Para ve Zamandan Tasarruf Sağlayan Temizlik Önerileri

birevim kredisiz ev

Temizlik harcamalarını kısaltmak ve bu alanda tasarruf yapmak istiyorsanız kesinlikle elinizin altındaki malzemeler ile daha kısa sürede daha etkili ve daha ucuza temizlik yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Temizlik harcamalarınızı mutfağınızdaki malzemelerinizi kullanarak azaltabilirsiniz. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi de sirkedir.

Sirke Önemli Bir Temizlik Malzemesidir

Sirke günümüzde temizlik için kullanılabiliyor. Kendi kullanacağınız meyve kabuklarından da yapabilirsiniz. Özgürlük ve daha hoş kokusu olan bir temizlik malzemesi elde etmiş olursunuz. Evde sirke yapmak için limon greyfurt portakal ile mandalina kabuklarını kuru bir yerde bekletin.

Bozulmuş kabukları kullanabilirsiniz. Bir kaba kaynar su ile yıkayıp kabukları kurutun. Daha sonrasında üzerini geçecek kadar su ekleyip bunun sonrasında ağzını tülbent ile kapatın. Bekleyen sirkeyi sizinle başka bir kaba aktarın içine bir miktar turşu tuzu ya da kaya tuzu ekleyebilirsiniz. Işık almayan bir yerde 35-40 gün bekletin. Daha sonrasında sirkeniz hazır ve temizlik için kullanabilirsiniz.

Buğulu bardakları kâğıt havlu biraz sirke yardımı ile ovalamanız yeterli olacaktır.

Tencerelerinizi temizlemek için de sirke ile suyu kaynatın. Koyduğunu suyun yüksekliği yanmış tencerenin kısımlarını geçmesin. Ondan sonra su kaynamaya başladığında altını kapatın ve bir süre soğumasını bekleyin. İçine ekleyeceğiniz bir miktar karbonat da kesinlikle tenceremize eskisi gibi beyazlatacaktır.

Mutfak ve banyo giderleri temizlik kısmının önemli bir noktasıdır. Bir bardak sirke dökerek kesinlikle temiz giderler elde edebilirsiniz. Karbonat ile birlikte karıştırılan sirke kesinlikle 5 dakika içerisinde tüm giderleri açacaktır.

Paslanmaz çelikleri temizlemek için sirke kesinlikle harika bir çözüm olacaktır. Sirke kesinlikle çelikler için çok iyi olacaktır. Zaman içerisinde çeliklerde kireçlenme söz konusu olabilir. Yarım bardak sirke eklediğimiz 1 litre suyu 10 dakika bekletmek kesinlikle kireçlenmeyi olduğu gibi yok edecektir.

Sirke son derece sağlıklı bir üründür. İçerisinde kimyasal içeren temizlik maddelerine oranla insan sağlığını riske de atmaz. Temizlik esnasında kullanabilir hatta vilada yaparken vilada kovasının içine birkaç damla karıştırabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 11 =