Para Biriktirmek için Nelerden Tasarruf Edebiliriz?

birevim kredisiz ev

Para biriktirmeye başlamak herkesin bir dönem aklında olan ancak bir türlü nereden başlayacağını bilemediği bir durumdur. Sizde bunu yapmak istiyorsanız öncelikle tasarruf ile yola çıkmanız gerekiyor. Doğru tasarruf kalemleri ile elinizde birikim yapacak paranın oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun içinde nereden tasarruf etmeye başlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ev harcamaları, gıda harcamaları, sosyal harcamalar, ulaşım ve giyim harcamaları için ayrı ayrı tasarruf noktalarını belirlemeniz gerekiyor.

Tasarruf Edebileceğiniz Harcamalar

Tasarruf için ilk olarak evinizde yaptığınız harcamalara odaklanmalısınız. Ailenize göre ideal büyüklükte bir evde yaşayarak ilk adımı atın. Alacağınız ya da almayı düşündüğünüz eşyaların gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına bakın. Elektrik faturanızı arttırmamak için kullanmadığınız elektronik eşyalarınızın fişini çekmeyi unutmayın. Isı yalıtımı yaptırın ve evinizin güneş almasına dikkat edin. Bu büyük bir tasarruf sağlayacaktır.

Her şey gibi gıda harcamalarından da tasarruf edebilirsiniz. Bunun için yemeyin demeyeceğiz ancak harcamalarınızı yaparken kampanyalara odaklanabilirsiniz. Bunun için süpermarket indirimlerini ve kampanyalarını takip edebilirsiniz. Alacağınız gıda ürününü fazla olmadan doğru şekilde tüketebilirseniz almaya odaklanın. Kalite yerine aynı ürünün ucuz olan versiyonuna yönelmek gibi detaylar tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Ulaşım maliyetini düşürmek için öncelikle eviniz ile işinizin yürüme mesafesinde olmasına odaklanın. Araba yerine bisiklet yada scooter ile işe gitmeye çalışın. Uygun olması açısından daha düşük yakıt tüketen araçları tercih edin ya da toplu taşımayı tercih ederek tasarruf edebilirsiniz.

Son yüzyılın en büyük sorunu giyim alışverişlerine yapılan harcamalardır. Bu harcamalarını hafifletmek tasarruf açısından önemlidir. Bunu yapmak için kredi kartı kullanmaktan vazgeçin. Marka ürünler yerine ideal ürünleri tercih edin. Kaliteden ödün vermeyin ancak markaya yönelmeyin. Dolabınızda bulunan yeni gibi duran giymediğiniz ürünleri satmayı deneyin.

Tasarruf yapmak istiyorsanız bunu tek başınıza yapamazsınız. Ailenizden tüm bireylerin bunu yapmasına özen gösterin. Kendiniz, eşiniz ve çocuklarınızı bu durumun içine sokun ve bu konuyu onlara açıklayın. Ailece vakit geçirmeniz halinde birçok harcama otomatik olarak kısılmış olacaktır. Özellikle haberleşmek için tek bir operatör tercih edin ve bu operatöre tüm aile bireylerinizi dahil edin.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Bekir Acar Reply

  En başta tasarrufu evimizde yapmalıyız bence. Elektrik ve sudan tasarruf çok önemli, biz çocuklara ufak tefek tasarruf yaptırarak aylık 100 TL gibi bir tasarruf sağladık. 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Bekir Bey,
   tasarruf edebilmenin ilk yolu her ay ödemesini yaptığımız faturaları azalmaktır. Elektrik, su ve doğal gaz kullanımına dikkat ederek tasarruf konusunda büyük bir adım atmış oluruz.

 2. Mustafa Yavuz Reply

  Evde misafirler gelince elektriğe pek dikkat etmiyoruz ama genelde etmeliyiz, elektrikçi arkadaşımla görüştüğümde üçlü prizlerimizi hiç kullanmadığımız süreçte de prizden çekmeliymişiz yoksa ufakta olsa elektrik harcıyormuş.

 3. Selda Turan Reply

  İzmir’de yaşıyorum, aracımı geçen ay sattım ve metro-otobüs ile gidiyorum her yere, ulaşımdan çok büyük tasarruf sağladımı düşünüyorum

 4. Buket Polat Reply

  Açıkçası tasarruf için insan hayatında her şeyden ufak ufak kısabilir, yeme-içme hariç. Dedem hep derdi “Kızım kıyafetten her şeyden kısın ama boğazınızdan kısmayın” diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 5 =