Tüm Detayları ile Bireysel Emeklilik Yatırım Fonları

birevim kredisiz ev

Bireysel emeklilik yatırım fonları şirketler tarafından size sunulur; bu durumda kendi risk durumunuza göre bir tercihte bulunmanız gerekecektir. Risk profili seçimde ana kriterdir. Bireysel emeklilik sistemine dahil olarak yapmış olduğunuz birikimleri en uygun fonda değerlendirdiğinizde avantajınız daha fazla olacaktır.

Emeklilik Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Değerlendirilir?

Emeklilik yatırım fonu; Emeklilik fonu şirket ile yaptığınız emeklilik sözleşmesi doğrultusunda size sunulan yatırım fonudur. Bu fonlar faizli veya faizsiz olabilir; opsiyonlara göre tercihte bulunabilirsiniz. Fonlarınız profesyonel şirketlerce yönetileceğinden iyi şekilde değerlendirilir. Yatırım amaçlarına göre farklı fonlar bulunur. Örneğin mevduat, kamu borçlanma araçları, hisse senetleri gibi… Uzun vadeli olarak stratejiler uygulanır.

Yatırım Fonlarının Özellikleri

Emeklilik yatırım fonu özellikleri arasında asgari ya da azami herhangi bir sınırlama getirilmemesi bulunur. İstediğiniz kadar yatırım yapabilirsiniz. Risk-getiri beklentileri hesaplanır ve seçim yapılır.

Fonlar arasındaki dağılım tutarını yıl içinde değiştirmek isterseniz 6 hakkınız bulunur. Talep yazılı olarak iletilmelidir. Şirket size getiri garantisi sunmaz. Size en uygun olan fonlar için karar verebilir, yatırımlarınızı aktarabilirsiniz.

Bazı fonlar hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir:

Standart Fon

Standart fon; Bireysel Emeklilik Sistemi Genelgesi’ne göre belirlenen esaslar doğrultusunda yönetilen fon çeşididir.

Katılım Fonu

Katılımcılar yatırımlarını katılma hesapları, kira sertifikaları, katılım bankacılığı vb. esasları doğrultusunda değerlendirmek isterlerse fon portföylerinin tamamını sürekli olarak bunlara aktarabilirler. Bu fonun özelliği faize dayalı olmamalarıdır. Fon bu tarzdaki sermaye-para piyasasından oluşur.

Hisse Senedi Fonu

Bireysel emeklilik fonları arasında bulunan hisse senedi fonu yabancı veya yerli ihraççıların paylarından meydana gelir. Fon portföyünün en az %80’i sürekli olarak bunlardan oluşur.

Katkı Fonu

Devlet katkısı %25 oranındadır; Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelik doğrultusunda da bu fon oluşturulur. Fonda devletin ödediği katkı payları değerlendirilir. Resmi kurumlar tarafından denetlenir.

Fon Sepeti Fonu

Borsa ve yatırım fonlarının katılma paylarından oluşan fon türüdür. Fon sepeti fonunun portföyünün en az %80’i bunlardan meydana gelir.

Kıymetli Madenler Fonu

Fonun portföyü %80 oranında kıymetli madenlere dayalı para, altın ve diğer sermaye piyasası araçlarından meydana gelir. Bireysel emeklilik yatırımlarınızı bu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

Para Piyasası Fonu

Bu fon portföyünde ağırlıklı olarak sermaye piyasası araçları ve yüksek likiditeli para bulunur. Paranın vadesine en fazla 184 gün kalmalıdır. Sürekli olarak portföyün tamamı bunlardan oluşur. Günlük hesaplamalar yapılır.

Yaşam Döngüsü Fonu

Bu yatırım fonunda katılımcıların risk algısı, emeklilik tarihi ve yaşları dikkate alınır. Bazı başka özellikler de değerlendirilir. Paranızı bu yatırım formu aracılığıyla değerlendirebilirsiniz.

Endeks Fon

Seçilen endeks kapsamında varlıkların tümünden ya da bir kısmından oluşan fon çeşididir. Endeksin seçimini ise yatırım şirketi yapacaktır; uygun gördüğü endeks üzerinden işlem yapılır. Fon portföyünün en az %80’i bu şekilde oluşur.

BES fonlarının bir kısmı da faiz içermeyen enstrümanlardan meydana gelir. Faizli faizsiz opsiyonlar sunulur.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 11 =