Televizyonun Ömrü Nasıl Uzatılır?

birevim kredisiz ev

Modern televizyonlara sahip tüketiciler, yüksek çözünürlüklü mükemmel kalitede resimlerin en son teknolojilerinin keyfini çıkarabilirler. Bugünlerde TV modellerinin çoğunda ses kalitesi sinema benzeri bir deneyim sunuyor. Ancak, sahip olduğunuz TV’nin uzun ömürlülüğünü merak ediyor musunuz? Bu soru her TV sahibi için çok önemlidir. İşte TV’nizin ömrünü uzatmak için 5 değerli ipucu.

Güç kaynağına bir göz atın

Öncelikle, televizyonunuzun verimli ve etkili bir şekilde çalışması için uygun bir güç kaynağına ihtiyacı vardır. Fişe takılı TV’ye elektrik beslemesindeki herhangi bir dalgalanma yavaş yavaş zarar verir. Bu, ancak kabloların düzgün olması ve enerji çıkışının stabilize ve tutarlı bir elektrik kaynağı sağlaması durumunda mümkündür. Bölgenizde elektrik dalgalanmaları sorunu varsa, televizyonunuzun dâhili kablolarını korumak için bir dengeleyici kullanmak akıllıca olacaktır. Bu şekilde, televizyonunuzun performansı uzun sürecek.

Tozu, sıcaklığı ve nemi kontrol edin

Toz, sıcaklık ve nem gibi çevresel faktörler TV’nizin performansını ve ömrünü etkileyebilir. Televizyonunuzun yakınında toz birikmesi kısa devreye neden olabilir. Ciddi bir kısa devre televizyonunuzun ekranına tamamen zarar verebilir. Benzer şekilde, yüksek sıcaklıklar ve aşırı nem de cihazınıza zarar verebilir. Bu nedenle, TV’nizi toz, sıcaklık ve nemden korumak için dış çevresine dikkat etmeniz gerekir.

Parlaklığı ve kontrastı dengeli tutun

Uzun süre yüksek kontrast, televizyonunuzun ekranına zarar verebilir. Doğru çalışması için ekran kontrastının doğru şekilde dengelenmesi gerekir. Kontrastı maksimumda tutmak, resim kalitesini ve ekranı bozacaktır. Aynı zamanda görme duyunuzu da etkileyecektir. Bu nedenle, parlaklığı ve kontrastı dengeli tutmak, sağlığınız ve TV’nizin performansı için de uygun olacaktır. Bu şekilde, yıllarca birinci sınıf izleme deneyimini yaşayacaksınız.

Televizyon modeliniz için doğru parlaklığı ve kontrastı anlamak için üreticinin talimatlarını okuyabilirsiniz. Çoğu televizyon markası, cihazınızı kullanmanın en etkili yolları hakkında bilgi vermek için bir modelle talimatlar verir. Aksi takdirde, performansını uzun süre tatmin edici tutmak için en iyi ekran ayarlarını tartışmak üzere televizyon modelinizin yerel uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Televizyonunuzu havalandırılan bir odaya kurun

Bilmiyorsanız, bugünlerde pek çok televizyon havalandırılması gereken ısı üretiyor. Bu ısının televizyonunuzun olduğu odada kalmasına izin veremezsiniz. Bu nedenle, TV’nizi havalandırılan bir odaya kurmanız gerekir. Havalandırma sistemi, cihazınızın ürettiği tüm ısıyı alabilmelidir. Bu olmadan, cihazınız performansını kademeli olarak kaybetmeye başlayacaktır. Bir TV’nin iç devrelerinin, sıcak bir ortamda hasar görme olasılığı daha yüksektir.

Havalandırılan bir odanız yoksa bir televizyon kurarken açık bir alan sağlamaya çalışın. Duvarlardan uzak tutun ve sağlam bir masaya yerleştirin. Bu şekilde, üretilen tüm ısı dağılır ve cihazın yakınında birikmez.

birevim
Paylaş

3 Comments

 1. Nurbanu Sarı Reply

  Televizyonlar için güzel öneriler olmuş ancak ben yeni üretilen televizyonların ömür konusunda sorun yaşayacağını sanmıyorum

 2. Metin Taş Reply

  Televizyonu bazı günler 24 saat açık bırakıyorum tek yaşıyorum bu sorun yaratır mı ömrünü kısaltır mı?

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Metin Bey,
   Sürekli kullanılması kullanım ömrünü etkilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − seventeen =