Sıfır Atık Nedir?

birevim kredisiz ev

Sıfır atık, kısaca çöp olarak bilinen tüm atıkların gerekli işlemlerden geçirilerek tekrar ekonomiye kazandırılması anlamına gelmektedir. Ülkemizde bu konuda başlatılan sıfır atık projesi sayesinde 2023 yılına kadar amaçlanan %35 oranında bir miktara ulaşmaktır.

Bu konunun hızlandırılması amacıyla çok önemli projelere imza atılarak halkımızın bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Sıfır atık uygulamasında ilk adım kullanılan atık materyallerin doğru şekilde toplanmasıdır. Bunun için her atık için özel olarak belirlenen kutulara bunların atılması gerekmektedir. Bu durum sürecin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu işlemi hayatın yapılması gereken rutin işlemleri arasında koymak demek ülkemize çok önemli bir oranda katkı sağlanması anlamına gelmektedir.

Sıfır Atık Ne Kazandırır?

Sıfır atık uygulaması ülkemize çok önemli bir miktarda ekonomik kaybın önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sadece ekonomik geri kazanımı değil aynı zamanda doğanın ve insan sağlığının da korunmasına neden olur. Atıkların çok olduğu ve geri dönüşümünün yapılmadığı şehirlerde ciddi çevre kirliliği görülmüştür.

Ülkemizde metan gazı patlamaları çok uzak bir geçmişte yer almaktadır. Ancak bu konuda atılan önemli adımlar ve devlet kurumlarının özellikle de belediyelerin işin altına ellerini koymasıyla önemli bir mesafe kaydedildi demek doğru olacaktır.

Sadece ülkemizde değil dünyada durum bu şekilde gerçekleşmektedir. Avrupa ülkeleri arasında gelişmişlik seviyesi yukarıda olan bazı ülkelerde geri dönüşüm oranı %100 seviyesine ulaşmış hatta başka ülkelerden atık ithal edilerek onların dönüşümü de yapılmaktadır. Dünya nüfusu artış gösterdikçe tüketilen ve atık haline gelen malzeme oranı da hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu da dünya kaynaklarının hızlıca tüketilmesi anlamına gelir. Ancak doğru şekilde geri dönüşüm yapılırsa dünyanın kendini yenilemesine daha çok zaman verilmiş olmaktadır. Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde bu konuda çok önemli adımlar atılmakta ve projeler yapılmaktadır.

Sıfır Atık İşlemini Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Sıfır atık projesinin ülkemizde tam anlamıyla uygulanmasının kazandırmış olduğu çok önemli avantajlar vardır. Öncelikle insanları bu konuda ilk okuldan başlayarak bilinçlendirmek çok önemlidir. Hangi atığın ne işe yaradığı ve nereye atılması gerektiği çok önemli olmaktadır. Bu bilinçli birlikte toplamak ve toplayacak noktaları oluşturmak gerekmektedir. Çevreci toplum anlayışını hayatın merkezine yerleştirdikçe ekonomik, enerji, insan sağlığı gibi birçok alanda etkileri görülecektir.

  • 1 Ton kağıt atığının geri dönüşümünü yaparak 17 adet ağacın kesilmesinin, 177 kg daha az seviyede sera gazının salınımının azaltılması sağlanır. Ayrıca 4100 kwh enerji miktarında tasarruf, 28 metreküp su tasarrufu da sağlanmaktadır.
  • 1 Ton plastiğin geri dönüşüm işlemi sayesinde 16 varil petrol tasarrufu, 5774 kwh enerji tasarrufu ve 41 kg daha az sera salınımı sağlanmaktadır.
  • 1 ton cam geri dönüşümünün yapılması %30 oranında hammadde tasarrufu, 42 kwh enerji tasarrufu ve 30 kg daha az sera gazı tasarrufunun olmasına yardımcı olunmaktadır.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + four =