Şehirler Arası Ulaşım İçin Yedi Önemli Tavsiye

birevim kredisiz ev

Ulaşım giderlerinin günden güne artmasından dolayı insanların bu konuda daha dikkatli davrandıklarını söyleyebiliriz. Şehir içi ulaşımda kendi otomobilini kullanmak yerine toplu taşımayla seyahat edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Bu sayede, ulaşım giderlerinde tasarruf etmek isterler. Ancak, şehirler arası ulaşım söz konusu olduğu zaman insanların ulaşım giderlerini pek önemsemediğini ifade etmek gerekir. Gitmek istedikleri yere bir an önce ulaşmak isteyenlerin masrafta kaçınmadığına defalarca kez şahit olmuşuzdur.

Şehirler arası ulaşımda tasarruf yapmak; en az şehir içi ulaşım tasarrufu kadar önemli bir konudur. Bu noktada, uzun mesafeli yolculuklara çıkarken çok daha planlı hareket etmek zorundasınız. Gelin hep beraber şehirler arası ulaşımda tasarruf etmek adına geçerli olan birtakım tavsiyelere göz atalım!

Daha Ekonomik Bir Ulaşım İçin Neler Yapmalıyız?

  • Uzun mesafeli yolculuklara çıkarken alternatif güzergahlar hakkında araştırma yapmalısınız. Örneğin, uçakla seyahat etmek yerine hızlı tren veya otobüs seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Bir yerden bir yere gitmek için herkes tarafından kullanılan bir güzergah; her zaman en doğrusu değildir. Bu noktada, en uygun ulaşım güzergahlarını sosyal medya uygulamalarını kullanarak da tespit edebilirsiniz.
  • Şehirler arası yolculuk yaparken maliyeti daha az olan ulaşım araçlarını tercih etmelisiniz. Örneğin, iyi bir bisiklet sürücüsü iseniz yanınıza bisikletinizi alarak yolculuklara çıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra, araç kiralayabilirsiniz. Arkadaşınızın aracını uygun bir ücret ödeyerek birkaç günlüğüne kullanabilirsiniz. Bu tür seçenekler sayesinde her şeyden önce varmak istediğiniz noktaya daha hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Buna ek olarak, trafik sorunundan kurtulmuş olursunuz.
  • Uzak mesafelere yolculuk ederken kendi aracınızla gitmekten vazgeçmelisiniz. Otobüs, uçak, vapur gibi seçeneklerin ekonomik açıdan daha uygun olduğunu ifade etmek gerekir. Akaryakıt fiyatlarının neredeyse her ay zamlandığı bir ülkede uzun mesafeler için şahsi aracınızı tercih etmek çok büyük bir yanlış olacaktır. Ulaşım araçlarını kullandığınız takdirde hem daha az yorulmuş olursunuz hem de daha verimli bir yolculuk geçirirsiniz.
  • Sizinle aynı mesafeye gidecek olan bir seyahat arkadaşı Günümüzde bu amaçla kullanılan birçok sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Seyahat arkadaşları sayesinde yolculuk masraflarınızı paylaşarak ekonomik bir yolculuk yapmış olursunuz.
  • Tur kampanyalarını araştırarak çok daha uygun bir yolculuk yapabilirsiniz. Tur şirketlerinin aynı zamanda konaklama önerdiğini de unutmamak gerekir. Bu tür kampanyalar sayesinde kısa bir tatil yapma şansına erişebilirsiniz.
  • Belirli günlerde seyahat etmekten kaçınmalısınız. Bilhassa bayram tatillerinde ve özel günlerde biletlere çok fazla talep olmasından dolayı fiyatların çok yüksek olacağını söylemek gerekir. Bu noktada, yolculuklarınızı daha boş olan gün ve haftalarda düzenlemeye gayret etmelisiniz.
  • Seyahatleriniz sırasında yanınıza çok fazla eşya almaktan kaçınmalısınız. Valizlerinizde yalnızca gerekli olan giysileri tercih etmelisiniz. Fazla ve gereksiz eşya yüzünden hem daha fazla bagaj masrafı ödersiniz hem de ağırlıktan dolayı sıkıntılı bir yolculuk yaparsınız.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =