bazı zamanlar, öğretmenler ek kitap ve yardımcı destek kitap isteyebiliyorlar. Böyle durumlarda, üst sınıfa geçen kişilerden ikinci el kitap alabilir veya son yıllarda yaygın bir yöntem olan kitap kiralayabilirsiniz.

birevim
Paylaş

15 Comments

 1. Hülya Şimşek Reply

  Büyük marketlerde fiyatlar uçmuş, japon pazarı tarzı yerlerden alım yapıyorum çocuklarım için

 2. Şükrü Ateş Reply

  Okul alışverişlerinde tasarruf için mahalle kırtasiyelerinden alışveriş yapıyorum çocuklarım için

 3. Ali Kurt Reply

  Okul alışverişlerinde marka hastalığını bıraktığımız zaman gerçekten tasarruf sağlayabiliriz.

 4. Gaye Güler Reply

  Okul alışverişlerinde çocuklarımıza marka hastalığı yerine daha orta segment markalarla ihtiyaçlarını giderirsek tasarruf edebiliriz diye düşünüyorum

 5. Buket Işık Reply

  Okul alışverişlerimizi a101, bim gibi yerlerden yaparak daha uyguna getirmeye çalışıyoruz ama günümüzde çok zor 🙂

 6. Yaşar Çakır Reply

  Okul alışverişlerinde tasarruf yapılması gereken bir dönemdeyiz zaten okula çok göndermiyoruz çocuklarımızı, bu süreçte buradan tasarruf edebiliriz

 7. Ömer Yıldırım Reply

  Okul alışverişinde tasarruf etmenin önemini bu zamanda daha çok anlayabiliyoruz okullar kapandı mesela gereksiz yere masraf yaptık

 8. Serkan Özdemir Reply

  Okul alışverişinde tasarruf bence çok önemli kırtasiye ürünlerinin fiyatları çok arttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 14 =