Para Biriktirmek İçin Tasarruf Etmenin 10 Kolay Yolu

birevim kredisiz ev

Birikim yapmanın ya da para biriktirmenin yolu öncelikle tasarruf yapmaktır. Tasarruf yapmanın da birçok basit yolu vardır. Para biriktirmek için tasarruf etmenin yolları arasında ilk olarak insanların tercihi olan yöntem 52 haftalık tasarruf planıdır. 52 haftalık tasarruf planında insanlar, her hafta 1 liradan başlayarak 52 liraya kadar parayı bir kenarda biriktirir. Yılsonunda biriken rakam bin 378 lira olur. Bu da kişilerin yapacağı tatil bedelidir. Bu yöntemi kişi, haftalık koyabileceği yönteme göre arttırabilir. Bu sayede çok daha fazla para biriktirebilir.

Hızlı Karar Vermeyin

Bunun dışında 6 farklı yöntemler daha var. Örneğin her gün öğle yemeğine gitmektense hafta bir gün evde yemek yemeyi seçebilir ya da kahvesini dışarıda içmek yerine evde hazırlayabilir. Bu sayede de insanlar basit yöntemler ile her ay yüzlerce lira para biriktirebilir. Tüm bunların dışında kullanılabilecek birçok fırsat var ve herkes, düşük püf noktalar ile para harcama şeklini yeniden planlayabilir. Para biriktirmek için tasarruf etmenin 10 kolay yolu içinde ilk sırada yer alması gereken, satın almalarda hızlı karar vermemek ve sahip olduklarında tutumlu olmak yer alır. Örneğin bir şey satın almak istendiğinde kişi kendine, boş ver yarın alırım diyebilir. Bu cümle, karar verme konusunda hızlı hareket etmeyi engellerken farkında olmadan tasarruf etmeye de olanak sağlar.

Gereksiz Şeyler Almayın

Çok gerekli olmayan eşyaları satın almamak da en önemli tasarruftur. Örneğin almayı çok istediğiniz bir oyunu sanki yeterli bakiyeniz yokmuş gibi hissederseniz, almaktan çok daha rahat vazgeçebilirsiniz. Online alışveriş tuzağı da önüne geçilmesi güç harcamalara da neden olur. Bunun yerine kredi kartı ile değil, bankamatik kartı ile alışveriş yapmak doğru bir tercih olacaktır. Yani bu sayede en fazla var olan kadar harcama yapılır, daha fazla değil.

Mahalle Pazarlarına Gidin

Tasarruf yapmanın bir diğer yolu ise market yerine sebze meyve alışverişini mahalle pazarlarından yapmaktır. Bu sayede ciddi oranlarda kar elde edebilirsiniz. Yanınızda az nakit taşıyarak da hem kendinizi sınırlayabilir hem de aylık bütçe hedefini yakalayabilirsiniz. Herhangi bir eşyayı satın almadan önce nedenler listesi yapılmalı. Bu listede ürünü neden almalıyım ya da neden almamalıyım gibi bir tercih seçeneği kurulmalı ve tercihi ağır basan yana yapılmalı. Para biriktirmek için tasarruf etme önemli, bir kavanoza harcamalarınızın karşılığında aldığınız faturaları biriktirin.

Psikolojik Olarak Hazırlık Yapın

Her hafta, bu faturaları inceleyerek harcamaları takip edin. Bu sayede hızlı harcama yapılan hafta ortaya çıkar ve kendinizi buna göre frenleyebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki hafta aylık bütçeye daha sadık kalmış olabilirsiniz. Para biriktirmeye ya da tasarruf yapmaya karar vermeden önce, öncelikle bir hazırlık yapmaya başlamalı. Çünkü kişi, psikolojik olarak bu eyleme hazır olmalı.

birevim
Paylaş

4 Comments

  1. Edanur Yıldız Reply

    Para biriktirmek günümüz gerçekten zor ancak ufak birikimlerle başlayınca çok kolay olabiliyor. Her gün 5-10 TL köşeye bırakıyorum ve ay sonu birikim olunca mutlu oluyorum harcamaya kıyamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =