Para Biriktirmenin 5 Kolay Yöntemi

birevim kredisiz ev

Para biriktirmek, geleceğinizi inşa etmek ya da ihtiyacınız olan bir şeye ulaşabilmeniz için gereklidir. Paranızı biriktirebilmeniz için bulunan yöntemler vardır. Para biriktirmenin 5 kolay yöntemi ile kolaylıkla paranızı biriktirebilir ve isteklerinize ulaşacak olan parayı elde edebilirsiniz.

Paranızın Bir Kısmını Ayırın

Para biriktirmenin kolay yöntemi arasında paranızın bir kısmını kenara ayırmak bulunmaktadır. Çalışmalarınızdan kazandığınız para elinize geçtiğinde, ihtiyacınız olmayan kısmı ayırın ve bu parayı unutun. Bu sayede paranın üzerine sonraki aylarda ekleyeceğiniz tutarlar ile kolayca paranız birikir ve siz de gün geçtikçe artan bir meblağa sahip olursunuz.

Kumbara Alın

Daha çok çocukların kumbara sahibi olduğu bilinse de, yetişkinlerin de kumbarasının olması para biriktirebilmek için çok iyi bir yöntemdir. Açılmayan bir kumbara sahibi olarak, isterseniz elinize geçen bozuk paraları, isterseniz maaşınızı aldıktan sonra paranızın bir kısmını kumbaraya atarak paranızı biriktirebilirsiniz. Kumbaraya düzenli olarak para atmanız sayesinde yüksek miktarda para biriktirebilirsiniz. Kumbaranızı açtığınızda içinde olan para sizi şok edebilir.

Harcamalarınızı Hesaplayın

Kendinize bir ekonomi oluşturun. Gelir ve giderlerinizi hesaplayarak ne kadar para harcadığınızın farkında olun. Bu duruma göre ihtiyaçlarınızı düzenleyerek ve para harcamalarınızı kısıtlayarak daha çok para biriktirebilirsiniz. Bu sayede gereksiz harcamalarınızdan ve size yük olan durumlardan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Hedef Belirleyin

Para biriktirmenin 5 kolay yöntemi arasında hedef belirlemek belki de en kolayıdır. Kendinizi bir hedefe yoğunlaştırdığınız durumda para biriktirmek sizin için daha kolay olacaktır. Hedefinize ulaşmak için gerekli önlemleri alır ve o hedef için uğraşırsınız. Bu sayede bir çaba harcamadan para biriktirebilir ve gerçekten yüksek bir miktara farkında olmadan ulaşabilirsiniz.

Tasarruflu Olun

Ev ekonomisi para biriktirmek için çok önemlidir. Evinizde ışıkları açık bırakıyorsanız, her geçen dakika birikim yapabileceğiniz parayı boşa harcıyorsunuz demektir. Su, elektrik, doğalgaz gibi ihtiyaçlarınızı, ihtiyacınız kadar kullanarak ve kalan zamanda kapalı tutarak ev ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda, alışverişlerinizde lükse kaçmayarak, paranız elinize geçtiğinde bir bütçe ayarlayarak tasarruf edebilir ve gereksiz harcamalardan kurtulabilirsiniz.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. İsmail Öztürk Reply

  Açıkçası kumbara fikri yıllardır işe yarar, tek tük atarsınız ve aylar sonra birikiminiz olur fark etmezsiniz.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba İsmail Bey,
   Para biriktirme yöntemlerinde en pratik olanı kumbaradır.Tasarrufun ilk adımı olarak kumbara en uygun yoldur.

 2. Uğur Acar Reply

  Para biriktirme için gerçekten istemek yeterli oluyor, her ay harçlığımdan köşeye bişeyler bıraktım ve ciddi olmasa da ufak bir birikimim oldu

 3. Demet Can Reply

  Kumbara fikri ve harcamaları kısma fikri gerçekten para biriktirtiyor. Biz ailecek hafta sonları avmye gitme kültürünü ortadan kaldırdık. Çünkü gittiğimizde en az 200-250 TL kıyafet harcaması yapıyorduk.

 4. Asya Aksoy Reply

  29 yaşındayım, ancak kumbara olayını halen bende yapıyorum. Kumbara hangi yaşta olursanız olun size birikim yapmayı teşvik edecek bir ürün 🙂

 5. İbrahim Kaplan Reply

  Para biriktirmede en kolay yöntem kumbara ve para unutma taktiğidir, atın başka bir banka hesabınıza ve unutmaya çalışın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =